Wątek: Hel 2022
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18.01.2023, 23:46   #4
Norton
 
Norton's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2015
Miasto: Chocznia koło Wadowic
Posty: 119
Motocykl: RD07, DL1000, TwinSport 350
Przebieg: 67000
Norton jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 12 godz 5 min 14 s
Domyślnie

Sobota, 6 sierpnia.

Piękna pogoda, przeprowadzam Hondę pod mój namiot, rozwieszam ciuchy do suszenia, kupuję trochę prowiantu i ruszam zwiedzać bunkry. A więc zaczynamy!



Wszystkie fortyfikacje są opisane, prowadzą do nich znakowane szlaki. Jest dużo tablic z mapkami i opisami:




Jest tego tak dużo, że pokażę tylko parę budowli. Pierwsze obejrzane stanowisko po armacie. Zeskoczyłem i pochodziłem po korytarzach.



Nie czuję się na silach opisywać szczegółowe historie poszczególnych bunkrów czy stanowisk ogniowych. Ale najprościej to pierwsze fortyfikacje są nasze z lat 30, potem rozbudowę umocnień zrobili Niemcy w czasie II Wojny Światowej, a po kolejna nasza rozbudowa.
A więc oto jedno z czterech stanowisk ogniowych 1 Baterii Laskowskiego. Na górze stanowiska eksponaty, m. in. zgubiona podczas manewrów wojskowych żółta francuska łódź do niszczenia min. Po bokach widać windy do transportu amunicji z bunkra amunicyjnego znajdującego się poniżej.



Kolejne, najładniejsze stanowisko z zachowanym działem z okresu powojennego. Muzeum.


Dla porównania ostatnie stanowisko tej baterii, najgorzej zachowane, można wejść do środka bunkra.



Stanowisko kierowania ogniem, zbudowane przez Niemców, po wojnie rozbudowane przez nas.



Zwiedzam dużo obiektów, także schrony czy agregatorownię. Odnajduję w niektórych część wyposażenia.





Coś o samym znakowanym szlaku. jest główna nitka, z której odbijamy do poszczególnych obiektów. Ja skracam - idę na przełaj, co chwile odnajduję ślady wojska.



Docieram do pięknego stanowiska ogniowego naszej baterii "Duńskiej" - dwa stanowiska na armaty wraz z bunkrami amunicyjnymi.




Idę wzdłuż okopów, raz za czas stanowiska obserwacyjno - strzeleckie. Pięknie.





Ciekawostka - resztki szalet



Ten przewrócony fundament to podstawa działka niemieckiej obrony przeciwlotniczej.



Wieża obserwacyjna.



Tu musiałem trochę poszperać, brak tablicy, stanowisko naszej baterii "Greckiej", bardzo podobnej do "Duńskiej". Widać przyroda opanowała je dość znacznie, wejście do bunkrów amunicyjnych zasypane.



Stanowisko kierowania ogniem, pięknie zachowany dalmierz. Można go obracać!



Idąc znajduję rożne rzeczy:



Drugie stanowisko kierowania ogniem, tutaj dalmierz tez bez problemu można poruszać, obracać.



__________________
All you need is love. And motorcycles.
Norton jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem