Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15.11.2010, 17:30   #42
JARU
 
JARU's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Wrocław / Grenoble
Posty: 1,188
Motocykl: RD07a
Przebieg: ~60kkm
Galeria: Zdjęcia
JARU jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 9 godz 45 min 18 s
Domyślnie

O dojechaniu do Swanetii informują nas pojawiające się na horyzoncie słynne wieże z kamienia.

Czym są wieże z kamienia? O tym i o kulturze Kaukazu można poczytać w książce Wojciecha Jagielskiego "Wieże z kamienia". Książka co prawda opowiada o Czeczenii ale myślę, że spokojnie można czerpać z niej informacje na temat kultury i życia Kaukazu (szczerze mówiąc tak szczegółowy reportaż, że miejscami mnie mocno męczył). Reportaż może być subiektywny ale informacje pochodzą z pierwszej ręki ponieważ Wojciechowski spotykał się m.in. z Szamilem Basajewem czy Asłanem Maschadowem.

Zaglądamy w każdy zakątek Swanetii

uczestnicy we własnych osobach

Dalszy przejazd motocyklami był niemożliwy więc z zakątka wracamy na "główną drogę". Po deszczach większość dróg w Gruzji potrafi być nieprzejezdna, pozasypywana przez osuwiska z kamieni. Wtedy pozostaje tylko czekanie na spychacz..
kąpiel świni w błocie zobaczyłem po raz pierwszy

Jeden z pierwszych razy kiedy na wyjeździe więcej czasu zajmuje nam rozglądanie się i robienie zdjęć od samej jazdy.
Kolejny raz oglądam się za siebie:

"Wieże z kamienia zaczęto budować na Kaukazie, by służyły za schronienie kupieckim karawanom. Potem zmieniły się w siedziby kaukaskich górali, z czasem stając się symbolem ich tożsamości, łącznikiem między przeszłością i dniem dzisiejszym, zawołaniem bojowym, mityczną oazą, pozwalającą odnajdywać wiarę w przyszłość i dumę z własnej odmienności[...]" W. Jagielski
JARU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem