Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Dom na emeryturę (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=34244)

consigliero 11.02.2019 12:45

Dom na emeryturę
 
Mam duży problem w decyzją dotyczącą kwestii budowy domu. Mam 2 opcje. Opcja pierwsza związana z posiadaniem działki budowlanej blisko Krakowa (gmina Wielka Wieś, Wierzchowie). Kupiona lata temu w momencie zakupu działka rolna, od kilku lat część działki jest budowlana 31 ary a może i przyszłościowo dalsza część też się stanie budowlana. Działka ma wodę, prąd oraz gaz, chyba jest też kanalizacja, nie wiem czy została ona wykonana przez gminę ale wyrażałem zgodę na przeprowadzenie kanalizacji do sąsiedniej działki z zaznaczeniem że mam mieć wykonane przyłącze. Negatywy to dojazd około 14 km do centrum w kierunku dosyć oblężonym. Zimą mogą być problemy z dojazdem. Całość ma 1,21 ha nachylenie północne i nachylenia na części budowlanej to około 2 % później można by się pokusić o wykonanie stoku do jazdy na nartach.
Pamiętajmy że dom ma być nieduży i w tym momencie wykorzystywany bardziej weekendowo .
Opcja numer dwa, Rataje Słupskie gmina Pacanów. Okolica spokojna, zabudowa rozrzucona, teren płaski, wysoki poziom wody gruntowej chyba. W 2013 uzyskałem nawet pozwolenie na budowę ale nie starczyło czasu sił i samozaparcia. W tym momencie na działce stoi domek budowany sposobem gospodarczym w którym moja mama spędza z naszym psem oraz kotem okres od kwietnia do grudnia. Niestety nie da się dłużej bo budynek się do tego nie nadaje, niestety. Mamy też więcej sentymentu do tego miejsca, to ojcowizna mojej mamy, jest tam pewnie lepsze powietrze i dużo spokojniej. Działka jest uzbrojona tylko w prąd oraz wodę i nic więcej . Miejsca mam tyle że mogę się pokusić o różne rozwiązania dodatkowe, fotowoltaika, gruntowy wymiennik ciepła, jeżeli woda pozwoli i finanse to udźwigną.
Zasadniczo potrzebujemy miejsca na odskocznię od bycia w centrum miasta.

Założenia:
Budynek ma być parterowy, minimum energooszczędny w kierunku pasywności. Chciałbym go wykonać szybko, ma mieć wentylację mechaniczną z rekuperacją, minimum gruntowy wymiennik a może nawet i pompę ciepła. Powinien być wykonany w systemie zamawiam i płacę. Mogę kupić gotowy dom i go postawić ale po lekturze internetu mam jeszcze więcej wątpliwości i nie posunąłem się ani kroku do przodu. Ważny jest oczywiście też wybór firmy która podjęłaby się wykonania całości. Kilka maili które wysłałem do takich firm pozostało bez odpowiedzi, może mają dużo pracy, albo już nie istnieją. Dach musi być dwuspadowy https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...bfecae1118.jpg

Dom był planowany w miejscu skąd wykonane jest zdjęcie, to po lewej to taki garaż i budynek gospodarczy w jednym postawiony dużo później niż ów domek widoczny za samochodem

Emek 11.02.2019 12:56

Co rozumiesz pod pojęciem kompleksowo? Wszystko na gotowo czy stan surowy zamknięty?

consigliero 11.02.2019 13:03

Minimum stan surowy zamknięty ale przecież będę musiał budynek wykończyć i ktoś to musi wykonać. Wolałbym aby odebrać budynek gotowy do zamieszkania.

Emek 11.02.2019 13:13

Ja budowałem dom drewniany. Fiński system - firma Honka. Mogą ci zrobić niemal wsio pod klucz. U mnie tylko kafli i instalacji grzewczej nie robili. Dom w standardzie masz ze wszystkimi drzwiami , oknami, dachem bez wnętrza. Budowa zaczęła się w czerwcu bodaj a na święta się wprowadziłem.
https://honka.com/pl/pl/
Jak nie odpowiada drewno to opcja B to szkielet (też drewno ;)). Kumpel właśnie postawił i całkiem fajnie i szybko to wyszło.
Jeśli chodzi o firmę to chyba wybrał firmę Omatalo. Też fińskie.
https://www.omatalo.com/
Pod klucz całości ze wszystkimi instalacjami bym chyba nie ryzykował. Jak ktoś jest od wszystkiego to...

SMP 11.02.2019 13:13

Cytat:

Napisał consigliero (Post 623817)
Minimum stan surowy zamknięty ale przecież będę musiał budynek wykończyć i ktoś to musi wykonać. Wolałbym aby odebrać budynek gotowy do zamieszkania.

spróbuj zadzwonić tu 602 268 825, budował mój dom pod Krakowem, co prawda na zlecenie dewelopera, ale miałem później kontakty z tą firmą i mogę polecić

--

https://facebook.com/SztukaMotoPodrozy/

wojtekk 11.02.2019 13:19

Nie bierz od a do z. Weź za to dobrego i drogiego kierownika budowy oraz projektanta wnętrz. Wbrew pozorom oszczędzisz czas i pieniądze . Projektant mniej oczywisty ale np e-mailem masz wizualizacje i zamawiasz w necie

wilq.bb 11.02.2019 14:06

Jak byś chciał iść w stronę konstrukcji szkieletowych, fińskich - tzn masz fundamenty a w 48h (średnio) składają Ci chaupke ( może być ze masz upatrzone w technologii tradycyjnej - to przerobią) to polecam się pisz na PW. Firma gdzie moja żona pracuje takimi sprawami się zajmuje i polecam mocno ich.

Wysłane z mojego Moto G (5) przy użyciu Tapatalka

Ludwik Perney 11.02.2019 14:07

jak myślisz o fotowoltaice, uwzględnij to w ułożeniu dachu względem słońca i kąta nachylenia.
Co do pasywności sprawdzaj przy każdej decyzji, czy opłaca się inwestowac np 20 tysi, żeby po 40 latach zwróciła się różnica w utracie ciepła ;)
poszukaj standardowych projektów - bo będą bajecznie tanie i zleć u projektanta drobne zmiany.

Gilu 11.02.2019 17:04

Cytat:

Napisał consigliero (Post 623813)
Mam duży problem w decyzją dotyczącą kwestii budowy domu. Mam 2 opcje. Opcja pierwsza związana z posiadaniem działki budowlanej blisko Krakowa (gmina Wielka Wieś, Wierzchowie). Kupiona lata temu w momencie zakupu działka rolna, od kilku lat część działki jest budowlana 31 ary a może i przyszłościowo dalsza część też się stanie budowlana. Działka ma wodę, prąd oraz gaz, chyba jest też kanalizacja, nie wiem czy została ona wykonana przez gminę ale wyrażałem zgodę na przeprowadzenie kanalizacji do sąsiedniej działki z zaznaczeniem że mam mieć wykonane przyłącze. Negatywy to dojazd około 14 km do centrum w kierunku dosyć oblężonym. Zimą mogą być problemy z dojazdem. Całość ma 1,21 ha nachylenie północne i nachylenia na części budowlanej to około 2 % później można by się pokusić o wykonanie stoku do jazdy na nartach.
Pamiętajmy że dom ma być nieduży i w tym momencie wykorzystywany bardziej weekendowo .
Opcja numer dwa, Rataje Słupskie gmina Pacanów. Okolica spokojna, zabudowa rozrzucona, teren płaski, wysoki poziom wody gruntowej chyba. W 2013 uzyskałem nawet pozwolenie na budowę ale nie starczyło czasu sił i samozaparcia. W tym momencie na działce stoi domek budowany sposobem gospodarczym w którym moja mama spędza z naszym psem oraz kotem okres od kwietnia do grudnia. Niestety nie da się dłużej bo budynek się do tego nie nadaje, niestety. Mamy też więcej sentymentu do tego miejsca, to ojcowizna mojej mamy, jest tam pewnie lepsze powietrze i dużo spokojniej. Działka jest uzbrojona tylko w prąd oraz wodę i nic więcej . Miejsca mam tyle że mogę się pokusić o różne rozwiązania dodatkowe, fotowoltaika, gruntowy wymiennik ciepła, jeżeli woda pozwoli i finanse to udźwigną.
Zasadniczo potrzebujemy miejsca na odskocznię od bycia w centrum miasta.

Założenia:
Budynek ma być parterowy, minimum energooszczędny w kierunku pasywności. Chciałbym go wykonać szybko, ma mieć wentylację mechaniczną z rekuperacją, minimum gruntowy wymiennik a może nawet i pompę ciepła. Powinien być wykonany w systemie zamawiam i płacę. Mogę kupić gotowy dom i go postawić ale po lekturze internetu mam jeszcze więcej wątpliwości i nie posunąłem się ani kroku do przodu. Ważny jest oczywiście też wybór firmy która podjęłaby się wykonania całości. Kilka maili które wysłałem do takich firm pozostało bez odpowiedzi, może mają dużo pracy, albo już nie istnieją. Dach musi być dwuspadowy https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...bfecae1118.jpg

Dom był planowany w miejscu skąd wykonane jest zdjęcie, to po lewej to taki garaż i budynek gospodarczy w jednym postawiony dużo później niż ów domek widoczny za samochodem

Jeśli chcesz budować dom to powinieneś zacząć od projektu,dobrego projektu który spełniałby Twoje oczekiwania i wszystkie potrzebne składniki do poprawnego wykonania budynku między innymi
Charakterystykę energetyczną budynku,rozwiązania konstrukcyjne budynku,rysunki instalacji wodociągowe,kanalizacyjne,ogrzewania,wentylacji,kl imatyzacji,elektryki itd.
Następnie powinieneś znaleźć sobie dobrego(czytaj drogiego)KB który Ci wszystkiego dopilnuje i dopiero szukać ekipy do budowy
To tak w skrócie,powodzenia

consigliero 11.02.2019 17:07

Jak pisałem wcześniej jeden projekt już nawet mam, pozwolenie przedawnione też. Uwzględniłem położenie domu w osi wschód zachód. Wejście od północy, duże przeszklenia na południowej stronie. Architekt postawił na fundamencie ale ja wiem że chcę płytę grzewczą, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła. Na tym etapie życia dom może być w konstrukcji szkieletowej byleby materiały nie były podłej jakości. Mieszkać mamy gdzie ale fajnie byłoby mieć gdzie pojechać w zimie gdy w Krakowie ruch mały i powietrze paskudne i pomieszkać w komfortowych warunkach. Obecnie zależy mi aby w przyszłości koszty obsługi domu były jak najmniejsze stąd te ekologiczne zachcianki. Dobry kierownik/inspektor nadzoru, gdzie tacy się chowają ?
Niestety moja dokumentacja jest mocno przetrzebiona i z tego co widzę projektowany domek miał 14x10 i powierzchnię użytkową 109 a do tego 22 metry tarasu. Teraz mógłby być nawet mniejszy

bigboykr 11.02.2019 18:29

Jak będziesz chciał ogarniętego kierownika budowy to daj znać. Dam Ci numer i sobie porozmawiacie.
W razie potrzeby gość ma też jakieś swoje kontakty w ekipach. Ale to już z nim musiałbyś gadać. Gość jest z południowych okolic Wieliczki.

Złom 11.02.2019 23:08

Cytat:

Napisał Emek (Post 623820)
Ja budowałem dom drewniany. Fiński system - firma Honka. Mogą ci zrobić niemal wsio pod klucz. U mnie tylko kafli i instalacji grzewczej nie robili. Dom w standardzie masz ze wszystkimi drzwiami , oknami, dachem bez wnętrza. Budowa zaczęła się w czerwcu bodaj a na święta się wprowadziłem.
https://honka.com/pl/pl/
Jak nie odpowiada drewno to opcja B to szkielet (też drewno ;)). Kumpel właśnie postawił i całkiem fajnie i szybko to wyszło.
Jeśli chodzi o firmę to chyba wybrał firmę Omatalo. Też fińskie.
https://www.omatalo.com/
Pod klucz całości ze wszystkimi instalacjami bym chyba nie ryzykował. Jak ktoś jest od wszystkiego to...

Emek, jaki model wybudowałeś i jaki był koszt?
Sam się rozglądam za czymś w stylu skandynawskim ale one strasznie dużo kosztują.

consigliero 11.02.2019 23:18

Ja na razie próbuję rozgryźć te podane strony i nie jest łatwo.

consigliero 12.02.2019 19:15

Na dzień dzisiejszy najlepszy kontakt został podjęty przez firmę Wolf Haus. Jutro mam mieć w miarę szczegółową wycenę, grzanie prądem ale z pompą ciepła woda powietrze, wiem że nie będzie tanio, ale od czegoś trzeba zacząć. Niektóre odpowiedzi są zaskakujące, piszę do firmy Proeko a odpowiada mi firma Danwood. Firmy tzw fińskie na razie milczą.

siwy 12.02.2019 19:59

Cytat:

Napisał consigliero (Post 624037)
Na dzień dzisiejszy najlepszy kontakt został podjęty przez firmę Wolf Haus. Jutro mam mieć w miarę szczegółową wycenę, grzanie prądem ale z pompą ciepła woda powietrze, wiem że nie będzie tanio, ale od czegoś trzeba zacząć. Niektóre odpowiedzi są zaskakujące, piszę do firmy Proeko a odpowiada mi firma Danwood. Firmy tzw fińskie na razie milczą.

Danwood jest ok ale droższy od konkurencji. Z wolfhaus współpracuję ale jeszcze nic naszego nie budowali, nie znam efektów. W domu z danwoodu bywam regularnie. Wszystko po 3 latach działa jak powinno. Podpisujesz umowę, odbierasz na gotowo z łazienkami, podłogami itp.

muszel72 12.02.2019 20:10

Ja może coś przeoczyłem w postach wyżej ale zacząłbym od ustalenia gdzie lepsza jakość powietrza na tą emeryturę:)

consigliero 12.02.2019 21:18

Mając do wyboru te dwie lokalizacje, nie mam wątpliwości że jakość powietrza w Ratajach Słupskich jest lepsza niż w Wierzchowiu. Warunki startowe są znacząco różne. Okolica Krakowa to gęsta zabudowa i niestety głównie stare budynki. Rejon Pacanowa pod względem mentalności niewiele się różni ale teren jest lepiej przewietrzany, zabudowa mniej gęsta i pojawiają się nowe budynki a do świadomości ludzkiej zaczyna docierać że smrodzenie na dłuższą metę źle się skończy. Największy truciciel w Szczucinie za Wisłą, fabryka azbestu, już dawno zlikwidowana. Połaniec raczej nie jest zagrożeniem, głównie mała emisja. Oczywiście fajnie byłoby mieć chatkę w Beskidzie Niskim lub Bieszczadach , ale to raczej chatka a nie domek. Rataje znamy od lat wiemy czego się spodziewać , nawet mam asfalt pod dom

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...0ec2f578dd.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...7f8bb125bb.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...8103745fb3.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...3200710e8c.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...30bfac0f8c.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...28e2d3fde9.jpg

Tylko zastanawiam się czy likwidować stary dom i budować na jego miejscu

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...d4d5013032.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...75d6d7eb79.jpg

ArtiZet 12.02.2019 23:16

Wielu by chciało mieć Twój dylemat...
Zbuduj tam gdzie Twoja mama czuje się lepiej.
Zostaw stary dom jak masz miejsce na Nowy.

P.S. Jak ma to być wybór serca a nie rozumu to i tak sam podejmiesz decyzję.
P.S.S. Nie słuchaj rad innych a zwłaszcza tych co Cię nie znają osobiscie- Ciebie i Twej sytuacji życiowej czyli forum ;)

consigliero 13.02.2019 13:43

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...82d9f66ad5.jpg

MUTT 13.02.2019 14:21

czy kryształowe żyrandole i złote klamki na pewno zostały uwzględnione .....
:haha2:

consigliero 13.02.2019 14:29

Dom na emeryturę
 
To prosty domek bez ekstrawagancji, ale chętnie wysłucham dobrych rad. Tylko wiem co chcę, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem może być wspomagana GWC lub pompa ciepła, działka ma tylko prąd, żadnych kominków pieców, może być zimna fuzja, rozpad atomów (kontrolowany ) itp🤔

MUTT 13.02.2019 14:41

Cytat:

Napisał consigliero (Post 624148)
To prosty domek bez ekstrawagancji

tak też podejrzewam ... stąd nie jestem w stanie zaakceptować kosztorysu ...
NETTO !! + 20% za " nieprzewidziane trudności ....
czyżby " budowlańcy " mieli wszystkich innych za idiotów ...
sorry
:vis:

consigliero 13.02.2019 14:53

Się nie gniewam, ale nie wyczytałem nic o 20 % to jest tylko oferta a nie kosztorys, uwzględniająca pewne warunki brzegowe, takie jak okna drewniane , rozsuwane drzwi tarasowe, fundament a raczej płytę.

ArtiZet 13.02.2019 14:55

A brutto to bedzie +8% czy 23% ?

P.S. widze parę elementów wskazujących, że standard faktycznie będzie "developerski" czyli po taniości :)

consigliero 13.02.2019 15:09

Dom na emeryturę
 
Oczywiście 8% , muszę tylko zrobić badanie gruntu aby postawić dom na solidnej podstawie. Ktoś robi może takie badania? Chętnie przyjmę do wiadomości na co zwrócić uwagę. Weźmy też pod uwagę ze to będzie taki dom z paczki.

siwy 13.02.2019 18:05

Jak chcesz taniej to wolfhaus może sprzedać dom w paczce do montażu we własnym zakresie

ArtiZet 13.02.2019 18:08

Cytat:

Napisał consigliero (Post 624154)
muszę tylko zrobić badanie gruntu aby postawić dom na solidnej podstawie. Ktoś robi może takie badania?

Uśmiechnij się do koleżanki z forum :)

Ludwik Perney 13.02.2019 18:41

Z taką kasę można wybudować solidny murowany dom

Ludwik Perney 13.02.2019 18:45

Przy wyborze miejsca na dom na emeryturę wzialbym pod uwagę wizje spędzania wolnego czasu. Czy bardziej natura, czy np teatr i centrum handlowe czynne w niedzielę ;)

consigliero 13.02.2019 18:51

Dom na emeryturę
 
Tylko ja chcę mały dom o niskich kosztach utrzymania i ktoś go musi postawić, pewnie za kasę. Nie mam szwagra, zięcia albo rodziny która wspomoże mnie w tym przedsięwzięciu. Wiem że przy obecnych cenach, dom murowany zaczyna być konkurencyjny ale diabeł tkwi w szczegółach, czytajmy w ekipie która się za to weźmie. Mając dom na wsi cały czas mamy też miejsce w mieście, być może paradoksalnie częściej byśmy korzystali z teatru lub kina niż obecnie. Mam nadzieję że dalej będę/ będziemy jeździć motocyklem a taki dom pozwoli na swobodne oddalenie się miejsca pobytu mamy i psa oraz kota, wiedząc że nie muszę się martwić że mi mama zamarznie. Jadąc ostatnio do Jordanii trochę wymusiliśmy dłuższe pozostanie a warunki były już adventure.

Adagiio 13.02.2019 18:55

Marek chcesz domek w BN ? Kilka hektarów lasu a po środku fajna chałupka ( na dole salon z aneksem kuchennym, na górze pokój, dla dwóch osób styknie ), zrobiony z drewna, jest prąd i woda. Miejsce fajne, cisza i spokój z dala od Łemków, okolice Smerekowca. Jak pojawi się ogłoszenie o sprzedaży mogę dać znak.

consigliero 13.02.2019 18:59

Oczywiście jak mnie będzie stać to zawsze.

Ludwik Perney 13.02.2019 19:22

W każdym razie po tej wycenie na malutki drewniany dom, namawiam Cię na mały murowany. Na pewno wyjdzie duuuzo taniej

siwy 13.02.2019 19:34

Kwestie ciepła i automatyki w domu a materiał z jakiego jest zbudowany nie ma związku. Można mieć tak samo ciepły i bezobsługowy dom murowany jak i drewniany.

Zaleta domów z paczki to szybkość i czystość budowy. Płacisz, odbierasz, masz gwarancję. Cenowo nie będzie to okazja na pewno.

talar185 13.02.2019 19:51

Przwcierz są też gotówce z betonu

ArtiZet 13.02.2019 19:56

Jak nie masz ciśnienia to poczekaj 2-3 lata, bo to co się obecnie dzieje w budowlance to masakra jakaś...nie ma komu robić a jak już uda się kogos ubłagać, żeby coś zbudował/wykończył itp. to takie ekipy trzeba nieomal w d...ę całować...i nie daj boże, żebyś im zwrócił uwagę ,że trzeba coś poprawić, bo na drugi dzień ta ekipa juz nie przyjdzie a znalezienie kolejnej do poprawiania będzie jeszcze trudniejsze i droższe

talar185 13.02.2019 19:58

Sory za te błedy

matjas 13.02.2019 20:01

Cytat:

Napisał talar185 (Post 624202)
Przwcierz są też gotówce z betonu

U nas sprzedają takie za wsią. Piszą ze szczelne :haha2:

Pawel_z_Jasla 13.02.2019 20:40

Projekt Z7 to faktycznie jeden z prostszych budynków i cena 400.000 zł. brutto za taki stan jak oferują to dla mnie osobiście kosmos, zresztą podobnie jak badanie gruntu przy budynku parterowym o powierzchni niespełna 101 m2 zabudowy /to nie bunkier z żelbetu o fafnastu kondygnacjach więc jeśli wykonasz tradycyjny fundament czy płytę o zakładanych dla projektu parametrach nic się nie zawali/. Projekt zakłada tradycyjne materiały jak beton komórkowy, ceramika czy silikaty ale wykonać po adaptacji można w dowolnej technice. Osobiście taki domek bym budował w tradycyjnej z betonu komórkowego, na zwykłych nieco podniesionych fundamentach /pisałeś coś o wysokich wodach gruntowych/ przy precyzyjnym zachowaniu ciągłości izolacji poziomej i maksymalnym ale jednak zdroworozsądkowym ociepleniu styropianowym /podłoga, ściany, strop - zwróć uwagę, że w tym projekcie strop może być "na wiązarach" czyli ocieplenie wełną co w/g mnie jest super kwestią dla klimatu w budynku/. Czy dachówka to nie wiem, zależy co kto lubi, dobra blacha też nie jest zła. Ogrzewanie elektryczne i to jak najprostsze bo przy takiej małej kubaturze niewiele na nowinkach oszczędzisz a kasy furę wydasz, wentylacja też bez przesady chyba że będziesz całą jesień bigosy gotował i przetwory dla całej rodziny robił to mechaniczna ma uzasadnienie. Problem to ekipa ale wszystko się da jak się poszuka - myślę, że przy dobrej logistyce taki dom zaczynasz w kwietniu i wprowadzasz się na święta w grudniu bez specjalnej napinki a z ceny stanu zaproponowanego w wycenie zostanie na nowego full wypasionego wodniaka:at: i niezła parapetówę.

jagna 13.02.2019 23:07

Cytat:

Napisał Pawel_z_Jasla (Post 624220)
badanie gruntu przy budynku parterowym o powierzchni niespełna 101 m2 zabudowy /to nie bunkier z żelbetu o fafnastu kondygnacjach więc jeśli wykonasz tradycyjny fundament czy płytę o zakładanych dla projektu parametrach nic się nie zawali

Pokazać płytę pod domek letniskowy, która siadła 80 cm w dół?
Albo taką pochyloną - 40 cm różnicy między koncami?

Naprawdę, jak chcesz oszczędzić 700 złotych to kup tańszy brodzik do łazienki a nie rezygnuj z badań gruntu!
To mniej więcej 0,25% wartości domu!

ArtiZet 13.02.2019 23:12

Ooo uderz w stół...:D
Tak więc jak nawet nie masz w planie zagospodarowania wymogu badań gruntu ( ja mialem) to warto zrobić zwłaszcza że kolezanka ceny ma bdb :)
Szkoda że nie wiedziałem o tym 3 lata temu bo byłbym parę stow do przodu :)

jagna 13.02.2019 23:16

To jest cena w Lubuskiem ;)
Poza tym zawsze najlepszy jest geolog miejscowy.
Ja się nie podejmuję roboty w terenie nieznanym, np. podgórskim

strobus1 14.02.2019 07:01

Mam płytę i kilka doświadczeń w temacie. Jako rozwiązanie droższe należy je zastosować tam gdzie to konieczne. Badanie gruntu to drobiazg w kosztach inwestycji i przy podejrzeniach co do właściwości gruntu - wiercić!!
Wycena płyty nie zawiera kosztów pracy koparki, dowiezienia materialu zasypowego pod płytę. Plyciarze usilnie namawiają na instalację ogrzewania podłogowego od razu w płycie. Odbije się to potem w kosztach ogrzewania.
Przeglądałem wycenę na ten domek, kruca bomba drogo Panie. Podobną kwotę dostalem rok temu na 150m2. Koszt dowozu materiałów??? Do mnie hurtownik wozi na odległość 35 km, ceny mam mało warszawskie dzięki temu :D

Pawel_z_Jasla 14.02.2019 09:26

Jaguś w temacie gruntu masz pewnie 100% racji bo w końcu to twoja profesja więc delikatnie jako laik w temacie się wycofuję - skoro koszt takich badań jest tak niewielki to faktycznie nie ma o co kopii kruszyć. Niemniej cena realizacji z czapy a Pacanów to nie jest najbogatszy region Polski. Co do płyty zamiast tradycyjnych fundamentów to właśnie dlatego, że w moim przekonaniu jest to mocno "przereklemowana" technologia przy tak małym, lekkim i prostym budynku bym absolutnie nie inwestował. Ogrzewanie i inne pompo bajery dobre ale trzeba z głową policzyć kiedy to się zamortyzuje - na piecu Kospela i zasobniku C.W.U 120 l. przy braku gazu a więc zasilaniu wszystkiego via kabel "ze słupa" zwykła taryfa G11, rodzina 2+2 raczej mało oszczędna choć domek niewielki bo cirka 100m2 w technologii podobnej do tej którą proponowałem wcześniej /ściany Solbet 36 klasa chyba 450 + 12cm. styro, podłoga na zwykłym fundamencie ocieplanym tylko na 50 cm. w ziemię 4 cm. styroduru a w poziomie na chudziaku + 15 cm. styro, strop drewniany chyba 35/40 Ursa pokrycie dwuspadowego dachu ceramika/ za rok zamyka się zawsze w 10.000 zł. - sprawdzone z właścicielem w oparciu o rachunki. Ja mam dom z projektu Rafaello ale nieco powiększony tak cirka 155m2, dach dwuspadowy - blacha, Solbet 24 + 15 cm styro, reszta jak w podanym wcześniej choć na podłodze zmieściłem tylko 10 cm., piec gazowy atmosferyk SounierDuval 24KW z zasobnikiem 150 l. za rok gaz cirka 5.000-6.000 zł. + prund z kabla cirka 1.500-2.000 w domu tylko dwoje dziadków i raz w miesiącu odwiedziny szkodników z szkodnikami juniorami - moim zdaniem róznica nie powala. W obu przykładach z życia wentylacja grawitacyjna, brak solarów, pomp ciepła czy innej fotovoltaniki - niestety cen instalacji nie podamy precyzyjnie ale gwarantuję, że ta u kumpla była z 20/30% niższa a moja też o ból głowy nie przyprawiała - jak przy tych kosztach zaoszczędzisz rocznie nawet 20% to ile trzeba lat żeby się pierwsza lepsza GPC czy instalacja solarna przy twoim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę zamortyzowała /dla mnie uzasadnienie przy prundzie ma tylko fotowoltanika i to przy korzystnych przepisach czyli np. nadwyżkę latem oddaję a w okresie zimowym odbieram - do tej pory chyba nawet jakoś tak było/. Oczywiście każdy ma swój pkt widzenia ale Ja z perspektywy czasu jedyne czego żałuję to zastosowania Solbetu 24 zamiast 36 /nie tyle ze względów termicznych co takich bardziej mechaniczno-psychologicznych hehehe/ i stosunkowo słabego docieplenia pod podłogą na gruncie - mogło być bliżej 15 cm. ale drobny błąd i wyszło 10cm./. Marek zrobisz jak uważasz ale cena jest do poważnej analizy bo 5.000 zł./m2 wychodzi a to moim zdaniem nie do przyjęcia tym bardziej na stan w jakim proponują oddanie inwestycji.

consigliero 14.02.2019 10:42

Dom na emeryturę
 
Ok macie rację z kosztami tylko moje pierwsze podejście było w 2013 i po różnych perturbacjach, skopany życiem chciałem łatwo. Cena wynika raczej z marży i technologi a nie rejonu polski gdzie dom jest stawiany. Jednym słowem powinienem bardziej oprzeć się na lokalnych fachowcach i zrobić to sposobem gospodarczym. W tym wypadku wracamy do koncepcji która już istnieje i jest zapłacona. Pozwolenie na budowę się przedawniło ale powinno się łatwo je odnowić. Projektant jednocześnie może pełnić nadzór na budowie, bez tego mogę od razu kupić sobie kontener mieszkalny. Badanie gruntu. W 2005 dojazd do garażu był zrobiony jak na zdjęciach, obecnie każdy zdylatowany element żyje własnym życiem. Czy to wskazówka do wykonania badań gruntu i jaki zakres powinienem wykonać, znalazłem firmę z Bolesława koło Olkusza. Znajomy mieszkający w Dąbrowie Tarnowskiej tam się budował , powinienem chyba go przesłuchać.
Koncepcja wyglądała tak

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...ace7ecd00f.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...4d91f97646.jpg

Jest komin ale koncepcja była prądowa z pójściem w stronę nowoczesności, bez gazu, oleju, kominka i węgla. Okna na południe solidne energooszczędne i przesuwne. To chyba tyle, słucham porad co dalej, może wybuduję w końcu ten dom nie schodząc na zawał. Wielokrotnie też zapraszałem w to miejsce na piknik, GS Camp mini zlot ale jak na razie się nie udało, może jak będzie zaplecze bardziej zorganizowane. Za Pacanowem jest producent pustaków ceramicznych ale z tego co pamiętam znajomy brał gdzieś z okolic Tarnowa, może nawet z Tarnowa

Przed chwilą przyszła wycena od innego producenta domów, oczywiście zdaję sobie sprawę z kompromisów, okna PCV itp ale cena wygląda jakby obowiązywała zmowa cenowa

Dzień dobry,

Na cenę domu składają się trzy elementy: dom, transport domu z fabryki na działkę, fundament.
Cena energooszczędnego domu Perfect 82 wykończonego pod klucz wynosi 326 200 zł + transport w okolice Krakowa 5600 zł + fundament.

Drugi projekt, o którym Pan napisał to prawdopodobnie Perfect 84:

https://www.danwood.pl/pl/projekty/perfect-84 - jego cena pod klucz to 329 200 zł + transport w okolice Krakowa 5600 zł + fundament.

Wykończenie pod klucz oznacza w Danwood kompletnie wykończony dom wraz z łazienkami, wszelkimi instalacjami (w tym instalacja grzewcza z kotłem gazowym + rekuperacja), podłogami, drzwiami wewnętrznymi, malowaniem itd. Krótko mówiąc otrzymuje Pan dom, do którego pozostaje wnieść meble.

Koszt budowy fundamentu/płyty fundamentowej zależy wprost od warunków gruntowych na działce i jest możliwy do określenia po wykonaniu badań geotechnicznych.

W przypadku braku gazu na działce proponujemy Pakiet techniczny zawierający pompę ciepła + obligatoryjnie ogrzewanie podłogowe, w liczbach wygląda to następująco:

Pakiet techniczny 6 PL: 23 050 zł
pompa ciepła powietrzna + moduł wewnętrzny z wbudowanym zasobnikiem 180L + wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (wymiennik przeciwprądowy), dopłata uwzględnia 1 lub 2 grzejniki łazienkowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła: 98 zł/m2 x 82,67 m2 = 8101 zł.

Podane ceny są kwotami brutto.

Pozdrawiam
Bartosz Gryboś

Pawel_z_Jasla 14.02.2019 12:32

I chyba to najlepsza koncepcja. Ja jednak bym poszedł nie w ceramikę a Solbet lub ewentualnie Ytong/Solbet w okolicach do kilkudziesięciu km. produkuje np. Kolbuszowa/ na kleju praktycznie większość ekip potrafi już to realizować w sposób prawidłowy. Wszystkie nadproża, belki i wieńce /U-kształtki/ też solbetowskie/Ytong bo odpada np. problem ciągłości izolacji termicznej, ewentualnego pękania na łączeniu materiałów o różnej termice /patrz belki, nadproża, itp./ a dodatkowo przyśpiesza i ułatwia realizację. Tak jak pisałem brałbym jednak coś ponad 240x240x590 czyli 300 /chyba robią/x240x590 lub max 360. Ocieplenie jak przy Solbecie grubości 300/360 i gęstości 400/500 dasz 15 cm. dobrego styro załatwi na 100% sprawę i nie słuchaj, że minimum 20 bo to jest naciąganie zakładów produkujących i sprzedawców styro, podobnie pozioma powyżej 20 max 30 cm. to chyba tylko po to żeby ci ładnie płyta potem siadła i powstała niezbyt efektowna dylatacja na styku cokolik-okładzina posadzki /lepiej dać więcej dobrej podbudowy i bardzo dobrze zagęścić + podzbroić chudziaka. Strop w twoim projekcie chyba lany lub prefabrykowany /nie ma to większego znaczenia, niech decyduje projektant/ i izolowany termicznie styro ale nie bardzo kumam po kiego dach jeszcze izolowany jest bezpośrednio, międzykrokwiowo ?? rysunek jest mało czytelny więc pewnie czegoś nie widzę. Instalacje naprawdę bym sobie dobrze przemyślał i nie szedł w jakieś większy koszty z nowinkami bo dom jest niewielki i oszczędności nie powalą na kolana a koszta mogą /jedynie tak jak pisałem pod rozwagę bym brał wentyl z reku i panele foto/. Pomyśl nad drugim, awaryjnym źródłem ciepła, albo koza/kominek - wcale nie musisz go używać ale w razie "W" masz albo agregat - prąd niby zawsze jest ... W tym projekcie kominek jest chyba na ścianie zewnętrznej co jest średnim pomysłem z pkt widzenia ewentualnego ogrzewania awaryjnego - nie wiem jak z kominami ale zdecydowanie korzystniej gdyby przeprojektować np. na krótką ściankę pomiędzy drzwiami do łazienki a blatem kuchennym /masz wtedy jego plecy w łazience i dobre dojście do ogrzewania pom. nr 4 czyli jednej z sypialni - bez nadmuchów tylko grawitacja bo inaczej to dupa a nie awaryjny system/. Oczywiście z kominkiem to tylko propozycja bo sam wiem, że kotłownia w pokoju to pomysł średni ale jako awaryjne ogrzewanie bezcenny. Podłogówka jest OK !! sam mam cały parter z wyłączeniem sypialni i kotłownio/spiżarki czyli jakieś 80 m2 ale na ścianach mama awaryjnie na drugiej "nitce" grzejniki - w zimie podłoga ale jak trzeba tylko trochę dogrzać wiosną czy jesienią to grzejnik ścienny bo i szybko a co za tym idzie taniej, nim ci się podłoga nagrzeje to zmarzniesz a piec się zapomni zaś jak już temperaturę podłoga złapie a koło południa słoneczko wyjdzie to będziesz wietrzył. W kotłowni mam po jednym zaworku,którymi sobie dany obwód odcinam + szafka w holu gdzie mogę się pętlami podłogówki pobawić. Wszystkie te rady o dupę rozbić jak ekipy nie znajdziesz więc się spiesz bo z fachowcami to tak jak ktoś już pisał szału ni ma ale co się nie da jak się da. Jedna zasada - nie daj się wpuścić w przerost formy nad treścią co jest domeną teoretyków, sami nic nie budowali, nic z polecanych systemów nie użytkują ale słyszeli i czytali /najczęściej w necie/ - to tak jak z Gs-em na forum AT:D

consigliero 14.02.2019 13:22

Wtedy gdy powstawała koncepcja, brałem kominek pod uwagę i właśnie na ścianie bo miał brać powietrze z zewnątrz, tak coś gdzieś wyczytałem, nie pamiętam co się działo u góry ale to i tak nie ma znaczenia bo projektowanie dopiero przed nami. Obecnie zmniejszymy ilość sypialni do 2 tylko reszta funkcji pozostaje bez większych zmian

Pawel_z_Jasla 14.02.2019 13:57

Kominek powinien brać powietrze z zewnątrz ale rozwiązaniem jest puszczenie w podsypce pod chudziakiem rury pod kominek, które będzie przechodziła jako czerpnia na zewnątrz. Ja mam jej wejścia umieszczone bezpośrednio nad płytkami zewnętrznej odbojówki/opaski biegnącej wokół budynku zakończone kratką z zasuwanymi żaluzjami a zakończoną wejściem bezpośrednio pod paleniskiem kominka - koszt całości to 20 minut roboty na etapie przed utwardzaniem podłoża i pewnie ze 100 zł. za 4 mb rury i kratkę. Zamiast kominka można zastosować piec ozdobny, wolnostojący typu koza w dodatku z możliwością gotowania /są takie z dwoma miejscami na garnek/, który zabudujesz np. na zakończeniu blatu kuchennego - masz 2w1 a nawet 3w1 bo i ogrzejesz i bigos ugotujesz jak energetyka da dupy no i jak ładnie wkomponujesz to jeszcze estetyka poprawisz. Takie pierwsze z brzegu https://allegro.pl/oferta/piec-kuche...c-cc0d87e8db5c ale z wyjściem na komin od góry więc zależnie od projektu trzeba by poszukać takiego z podpięciem na plecach - komin i tak masz kuchenno/łazienkowy a jeden kanał dymny dorobić to nie jakieś straszne mecyje. Ja bym się upierał jeśli już piec/kominek to jak najbardziej w centralnej części domu bo wtedy ma prawo grawitacyjnie bez jakiegokolwiek udziału prądu /nadmuchy, pompy przy płaszczu wodnym, itp./ prawo ogrzać znaczną część powierzchni. Mam w domu kominek niemal idealnie w centrum, plecami do łazienki a wyjściem na salon z otwartą kuchnią /obok drzwi do sypialni więc też powietrze łamie/, na górze wyjścia grawitacyjne w dwóch pokojach i holu - jak mnie najdzie na święta to paląc tylko w kominku nawet przy -20 na zewnątrz 90% domu jest ogrzane do 22C, niedogrzana zostaje łazienka na górze ale jest oddalona więc tam niestety trzeba by nadmuchy wymuszać, choć jak drzwi zostawię do niej otwarte to do 21C zagrzeje. Centralne na piecu elektrycznym jest bardzo wygodne, bezpieczne i zupełnie bezobsługowe choć końcowo droższe od gazowego tak cirka 30/40% ale za to jedna instalacja odpada, projekt, przyłącz i inne niemałe koszty co już na starcie daje superatę, która skonsumuje się pewnie dopiero po kilku latach tego nieco droższego grzania.

Emek 14.02.2019 14:16

Przekrój rury dobiera się do kominka więc radzę kontakt z fachowcem wcześniej. Sam zamontowałem za mały przekrój i musiałem kuć mimo że rura była wyprowadzona. Jak kominek to kumpel właśnie zamontował https://www.tulikivi.com/
Bardzo ciekawe rozwiązanie i ogrzewa chałupę o powierzchni ok 120 m2 tylko tym.

consigliero 14.02.2019 14:30

Dom na emeryturę
 
Kominek fajna rzecz, ale przy dzisiejszym problemach z jakością powietrza, rzecz dyskusyjna. Zdaję sobie sprawę skąd się bierze prąd, ale też mieszkam w centrum Krakowa i widzę co się dzieje w powietrzu. Paradoksalnie winą za ten stan rzeczy może być ogromna ilość domków powstałych na obrzeżach miasta w ostatnich latach gdzie każdy musiał wstawic kominek i każdy ma jakieś źródło ogrzewania owego domku. W Ratajach sytuacja jest lepsza ale do ideału jeszcze sporo brakuje, byc może kiedyś nawet dociągną rurę z gazem ale na pewno nie do nas ze względu na rozproszenie zabudowy, czyli jakoś sobie trzeba radzić.

Jeszcze jedna technologia do porównania

Witam Pana,
Przesyłam szacunkową wycenę budynku Laskowice z wiatą (plik PDF w załączniku) w przekroju bali okrągłych 24cm, 26cm i 30cm. Zakres prac ujęty w orientacyjnych kwotach jest podany w załączniku w pliku PDF. Możliwe do wyceny bale okrągłe 26cm, 28cm i 30cm przekroju, bale ręcznie ciosane oraz bale prostokątne.

Szczegółowa wycena możliwa jest do wykonania po uzgodnieniach dokonanych na spotkaniu w naszym biurze sprzedażowym. Zapraszamy także do przyjazdu i oglądania zrealizowanych przez nas domów. W razie chęci przyjazdu proszę o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty.

Tutaj można zobaczyć dużo zdjęć budowanych przez nas domów w Polsce i za granicą - http://www.proeko.com/realizacje-domow-z-bali

W przypadku podpisania umowy w okresie zimowym (do końca lutego) możliwe upusty. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

--
Informacje do wyceny:

Nasze domy budujemy z pełnych bali okrągłych. Robiąc ściany z grubych bali dom z bali zachowuje swoje naturalne właściwości akumulacji ciepła i filtracji powietrza.
Ściany z pełnych grubych bali sprawiają, że czujemy masywności tej konstrukcji i niepowtarzalny urok.
Wyjątkowe właściwości akumulacji ciepła w domach z bali litych są potwierdzone badaniami.
--
Fundament wraz z przyłączami należy wykonać we własnym zakresie.
--
Jeżeli są Państwo na etapie planowania budynku można zamówić u współpracującego z nami projektanta projekt indywidualny budynku i stworzyć całkowicie nowe plany domu lub zmodyfikować istniejące.
--

Bardzo proszę o potwierdzenie otrzymania tak abym wiedział że email dotarł.

W razie pytań zapraszam również do kontaktu telefonicznego.

Pozdrawiam

Marcin Jancarz
Domy z bali Proeko
ul. Moniuszki 25
34-220 Maków Podhalański


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.