Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Klimatyzacja z pompy ciepła - wady, zalety? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43599)

mygosia 13.12.2022 11:38

Klimatyzacja z pompy ciepła - wady, zalety?
 
Hej!
Kolejny dylemat blondynki :D

Otóż doszłam do wniosku, że jadnak dużo gorzej znoszę upały, niż chłody i jak w lecie mam powyżej 24 stopni w domu, to przestaję funkcjonować [myślę, że to SKS ;) ].

Jako, że prawdopodobnie będziemy mieć więcej dni z upałami, a zimy będa łagodniejsze, to pomyślałam, że zainwestuję z klimatyzację.

I są właściwie dwie opcje:
1. Dwie jednostki klimatyzacji [dwa osobne mieszkania]. Tutaj widzę zaletę, że działają jak świeci słońce [autokomsumpcja z PV], osuszają powietrze, szybki efekt. Można w okresie przejściowym się dogrzewać [chociaż w przyszłości na pewno w tym zakresie wygrają piece kaflowe - na razie mam karencję].

2. Klimatyzacja z pompy ciepła. Mam gruntówkę i rurki w podłodze. Pewnie ogólnie koszty były mniejsze. Ale większa bezwładność układu.
Czego się boję:
- odczucie chłodu posadzki
- problemy z wilgocią/punktem rosy - lato, to pora roku gdy wilgotność w domu oscyluje około 80%.

Czy toś by mógł się wypowiedzieć, kto ma z tym do czynienia, albo badał temat?

Kwestie techniczne pomijam. Finansowo instalacja opcji numer 2 by była tańsza, ale bardziej mi zależy na wygodzie, sensowności rozwiązania.

Ronin78 13.12.2022 11:47

Mam za sobą lato jak i teraz częściowo zimę przy 4 jednostkach klimatyzacji (4 pokoje w domu łącznie mają ok 80m2). W tych wszystkich pomieszczeniach grzejniki skręcone na zero, gaz chodzi tylko na CWU jak i podłogówki łazienka + kuchnia. W listopadzie miałem pobór prądu przez cały dom na poziomie 477kWh z czego ok 250kWh mogły stanowić te klimy. Grzeje nimi sinusoidalnie, do 24 stopni i wyłączam póki pokój się nie wyziębi (20st to już żonie zimno). Można też ustawić odpalenie 10-15 minut przed pobudką i wstaje się w ciepłym pomieszczeniu.

250kWh na cztery pokoje to 195zł za listopad. Moim zdaniem spoko, po obecnych złodziejskich cenach równowartość 100kg węgla. Oczywiście mam to w ramach odbioru z rocznej produkcji PV.

mygosia 13.12.2022 12:59

Ronin - mi chodzi o klimatyzację opartą na pompie ciepła, a nie ogrzewanie oparte na klimatyzatorach ;-)

Ps. może chciałes to napisać w wątku o kosztach ogrzewania?

chomik 13.12.2022 13:12

Taniej wyjdzie kupić splity niż chłodzić podłogą i masz rację, zimna podłoga na gołe stopy jest do kitu. Jednostka typu spilt np. Rotenso split to wydatek 5000zł instalacją.
Wybrobowane w 10 domkach całorocznych 70m2 i ogrzewam/chłodzę ze splitów Rotenso i jest gicio, w łazienkach ogrzewanie podłogowe.

calgon 13.12.2022 14:52

Lecę po popcorn��

bigboykr 13.12.2022 14:56

Ja mam chłodzenia z pompy ciepła. Przyjąłem z dobrodziejstwem inwentarza przy kupnie domu.
No to główny plus: to jest właściwie zeroenergetyczne ;) tzn pobiera przy chłodzeniu śladowe ilości prądu.
Drugi plus to brak wiejącego zimnego wiatru.
W sumie dołożenie tej opcji z chłodzeniem to parę rurek i jeden zbiornik (przynajmniej u mnie).
Koniec plusów..
Minusy:
Chłodzi dom dosłownie o 2-3 stopnie. Raczej nie więcej.
Trzeba uważać na punkt rosy. Zajebiście kusi puścić wodę z temperaturą 8 stopni, ale zaraz na rurkach osadza się woda. Ja mam jeszcze w większości domu ogrzewanie ścienne (jak podkówka, ale za regipsem), więc tym bardziej nie chcę tam skroplin.

Podsumowując: działa słabo, ma wady... Ja bym w to nie szedł.


Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

mygosia 13.12.2022 15:46

Cytat:

Napisał chomik (Post 801942)
Taniej wyjdzie kupić splity niż chłodzić podłogą i masz rację, zimna podłoga na gołe stopy jest do kitu. Jednostka typu spilt np. Rotenso split to wydatek 5000zł instalacją.
Wybrobowane w 10 domkach całorocznych 70m2 i ogrzewam/chłodzę ze splitów Rotenso i jest gicio, w łazienkach ogrzewanie podłogowe.

No tak. Ale 2x split [2 mieszkania jakby], to 10 tysięcy :)
Jestem pewna, że dołożenie rurek i zbiornika do juz działające pompy jest duuuuuużo tańsze.

bigboykr - dzięki za opinię użytkownika.
Musze przemyśleć te wady...
Mój instalator wspominał, że jest jakiś diwajs, który pilnuje punktu rosy...

Kod:

[wężykiem, wężykiem=ON]
calgon myślisz, że znów dostanę zjebkę? ;) Czy że przyjdę ogry i zaczną się naparzać? Czy jakieś samce alfa będą robić mansplaning?:D
Kod:

[wężykiem, wężykiem=OFF]

aadamuss 13.12.2022 18:38

Możesz mieć dwie jednostki wewnętrzne i jedną zewnętrzną, może będzie taniej.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

diego 13.12.2022 21:54

Chlodzenie podlogowka to chyba slaby pomysl bez wymuszenia obiegu powietrza (reku? wentylacja mechaniczna).

mishieck 13.12.2022 22:12

W media expert nie tak dawno byla promocja na splity z montażem. Teraz już po sezonie, ale warto poczekać na nowy. 2,6kw kosztowalo ok. 2500 zł (z montażem w cenie). Akurat byłem na etapie szukania firmy dla siebie i rozmawiałem z firmą, która sprzedaje swoje i montuje dla ME. Minus taki, że instalatorzy dają zazwyczaj 5 lat gwarancji, a w ME masz standardowo 2.
Końcowo założyłem Rotenso 2600W za 3400 zl, ponieważ zależalo mi na gwarancji a TCL z ME był już wyprzedany. Za ponad 3k w ME byly wtedy jeszcze do kupna splity z Gorenje i Beko.

Obecnie sam split w ME kosztuje jakies 2100 zl (np. https://www.mediaexpert.pl/agd-male/...ontent=3129955).
Za 1000 zł znajdziesz instalatora, który ci to zaloży (zwłaszcza po sezonie).


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.