Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04.12.2020, 11:40   #152
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Musze przyznac, ze cos w tym, co Dzieju pisze jest.
Yuasa w NAT (4 lata, glownie pod chmura) nie dawala sie naladowac do wiecej niz 12,6. Pare dni na zwyklym prostowniku zrobilo jej na tyle dobrze, ze naladowala sie do 13V, teraz po paru dniach stania spadlo do 12,87 (z powodu immo i alarmu w NAT). Co prawda, po raz pierwszy robie to w cieplym, bo wstawiłem sobie NAT do pokoju dziennego


[edycja] - 11.12 woltomierz pokazuje 12,81. Co oznacza, że spadek napięcia zdecydowanie wyhamował w stosunku do niedoładowanego aku (wcześniej spadało tak o 0,1 na dobę, teraz 0,05). Ciekawe, czy to ma związek z temperaturą, czy z poziomem naładowania akumulatora?

[edycja2] - 18.12, napięcie spadło do 12.77V. Dwa wnioski: fabryczny alarm i immo pobiera ok. 0,05 V na dobę (wiadomo, że to się może różnic w zależności od stanu akumulatora, stopnia jego naładowania, temperatury, ale zawsze to jakaś wartość referencyjna). Drugi wniosek jest taki, że moj motor nie umie doładować porządnie akumulatora.

[edycja3] - 27.12, napięcie spadło do 12,72. Wnioskuję, że pobór prądu przez ten alarm nie jest taki duży, problemem raczej jest fakt, że moja NAT notorycznie nie doładowała akumulatora. Normalnie po 2 tygodniach stania motor kręcił ledwo-ledwo (i jak nie odpalił z półobrotu to był koniec), po 3 tygodniach nie było co bez prostownika podchodzić. Teraz minął miesiąc i prądu jeszcze opór.

[edycja4] - 9.01, napięcie 12,63V, czyli prąd dalej upływa w tempie +- 0,05V na dobę, można powiedzieć, że to doświadczalnie wyznaczony spadek napięcia w temperaturze 20 st.C. Za 100 dni należy się spodziewać zatem spadku z 12,8 na 12,3V, co powinno teoretycznie wystarczyć do zakręcenia rozrusznika. Podpiąłem dziś lidlową ładowarkę, przez jakies 2-3h dobiła aku do 12,88V i się przestawiła na podtrzymanie. Co jest o tyle ciekawe, że nie umiała tego dokonać z bardziej rozładowanego akumulatora, albo chodzi o to, ze zagęściłem jednak ten elektrolit przez dwudniowe ładowanie normalnym prostownikiem.

Ostatnio edytowane przez bukowski : 09.01.2021 o 18:33
  Odpowiedź z Cytowaniem