Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23.02.2022, 10:51   #1221
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,668
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Dziękuję wszystkim za wypowiedź i link do YT. COŚ tam to wyjaśnia. Najbardziej jednak wyjaśnione mam to, że nie chodzi o żadną ekologię tylko o kasę. Kur..wsko dużo kasy.
Ja od początku, kiedy tylko zaczęło się o tym mówić, mam bardzo mocno sceptyczne podejście do kwestii FV i nie ze względu na ekologiczność domniemaną a ze względu na nasz ustrój - rozstrój, chyba powinienem napisać.
Przykład czarny do białego co podaje Nabru - macie jak być powinno a jak jest.

Oczywiście - kiedyś się ta instalacja zwróci ale niech mi nikt nie mydli oczu bo nie chcę grać w tą grę na tych posranych warunkach.

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Gdy masz zamiar coś usprawniać w domu to moim zdaniem warto się w ten program czyste powietrze wgryźć.
Mam właśnie po 10 latach zamiar na mały remont w zakresie CO i CWU - myślę, że zakupię za własną kasę parę paneli /nawet używek/ i narazie wykonam sobie taką prywatną instalację w garażu ładowaną z tychże. Zobaczymy jak to pójdzie. Zakup pieca, nowe okna tak gdzie potrzeba /duże straty na tarasie/ czy część instalacji CO/CWU może pójść z dotacji. Piec na pellet jako wsparcie dla kominka może być refinansowany faktycznie nawet 45%. Więc to nie jest w kij dmuchał.

Dlaczego - chcę PRZEDE WSZYSTKIM zredukować ilość konsumowanego w domu prądu a to głównie są wszystkie podgrzewacze przepływowe bo nie mamy od początku zbiornika CWU. To względnie łatwo osiągnę instalując zakupiony w ub roku zbiornik z dwiema wężownicami ładując go solarami, kominkiem, piecem.
Myślę, że samo to pozwoli obniżyć rachunek o połowę. W świetle, potencjalnego /bo i tak nie wiecie co te pojeby u steru wymyślą/ zwrotu w perspektywie około 10 lat uważam, że to jest, w moim przypadku, lepsze wyjście. W chwili obecnej płacimy około 280-320 miesięcznie w zależności od karności co do drugiej taryfy i tego czy zima czy nie - dzieciaki trochę się dogrzewają w pokojach, drabinka w łazience na prąd, niemal non stop chodzi dmuchawa na strychu 150W no i pompa CO 50w. Czyli te 200 się ciągnie czy się stoi czy się leży. Niewiele ale summa summarum... tego niestety się nie wytnie, dlatego myślę, żeby obciąć grzanie wody.

Może również sensowne będzie wdupienie do tego baniaka grzałki i podpięcie jej pod panel. Ale jak świeci to i tak solary ładują.

tak mnie jeszcze naszło jak patrzę za okno... jak tak dalej pójdzie to wiatrak w ogródku trzeba postawić a nie jakieś panele. w nocy również wieje...

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem