Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   OC w "starym" moto (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=26014)

Chrust 29.02.2016 17:09

OC w "starym" moto
 
Witam zanabyłem ostatnio WSK z 1968 roku i mam małą zagwozdkę, sprzedający nie miał OC i twierdzi że moto powyżej 40 lat nie musi go mieć. Chodzi mi o ciągłość oc bo nie zamierzam nim jeździć ma stać w garażu jakiś czas. Moto zarejestrowane na mnie na białe blachy, dowód jest i przegląd też. W ubezpieczalni powiedzieli że obowiązkowo musi mieć.

krakus 29.02.2016 17:13

Białe blachy muszą mieć OC. Chyba dopiero jak masz żółte nie musisz mieć cały rok.

klik klik klik tapatalk

Tezla 29.02.2016 17:17

Po rejestracji na pojazd historyczny-zabytkowy nie musi mieć ciągłości i przegląd jest bezterminowy.

mikelos 29.02.2016 17:29

Możesz mieć czasowe OC na tzw. pojazd historyczny co nie oznacza że jest zarejestrowany na żółtych tablicach. Pojazd historyczny musi mieć 40 lat (lub więcej). Wtedy OC możesz zawrzeć, byle na okres nie krótszy niż 30 dni. Nie musisz mieć także ciągłości umów OC.

Źródła:

(Dz. U. nr 124, poz. 1152, ze. zm.) obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia w zakresie OC i zachowania ciągłości ochrony z tytułu tego ubezpieczenia, ciąży na każdym posiadaczu pojazdu zarejestrowanego w RP, niezależnie od stanu technicznego, w jakim znajduje się ten pojazd ani od tego, czy, jak i gdzie jest on użytkowany.
(Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) posiadacz pojazdu historycznego (tj. starszego niż 40 lat) jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przed wprowadzeniem takiego pojazdu do ruchu.

USTAWA, z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Art. 27.
1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy
niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
(...)
5) pojazdem historycznym.

11) pojazd historyczny – pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10*, będący:
a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę
samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne
znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Chrust 29.02.2016 17:44

a jak go przekwalifikować na pojazd historyczny?? pewnie jakaś decyzję trzeba zdobyć??

Adagiio 29.02.2016 18:54

Rzeczoznawca i konserwator, przemyśl to bo jak kiedyś będziesz chciał sprzedać to konserwator może nie wydąć zgody

Chrust 29.02.2016 19:11

Na chwile obecną wiem że żółte blachy odpadają bo za granice dodatkowe papiery wiec i ta opcja raczej odpada bo mam spore palny związane z tym sprzętem. Pójdę i wydam te 104 zł i po sprawie. Można temat usunąć żeby serwera nie obarczać. Dzięki za odpowiedzi pozdrawiam.

mikelos 29.02.2016 20:10

Pojazd historyczny = 40 lat i więcej. Żadnych konserwatorów czy rzeczoznawców. Historyczny to nie to samo co zabytkowy (wtedy konserwa + żółte tablice).

konrad1f 01.03.2016 00:56

polecam poczytać ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBOK- tutaj link: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20031241152
pojęcie pojazd historyczny nie występuje w ustawie PoRD a właśnie w ww ustawie o ubezpieczeniach i nie jest tożsame z pojazdem zabytkowym
na Junaka też legalnie nie płacę ;)

Maniok 01.03.2016 01:12

Ja też na K 750 i tropika nie płacę bo mają ponad 40 lat. Nie musisz mieć żółtych tablic. Wszystko jest w ustawie. Jak to zalatwiałem w urzędzie to wielkie oczy robili, bo im ustawę na podstawie, której pracują musiałem czytać. Trzeba wykupic OC jak bedzjesz chciał jeździć.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.