Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Ustawienie zawieszeń w lekkim enduro - co i jak? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=29151)

zimny 30.04.2017 10:28

Ustawienie zawieszeń w lekkim enduro - co i jak?
 
Wiem że to temat rzeka ale może ktoś będzie miał dar do prostego wyjaśnienia podstaw.

Otóż w poprzednich motocyklach miałem regulacje napięcia sprężyny i co najwyżej tłumienie odbicia. Stad moja wiedza jest nazwijmy to pobieżna.

Natomiast w WR mam z tyłu regulacje sprężyny, tłumienia odbicia i dobicia. Żeby było trudniej to dobicie jest jeszcze podzielone na szybkie i wolne. Poprzedni właściciel jakoś dziwnie to poustawiał i muszę pod siebie bardziej zrobić.

Generalnie z tyłu tłumienie odbicia było prawie na max i motocykl był mega kołkowaty, sztywny. Odpuściłem kilka klików i jest znacznie lepiej.

Przód jest generalnie twardy (myśle ze wykorzystuje z 2/3 skoku) i czasem na jakimś korzeniu tak mi podbija kierę ze zastanawiam się czy coś mam zajebane z ustawieniem zawiasu czy taki urok lekkiego moto. Przód ma chyba podobnie obszerne regulacje.

Aha, moto to WR450FW z 2007 (na Alu ramie, wersja na USA) jeśli ma to jakieś znaczenie.

Tylu tu ludzi jeździ nie od wczoraj na takich sprzętach że może coś doradzicie :-)

Czy dobrym pomysłem będzie ustawienie wszystkiego na standard wg serwisówki? Nie skacze, jeżdżę po piaskach i leśnych/polnych drogach i bezdrożach, jakieś wydmy - żaden extreme.

Pozdrawiam
Zimny

7Greg 30.04.2017 10:43

Może na początek to: :)
https://www.scigacz.pl/Regulacja,zaw...yklu,9267.html

EDYTA:
Lub to :)
https://www.scigacz.pl/Ustawienie,za...ych,21890.html

motomax 30.04.2017 11:17

Ustaw SAG najpierw pod swoją wagę,potem musisz sie określić czego potrzebujesz od zawieszenia,czy pracy przy dużych prędkościach czy pach pachowania po lesie...

Jeżeli wyrywa ci kierownicę z rąk ustaw tłumienie dobicia na mniejsze.

Znajdz kawałek prostej testowej i daj kawałek długiego konara o średnicy dużej butelki coca coli,przejedz kilka razy z różnymi prędkościami byle nie na maxie bo będzie dzwon.. śrubokręt płaski i stopniowo zmniejszaj tłumienie dobicia.. znajdziesz to czego szukasz analogicznie z tłumieniem odbicia i regulacją napięcia sprężyny ale tylko na tyle bo z przodu mało które enduro ma regulację napięcia.
W jedną strone da sie to oszukać bo można włożyc tuleje które utwardzą sprężynę,ale w drugą stronę tylko wymiana na miękką.

Siadając na motocykl zawieszenie powinno siadać symetrycznie,przód może troszkę mniej od tyłu.

KORNIK 30.04.2017 12:35

Nie wiem ile ważysz ale ustaw na początek tak jak jest w serwisówce (to są ustawienia pod kierowcę tak ok. 75-80 kg wagi) a dopiero później wprowadzaj poprawki pod siebie, większości amatorów wystarczają ustawienia fabryczne.

Adagiio 30.04.2017 16:18

Tak jak pisze max zacznij od sag ( jeśli poprawny według serwisówki ) możesz zacząć bawić się regulacjami. Jeśli nie to sprawdzenie sprężyn ewent.. wymiana pod masę i dopiero regulacje . Obydwa sagi dynamiczny i statyczny muszą mieścić się wytycznych producenta, w WR jest kayaba trzeba tylko sprawdzić czy ktos po torze nią nie śmigał i nie założył kadridży crossowych od YZF-y. Jak to nie przyniesie oczekiwanego efektu pozostaje personalizacja przez specjalistę od zawiasów. Kupując używany endurak przeważnie nie wiesz kto i jak nim jeździł i co grzebał przy zawiasie.
Jest też druga szkoła, znam takich co nawet nie wiedząc do czego służą te pokrętła stawali na pudle w regionalnych a wybitnie zdolni wygrywali.
Powodzenia.

Pirania 30.04.2017 16:49

Chlopaki dobrze prawia...dodam moze skromnie ze na kamolce to miekko raczej, na piachy, skakanie bardziej twardo..Po ustawieniu jazda bedzie poezja..przynajmniej tak jest w KTMach!;)

zimny 01.05.2017 11:01

Dzięki serdeczne - po mierzeniu okazuje się że SAG tyłu mam ustawiony właściwie - statyczny ok 30mm, dynamiczny ok 100-105mm. Mieści się to w limitach o których mówi serwisowka. Ważę 83kg. Tłumienia wszystkie ustawię na standard zgodnie instrukcja i będę testował w jeździe jako punkt wyjścia.

Biorę się za przód :-) to z nim mam problem bardziej.

Zawieszenia o ile wiem nie były kombinowane, natomiast serwisowane i ustawiane u Kedzierskich. Stąd mniemam że żadnego druciarstwa tam nie ma. Wszystkie łożyska nowe więc nie ma tematu luzów w zawieszeniu.

Oczywiście te zawiasy to i tak jest przepaść (na plus) w stosunku do tego na czym wcześniej jeździłem.

Pozdrawiam
Zimny

zimny 01.05.2017 14:44

Pojeździłem w różnych warunkach - błoto, piach, twarde i miękkie.

Wszystkie ustawienia zrobiłem na standard zgodnie z serwisowka. Jest bardzo dobrze, zawieszenie lepiej wybiera i moto stabilniejsze w większych prędkościach.

Dzięki, dalej będę kombinował jak odczuje taką potrzebę - na razie jest spoko :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.