Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Rekuperator (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33595)

cyryl 07.08.2020 13:44

Nie miałem projektu.
Rozmawiałem z gościem, który od lat siedzi w wentylacji i wyjaśnił mi kilka kwestii np gdzie w pomieszczeniach dac nawiewy i wyciągi.
Ja robiłem to już na etapie stropu, tzn rozplanowalem i pozostawialem przepusty w stropie.
Później na stropie dałem 5cm styro, na tym złożyłem wszystkie węże i puszki rozprężne. Ułożyłem dookoła styro na grubość puszek i węży tzn 8cm i przykryłem kolejnym styro i na to posadzka na gotowo na strychu. Łączna ocieplenie stropu to 25cm styro.
Reku mam zabudowane w dodatkowo ocieplonej szafie z OSB, która stoi na tym właśnie nieocieplonym od góry i rzecz jasna nieogrzewanym strychu.
Ale tej zimy to się zmieni bo powstaje tam 90m2 przestrzeni do zabawiania domowej dzieciarni.
Wyciągi i nawiewy oraz ilość rur do nich dochodzących prawie mi sie rownoważą.
Instalacja nie jest slyszalna nawet jeśli chodzi na około 70% mocy.
Jak zrobię na Full np kiedy coś się przypalilo przy gotowaniu czy generalnie zaistnieje szybka potrzeba przewietrzenia:dizzy: to słychać szum z rur jak suszarka z za bardzo grubej ściany.
Generalnie nie jest to nawet uciążliwe.
Normalnie chodzi 24h na 30% mocy.

Centralke mam chyba tą.
https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-113.html
Ja płaciłem 2200zl około półtorej roku temu.

Teraz widzę, że są jakieś letnie wkłady zamiast wymiennika.
Dzisiaj zamówię bo nie mam.

Co do lata i wysokich temp.
Mam jednopoziomowy dom z betonowym zaizolowanym stropem i na tym jeszcze posadzka więc u mnie nie grzeje.
Mieszkam też w samym lesie i mam cień dużych drzew.
Jak opuszczę jedną rolete, w którą popołudniu mi świeci to w domu mam teraz 22,5.
A i z racji tego, że mieszkam w lesie i lubię sobie zwyczajnie otworzyć okno od rana w sypialni to zrobiłem klika takiego jak do światła przy łóżku i wyłączam reku na czas otwarcia okna. Taki oto wymysł.

consigliero 07.08.2020 14:32

1 Załącznik(ów)
Wentylacja działa w automatyce. Jest zadana temperatura i tyle wiem. Tak naprawdę to instrukcja leży na górze a ja nie miałem czasu jej przeczytać . Ja to rozumiem tak że powietrze zawsze idzie swoim rytmem i w tym momencie to co wylatuje próbuje trochę obniżyć temperaturę tego co wlatuje. Tak naprawdę to główną robotę schłodzenia wykonuje klimatyzator. Jak napisałem w swoim wątku, po nocy gdy mamy zamknięte rolety od południa komfortowa, w znaczeniu przyjemnie chłodna temperatura utrzymuje się przez cały dzień. Znaczy to dla mnie że wentylacja nie nagrzewa w istotny sposób pomieszczeń , robotę piecyka grzewczego w tym wypadku robią szyby.


maciekrom 07.08.2020 14:42

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 692389)
No własnie mi o to chodzi, że jak przełaczysz na bypass to czy nie nawiewa tego gorącego z zewnatrz... bo chyba czerpnia z GWC to już opcja i mało kto ja ma

GWC to u mnie dół 3x8m wyłożony włókniną, zasypany żwirem i przykryty styropianem i włókniną. To wszystko przysypane ziemią i kilka rur doprowadzonych. Działa już piąty rok i jest super.

Mieciek 10.08.2020 10:33

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 692383)
A jak działa Reku jak jest lato ??
Obecnie u mnie na zewnatrz 29,9st. a w środku 24,4st....z domu się nie chce wychodzić- nie mam Reku.

Ja mam reku na zewnątrz upał w domu 24 stopnie pokoje, 25 stopni kuchnia ( cieplej bo się gotuje)
Ale pilnuje ustawień. W nocy wentyluje ile się da.
Najważniejsze to i tak jest zasłanianie okien oraz zamykanie ich w ciągu dnia.
Moja mama i teściowa tego nie mogą zrozumieć przecież jak się zrobi przeciąg to jest chłodniej :)

Kamyk 10.08.2020 11:50

Cytat:

Napisał Mieciek (Post 692620)
Moja mama i teściowa tego nie mogą zrozumieć przecież jak się zrobi przeciąg to jest chłodniej :)

To chyba takie myślenie ludzi 60+ ;) Ja mam podobne "boje" z nimi.

Kamyk

rumpel 10.08.2020 17:36

Ja trochę nie w temacie, takie małe spostrzeżenie. Rano wszedłem sobie na forum i zacząłem przeglądać ten temat, nadmienię, że nigdy nie szukałem nic na temat rekuperacji, nie interesowałem się itp. Jakież było moje zdziwienie kiedy odpalając FB pojawiły mi się reklamy/ofert rekuperatorów, przypadek ;) ??

Novy 17.08.2020 12:12

Cytat:

Napisał tramwaj_nocny (Post 693546)
To akurat nic dziwnego, tak teraz działają te reklamy. Nawet jak na telefonie czegoś szukam, to potem na komputerze widzę odnośnie tego reklamy (wiadomo, wifi to samo). A wracając do tematu, rekuperacja to opłacalne rozwiązanie, aczkolwiek system musi być dobrze dopasowany do twoich potrzeb i możliwości. Zwykle robi się ją w przypadku domów pasywnych, energooszczędnych.

Reklama? :mur:

Kamyk 17.08.2020 18:35

Cytat:

Napisał rumpel (Post 692673)
Ja trochę nie w temacie, takie małe spostrzeżenie. Rano wszedłem sobie na forum i zacząłem przeglądać ten temat, nadmienię, że nigdy nie szukałem nic na temat rekuperacji, nie interesowałem się itp. Jakież było moje zdziwienie kiedy odpalając FB pojawiły mi się reklamy/ofert rekuperatorów, przypadek ;) ??

[Off-Top] Nie na temat tematu ;) ale robiłeś kiedyś testy mikrofonu? ;) Jak "oni" nas słuchają? Sprawdziłem na 3 różnych telefonach.

Kamyk


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.