Wątek: Rekuperator
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22.11.2018, 21:46   #69
jamcio

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Klembów
Posty: 142
Motocykl: nie mam AT jeszcze
jamcio jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 21 godz 25 min 49 s
Domyślnie

Sneer czepiłem się tylko ostatniego zdania wszystko co powyżej napisałeś jest jak najbardziej ok i z tym się zgadzam . Bardzo ważne są podcięcia pod drzwiami, żeby powietrze miało możliwość przedostać się między pomieszczeniami. Anemostaty zazwyczaj umieszcza się jak najdalej od drzwi w pomieszczeniu ale czasem niestety umieszcza się tam gdzie jest miejsce (np na poddaszach). Nad łożkiem nie powinno być anemostatu. Projektując system oprócz oczywiście kubatury uwzględnia się też ilość osób oraz np. czy kuchenka będzie gazowa czy elektryczna. Co do rekuperatorów. Silniki na prąd stały (tańsze w eksploatacji niż na zmienny), jeżeli ma nagrzewnice to zwrócić uwagę aby miały pracę modulowaną. Kolejną rzeczą jest wymiennik. Krzyżowy- najmniej sprawny (60-70%), przeciwprądowy (80-90%), obrotowy (80-90). Rekuperator z wymiennikiem obrotowym nie potrzebuje odprowadzenia skroplin i nie wysusza powietrza jak pozostałe ale ma dwie wady 1-cena, 2- w paru procentach niestety miesza przy wymianie powietrze nawiewne z wyciągowym (taki mam zamontowany i mi osobiście to przeszkadza teraz bym założył przeciwprądowy). Niektóre firmy oferują wymienniki krzyżowe i przeciwprądowe entalpiczne. System można wykonać np. na rurach spiro-sztywnych(zajmuje sporo miejsca i jest czasem trudny do wyregulowania) lub wg mnie na lepszym systemie tzw. rozdzielaczowym. Co do okapu to jeżeli mamy zbilansowany to w momencie gdy włączamy okap który ma wydajność 200 m3 na godzinę to (jeżeli ma wylot na zewnątrz) zawsze zakłóci nam bilans. Oczywiście cały system będzie działał nie zepsuje się i nikt nie umrze . A tak se napisałem dodam, tylko że wiedzy nie czerpałem z muratora . System jak najbardziej można wykonać samemu. Pozdrawiam.
jamcio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem