Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03.01.2023, 17:35   #568
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,568
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 1 tydzień 15 godz 28 min 32 s
Domyślnie

Kult Bandery

Smutno mi to pisać, ale to doskonała okazja do uogólnienia toczącego się tu sporu o zasięg współczesnego kultu Bandery i dowodzonej przez niego OUN (działającej do dziś) i jej ramienia zbrojnego z lat 1942-47 czyli UPA. Wielu marginalizuje sprawę i dla nich banderowcy to garstka staruszków nadal kryjąca się gdzieś w brodzkich lasach.

Ja widzę to nieco inaczej.
Za przyczynek do przemyśleń posłużyła mi oficjalna informacja zamieszczona przez ukraiński parlament (Werchowna Rada) pierwszego stycznia 2023 promująca pamięć o Banderze jako bohaterze narodowym, akcja promocyjna dowódcy sił zbrojnych i wielu burmistrzów największych miast UA, „spontanicznych i skromnych” (bo przecież realia wojenne) marszów i pochodów.

Polski Premier Morawiecki komentując kontrowersyjny wpis rządu UA bardzo emocjonalnie wspomniał kresowe korzenie swojej rodziny i jej pamięć o traumie sprzed 80lat
https://wpolityce.pl/polityka/628589...a-ludobojstwem

MSZ publikuje komunikaty itd. itp.

Warto odnotować w jednym miejscu:
-2008 parlament uczcił rocznicę urodzin Bandery na szczeblu państwowym
-2010 prezydent Juszczenko nadał mu pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy
-2010 Parlament Europejski zauważa i ubolewa że przecież „OUN współpracowała z nazistowskimi Niemcami”, co ukraińscy posłowie nazwali oszczerstwem
-2011 prezydent Janukowycz wnioskuje do sądu administracyjnego o uchylenie ww zarządzenia tłumacząc, że tytuł Bohatera Ukrainy przysługuje tylko jej obywatelom, zaś Bandera był obywatelem Polski
-2017 prezydent Poroszenko uznał, że Bandera wniósł „ogromny wkład” w ruch narodowowyzwoleńczy i wezwał komisję do spraw historycznych do oceny jego postaci
-2017 Kaczyński: z Banderą to oni do Europy nie wejdą. Nie możemy przez lata zgadzać się, by na Ukrainie budowano kult ludzi, którzy wobec Polaków dopuścili się ludobójstwa
-2018 grupa amerykańskich kongresmanów oskarżyła Ukrainę o gloryfikowanie nazistowskich kolaborantów, takich jak Bandera.
UIPN nazwał to mieszaniną niekompetencji i celowego przeinaczania informacji.
-2018 Wołodymyr Zełenski jako kandydat na prezydenta powiedział, że Bandera jest bohaterem dla pewnego odsetka Ukraińców i jego ocena wymaga czasu
-2019 rząd UA ogłasza rok 2019, rok wyborów, Rokiem Bandery

Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia

Dekrety prezydenta, rocznicowe uchwały Werchownej Rady, tematyka pamiątkowych monet i znaczków pocztowych, treści umieszczane na oficjalnej stronie Ukraińskiego IPN, liczba nowych pomników Stepana Bandery, ulic których jest patronem, powszechne czarno- czerwone barwy, nowe-stare zwyczaje w siłach zbrojnych, pieśni, piosenki…
Dla jednych jest bohaterem narodowym, dla innych zbrodniarzem. Społeczeństwa są podzielone. Gdzie zaczyna się prawda, a gdzie kończy antyukraińska propaganda?

Ruch cały czas jest po stronie ukraińskiej stale żyjącej z polaryzacji, czego przykładem upamiętnienie- pomnik chwały „bohaterów” tuż obok pomnika pomordowanych mieszkańców Huty Pieniackiej.

Dziś, kiedy jednak zdecydowałem się zamieścić ten komentarz, przeczytałem o usunięciu haniebnego komentarza rządu strony UA. To nie sukces. Po prostu przez kilka dni zrobił swoją robotę i przestał być potrzebny. Życie toczy się dalej. Patrz kalendarz wyżej.


Trochę emocji wyciąłem i zakończę takim przemyśleniem:

Więcej wspominajmy niewinne ofiary aniżeli ich oprawców!

Z końcem lutego będzie okazja

Zdjęcie0583.jpg
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem