Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05.05.2011, 15:38   #1
jaro
 
jaro's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Dabrowa G.
Posty: 690
Motocykl: RD07a DRZ 400E
jaro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 9 godz 51 min 22 s
Domyślnie Jak dbać o odzież outdoorową

Znalazłem coś takiego pewnie kogoś zainteresuje.

Alpinus radzi: Jak dbać o odzież outdoorową

data: 29.03.2006 / Alpinus

Wiosenne porządki nie ominą naszej garderoby. To właściwy moment by zadbać o odzież i buty outdoorowe noszone przez całą zimę, by przygotować je na następny sezon.
Nowa kolekcja Alpinus - GORE-TEX
Kolekcja Alpinus - lato 2006
Outdoorowy duet: Alpinus i GORE-TEX
Turystyka zimowa bez tajemnic
Alpinus w (od)cieniu safari





Tym bardziej produkty całoroczne, których planujemy ponownie używać wiosną, muszą zostać poddane odpowiedniej konserwacji.

Jak dbać o odzież termoaktywną by nie zniszczyć jej właściwości? Alpinus – który udziela na swoje produkty dożywotniej gwarancji – zapewnia, że przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nasza odzież outdoorowa będzie nam długo służyć. Poniższe, uniwersalne zasady dotyczące konserwacji odzieży oddychającej bezwzględnie należy skonsultować z instrukcją podaną na metce. Na fachową poradę możemy też zawsze liczyć w sklepie, w którym dokonaliśmy zakupu, lub bezpośrednio u producenta.

Najczęstsze błędy – jak ich uniknąć:
  • Postępowanie niezgodne z instrukcją na
    metce – wystarczy spełniać warunki podane przez producenta, a odzież outdoorowa nie straci swoich właściwości!
  • Używanie do czyszczenia silnych detergentów i w dużej ilości – nie używajmy wybielaczy, a proszek do prania lepiej zastąpić płatkami mydlanymi, delikatnym płynem lub środkiem w żelu!
  • Zaniedbanie produktów – to zanieczyszczenia a nie pranie osłabia właściwości membrany!
  • Używanie przypadkowych impregnatów – stosujmy właściwe środki do danego typu odzieży czy butów i wyłącznie te oryginalne i polecane przez renomowanych producentów odzieży!
  • Suszenie odzieży i butów w pobliżu grzejników – powoduje to pękanie skóry i rozszczelnienia!


Odzież zewnętrzna
Profesjonalna odzież turystyczna spełnia swoją funkcję dzięki membranie oddychającej. Jeden z mitów na temat produktów outdoorowych głosi, że pranie jest szkodliwe dla membrany. Nic bardziej mylnego – to właśnie brud na powierzchni zatyka pory membrany i osłabia jej właściwości. Prawdą natomiast jest, że przy praniu tego typu odzieży musimy zachować szczególną ostrożność.

Kurtki z membraną można prać w pralce maksymalnie do temperatury 40°C, najlepiej na delikatnym programie i przy użyciu środka do prania tkanin delikatnych. Zrezygnujmy z proszków do prania np. na korzyść żelu lub płatków mydlanych. Lepiej prać często z niewielką ilością środka, niż rzadko ale z dużą ilością detergentów. Nie używamy środków zmiękczających ani płynów do płukania. W razie potrzeby płukanie można powtórzyć w samej wodzie by na materiale nie pozostały ślady detergentów. Uporczywe plamy można próbować usunąć wcześniej podczas prania ręcznego, ale bez użycia chlorowych wybielaczy.

Odzież z membraną można po praniu krótko odwirować. Suszenie w suszarce bębnowej i prasowanie w niskich temperaturach są dopuszczalne, o ile nie zabrania tego instrukcja na etykiecie.

Pamiętajmy, że nawet spełnianie wszystkich wymogów użytkowania nie zapewni długowieczności odzieży. Żadne materiały ani komponenty nie są bowiem wieczne. Jeśli zauważymy, że izolacyjność cieplna i wodoodporność odzieży jest dużo niższa niż na początku użytkowania – to znak, że kurtka wymaga ponownej, ręcznej impregnacji. Z szerokiej gamy dostępnych na rynku preparatów, najwygodniej stosować te z atomizerem, którego używamy po praniu. Kupujmy tylko oryginalne środki producenta naszej odzieży lub rekomendowane przez niego! Przyjmuje się, że kurtkę powinno się zaimpregnować po 3-4 praniu i czynność tę najlepiej powtarzać przynajmniej po każdym sezonie. Nie ma potrzeby impregnowania odzieży przed pierwszym użyciem.

Inna możliwość to upranie odzieży termoaktywnej w specjalnie do tego przeznaczonym płynie do produktów z membraną, który zastępuje proszek i mydło. Płyn ma jednoczesne działanie impregnujące.

Te same zasady obowiązują w przypadku różnych typów odzieży oddychającej. Odzież polarową można prać ręcznie lub w pralce, najlepiej w płynach do prania w maksymalnej temperaturze 40°C. Nie wolno używać środków wybielających, można natomiast odwirować używając programu dla delikatnych tkanin. Bieliznę termoaktywną pierzemy oczywiście po każdym użyciu.

Zniszczeń, nawet bardzo drobnych, nigdy nie naprawiajmy sami. Odzież, wcześniej wypraną, odeślijmy producentowi. Specjalna konstrukcja odzieży z membraną pozwala na wykonywanie napraw jedynie specjalistom.
jaro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem