Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Wszystko dla Afryki (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Zestaw CB INTEK H-520 do motocykla - TEST (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=1867)

jeleń 30.10.2008 08:52

Zestaw CB INTEK H-520 do motocykla - TEST
 
Stwierdziliśmy z naszą ekipą, że montaż CB w motocyklu to dobry pomysł -przegląd sytuacji na drodze + łączność między motocyklami w grupie(nieoceniona na trasie).
Kupiłem jeden zestaw motocyklowy promowany w internecie:
http://www.cb-radio.info.pl/sklep/ze...e/rid,496.html
Zestaw został zakupiony na próbę i po dopracowaniu tematu reszta ekipy też ma kupić.
Ale narazie jest kupa.

Wczoraj po podłączeniu były pierwsze testy. Narazie bez jazdy tylko na sucho i bez osprzętu do motocykla (słuchawki, mikrofon, przycisk nadawania)

Spostrzeżenia ogólne, wstępne:
1. Wyświetlacz wystarczający, duże cyfry wybranego kanału, wskazanie mocy sygnału - ale jego podświetlenie pozostawia wiele do życzenia, jest nierównomiernie i w ciemności widać kiepsko.
2. Trochę problemów będzie z instalacją:
- przycisk jest na rzep,
- brak uchwytu do kierownicy - trzeba coś dorobić,
- montaż anteny może być kłopotliwy - podstawka jest przygotowana do montażu na płaskiej powierzchni, którą trudno znaleźć w Africe (u mnie akurat pasowało bo mam dorabiane stelaże kufrów bocznych z profilu kwadratowego więc tam przykręciłem)
- słuchawek i mikrofonu jeszcze nie montowałem także ewentualne uwagi będą później
ale to wszystko to jest szczegół - trochę zabawy i "po krzyku"

Działanie radiotelefonu INTEK 520H (próby na trzech różnych antenach):
1. Nadaje dobrze, porównywalnie do mojego unidena z samochodu, dźwięk jest czysty i wystarczający.
2. Odbiór praktycznie nie istnieje, harczenie, niewyraźny dźwięk, trudny do odszyfrowania na krótkich odległościach. Dogadanie się jest możliwe tylko w pobliżu (0-100m).

Próbowałem już chyba wszystkich możliwości:
- ręczna regulacja squelch
- automatyczna regulacja squelch
- ESP - elektroniczna modulacja głosu - kompresja wzmacniająca sygnał nadawczy i odbiorczy
- różne anteny (President z zestawu; moja długa Lens z samochodu, oraz krótsza z samochodu mojego kolegi - nie pamiętam nazwy)

W każdej próbie nadawanie przyzwoite a odbiór beznadziejny.

Na tym etapie nie ma sensu dalszego montażu.
Trzeba wyjaśnić sprawę kiepskiego odbioru radiotelefonu.
Dzisiaj zawiozę go do sprawdzenia do fachowca.
Poinformuję WAS o postępach.

plakiet 30.10.2008 10:02

Ręczne radia nie mają żadnych filtrów i co za tym idzie będą łapały wszystkie zakłócenia z motocykla i nie tylko. Chyba nic na to nie poradzisz.

rambo 30.10.2008 10:03

cb radio to taka naleciałość jaka nam zostaje po wyjsciu z samochodu.

jeleń 30.10.2008 12:07

Ok. Sprawa odbioru sygnału załatwiona.

Okazało się, że nie przeczytałem do końca instrukcji za co zostałem skarcony przez dwóch serwisanów z którymi rozmawiałem. No i trochę mieli rację. Tylko takie rzeczy powinno się pisać na początku instrukcji a nie na ostatniej stronie.
Więc okazało się, że w Inteku można programować rózne pasma częstotliwości i rodzaj modulacji. Oczywiście nikt nie pomyślał, żeby odrazu ustawić standart obowiązujący w Polsce.

Ustawiłem na PL (częstotliwości obowiązujące w Polsce) oraz modulację AM i jest ok.
Nadawanie i odbiór - czyste bez zastrzeżeń.

Także jak czas pozwoli będę grzebał dalej, czyli testy podczas jazdy Afrą.
Poinformuję o postępach.

wlodar 30.10.2008 13:15

temat przerabiany na forum już kilkukrotnie... między innymi przeze mnie. Wniosek jeden...
CB na Afri to szrot, działa w miarę jak się powoli jedzie, szumi, wku.... i wogóle do d.... jest.
Na deszcz toto wrażliwe i jak te wszystkie kabelki się pozakłada... to się odechciewa jeździć.
Moje przenośne CB wożę czasem w schowku w osobówce, jak mi się dużego przekładać nie chce.
Podsumowując... jak napisał Rambo, to taka pozostałość po wyjściu z samochodu:P

hubert 30.10.2008 17:42

Kurcze po tym jak ostatnio mnie złapali panowie polucjanci i zarobiłem 400 PLN i 10 pkt doszedłem do wniosku że jednak przydało by się takie CB chociażby tylko do nasłuchu.

Motocyklista 31.10.2008 06:26

posiadam alana 42 multi i chcę go podpiąć bezprzewodowo np pod tego typu słuchawkę http://www.allegro.pl/item469497117_...radiem_fm.html
bo faktycznie z tymi sznurkami to nie robota :mur::) da sie to jakos podłączyć ?

ramires 31.10.2008 09:30

Jak dobrze policzysz, to nolan z ncom taniej wyjdzie
zestaw z kablem do telefonu za jakies 210zl wychodzi (oczywiscie trzeba miec kask nolana).

Posiadam sam takie ustrojstwo, ale ma swoje wady podobnie jak CB.
Głośny wydech + mimo wszystko kask który szumi + brak deflektora/bardzo wysokiej szyby - powoduje, że aby pogadać na tyle dobrze, aby ciągle nie krzyczeć o powtórzenie co mówił nasz rozmówca dobre jest do 70km/h, potem już trzeba się wsłuchiwać. Mam basic-a, ponoc BT bardzo dobrze daje rade, ale za kase to sobie wole oddzwonić jak ktoś się dobija na stacji gdzieś niż wkurzać się i tracić koncentracje podczas jazdy. Może to i dobre do pekaesów, ale jak się zapierdziela po trasie to ... sorry, ale nie daje rady nawet najlepsze audio do kasku - chyba, że masz douszne sluchawki - to jedyne co da rade.

kenaj23 31.10.2008 09:40

wole zwolnic do 70 i posluchać tekstów jelenia bo nieźle tekści, to tyle z mojej strony w tym temacie

jeleń 01.11.2008 20:34

Po wczorajszych testach jestem mile zaskoczony!:Thumbs_Up:

Można funkcjonować z tym zestawem nawet przy 130km/h. Zapytałem przy tej prędkości i odpowiedział mi gość, że słyszy mnie bardzo dobrze a był 3km ode mnie. Jak mu powiedziałem, że nadaję z motocykla to był zdziwiony jakością. Podczas rozmowy z kolegą potwierdziła się ta opinia, co prawda słyszał gdzieś w tle mój pusty wydech ale był ledwie słyszalny w porównaniu z moim głosem.

Aha! Na automatycznym squelchu po przekroczeniu 120km/h zaczęłu wdzierać się zakłócenia z silnika. Po przejściu na manual (skręciłem do ok.3/4 skali) było ok. i jeszcze miałem zasięg ok.3-4km.

Teraz tylko pozostaje wszystko dopieścić pod względem montażu i funkcjonalności czyli:
1. uchwyt do kierownicy (montaż radiotelefonu w poziomie - wzdłuż kierownicy, rozwiązuje problemy z plątaniem się kabli oraz umożliwia w dogodniejszy sposób posługiwanie się pokrętłami i przyciskami)
2. wodoszczelny pokrowiec (tu może być kłopot ale coś wykombinuję)
3. montaż głośników w kasku (narazie przyczepiłem taśmą do łba)

Dla zainteresowanych:
Miałem kask Airoh S4http://tbn0.google.com/images?q=tbn:...es/5009887.jpg
Leży on dość ciasno na głowie na mojej więc będzie trzeba z głośników wywalić rzepy i po prostu je wszyć do kasku - bo inaczej go nie włoże.
Mikrofon był przyklejony na samym dole szczęki pod wlotem powietrza (ok.5 cm od ust).
Mam najwyższą szybę (Givi) - to też napewno ma znaczenie.

Zestaw będzie wykorzystywany głównie do dłuższych podróży oraz opcjonalnie w moim drugim aucie (to był warunek zakupu).


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.