Wątek: Dom dostępny
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16.06.2023, 11:33   #22
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Przemo, mam wrażenie, że nie miałeś i się wypowiadasz.
Mam sąsiadów z kontenerami. 100% pasywnie, praktycznie offgrid, <1000 EUR za m2 razem z infrastrukturą.
Mieszkam już w drugim domu z rekuperatorem, żadnych problemów z wilgotnością powietrza. Tzn. w pierwszym nie było żadnych, w drugim w duże mrozy potrafi spaść <40, wtedy się nawilża. Ale to jest zjawisko powszechne wszędzie tam, gdzie są tradycyjne grzejniki.
Fotowoltaika - jeśli używasz prądu tylko do oświetlenia i piekarnika, to wiadomo że się nie zwróci w rozsądnym czasie. Ale ostatnio za sprawą PC, inwerterów, rekuperatorów etc. coraz bardziej opłaca się napędzać dom prądem. A opłacaloność to nie fanaberia.

Mój były dom napędzany był w 100% prądem, dobrze ocieplony + rekuperator. Nawet pomijając różnice w kosztach inwestycji (reku z wentylacją mechaniczną kosztował 15k, komplet grzejników 2k, maty grzewcze 3k) - co miesiąc płaciłem za prąd mniej, niż 90% sąsiadów i znajomych za prąd + ogrzewanie. Gdybym miał FV, to myślę, że koszt prądu i grzania spadłby z 1000 do 100 zł w sezonie i z 300 do 0 poza sezonem grzewczym.
A to było proste i tanie rozwiązanie.
  Odpowiedź z Cytowaniem