Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Regulator Napięcia - pierwsze oznaki agonii...? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=341)

piotr_3miasto 11.04.2008 18:10

Regulator Napięcia - pierwsze oznaki agonii...?
 
Na jesieni wszczepiłem mojej Czarnulce voltomierz. Działał, aż miło! Wskazówka po uruchomieniu silnika szybko wędrowała w okolice 13,5V i stała tam, jak namalowana farbą... do ostatniej niedzieli. Poniesiony wiosennymi emocjami oddaliłem się tym razem dużo dalej od domu. Po ok 400km jazdy zauważyłem, że wskazówka chwilami spada do 12V i wraca na swoje miejsce do 13,5V.
Pierwsza myśl: poluzowała się "klema" na aku...
Zjechałem na stację i sprawdzam po kolei.
Aku - OK.
Kostki - OK.
Odpalam... OK! Heee! Myślę, pewnie jakaś kostka...
Po kilku minutach sytuacja wróciła ponownie. Dojechałem do domu i jeszcze raz wszystko sprawdziłem. Po odpaleniu o dziwo, znów wszystko w normie!
Więc jeszcze się kawałek postanowiłem przejechać. No i dupa... po chwili znów przerwy w ładowaniu. Kontrolka na tablicy nic nie sygnalizowała.
W sumie, gdybym nie miał voltomierza, to niczego bym nie podejrzewał nawet.
Teraz gdy jeżdżę "w koło komina" wszystko jest OK. Trzeba chyba rozgrzać wszystko w dłuższej trasie. Dziś byłem w "Klasie" i facet od razu stawia na regulator! Hmm... Może i ma rację, ale wolałbym nie kupować na zapas.
Zwłaszcza, że regulator Made in Japan u nich kosztuje okolo 450pln.
Co tu robić, bo nie chciałbym gdzieś w pissdu od domu zostać zaskoczonym.
Czy są jakieś metody zdiagnozowania reglera?

R2D2 11.04.2008 20:50

Zdiagnozuj najpierw alternator , pomierz omomierzem czy nie ma przejscia z ktorejs fazy do masy motocykla , a pozniej pomierz Woltomierzem zmienne napiecie na wyjsciu pomiedzy kazda faza na wyjsciu z alternatora na wolnych obrotach powinno byc ok 12~18V , napiecie nalezy mierzyc z odlaczonym reglerem od alternatora. Jezeli wszystko bedzie ok , to moze byc to regulator ktory mozna kupic w uzywce i nie koniecznie do afryki musi byc , aby dalo sie go zamocowac.

Najczestrze przyczyny padania reglera to :
zasniedziale styki alternator-regulator
zle polaczenie reglera z aku
uruchamianie silnika z prostownikow i innych wynalazkow zasilanych z sieci
uruchamianie silnika bez akumulatora , lub odlaczanie aku w czasie pracy silnika

Jak nie masz dobrego przyrzadu , daj to do sprawdzenia komus kto sie zna i ma sprzet.Mialem juz kilka przypadkow gdzie wymieniano regler , aku a okazala sie padnieta jedna faza w stojanie alternatora.I koszta z tym zwiazane byly potrojne.

Pozdrawiam

piotr_3miasto 11.04.2008 21:11

Dzięki Arrrtu!
Jutro pomiarów owych spróbuję dokonać, obawiam się tylko, że wszystko będzie OK.
Niepokojące objawy (w/g pokładowego voltomierza) pojawiają się dpoiero po kilkuset km pokonanych "jednym cięgiem".

R2D2 11.04.2008 21:52

A moze sam woltomierz szwankuje ? tego nie brales pod uwage ?.
Dziwne by bylo jakby awaria elektroniki zalezala od przebiegu czy czasu pracy
bardzo zadko zdaza sie zeby cos tak przerywalo.

podos 11.04.2008 22:37

Cytat:

Napisał R2D2 (Post 3356)
zadko zdaza sie zeby cos tak przerywalo.

Wlasnie - reglery tak w afri nie padają. 20V i gotowanie albo 11V i brak ladowania. Bez ekstremy ze stojanami.

R2D2 11.04.2008 22:50

Ja w tej chwili jestem po wymianie mojego reglera, bo motocykl odpalali z niewiadomo czego i spalili .
Wstawilem od CBR600RR bo taki mialem pod reka , pasuje na srubki tylko trzeba wtyczki przelutowac.
najlepsze reglery tzn. najbardziej wytrzymale byly w CBR900RR model 954 ale gabarytowo duze.
Stojan moze upalic jak w reglerze padna tyrystory i beda zwieraly uzwojenia , ale to zalezy od budowy silnika i jakosci chlodzenia olejem stojanu.W roznych moto jest roznie.
Pady na gotowanie aku to juz przesada , nie wiem co za chinczyk to projektowal ale dawanie takiego napiecia moze uwalic cala elektronike.Dobrze ze aku dziala jako stabilizator napiecia. W poprzedniej mojej RD07 jak padl mi regler hehe tzn jak kupilem z padnietym to aku tak spuchlo ze nie moglem go wyjac ze skrzynki ,musialem wywiercic korki zeby gaz zszedl i po walkach udalo sie wywlec zwloki.

podos 11.04.2008 23:01

Totez zdarzają sie pady w postaci spalonych wszystkich żarówek w tej awarii "z gotowaniem". Jest jak jest. Trzeba byc przygotowanym. Fajnie ze sie pojawileś. Mądrego to i przyjemnie posłuchać.

piotr_3miasto 12.04.2008 23:21

Alternator sprawdzony!
"Przejść" na masę brak, napięcie międzyfazowe na "wolnych" ~20V, przy 5000 rpm osiąga ~80V. No i wszystko działa.... Nie wiem, czy się cieszyć? Jutro spróbuję rozgrzać sprzęt dużo mocniej. :)

R2D2 13.04.2008 21:49

najwidoczniej jest ok , ale pojacia tez nie mam czemu w pewnych momentach masz spadek napieicia.
Moze faktycznie w samym reglerze cos "puscilo" acz kolwiek to malo prawdopodobne.
Jak przestanie ladowac sprawdz czy regler jet cieply czy zimny moze goracy ?
Jest tez mozliwosc ze cos z aku sie dzieje , jaki masz akumulator i ile ma czasu.

piotr_3miasto 14.04.2008 09:42

No więc wczoraj udało się "nawinąć" prawie 300km i żadnych zaburzeń w ładowaniu nie stwierdzono. Hmmm... Pozostaje czekać dalej. Może w drodze do Częstochowy coś się zacznie dziać ( lepiej nie wywoływać wilka...).
Arrrtu - akumulator, to niespełna roczna Yuasa, a regler ostatnim razem gorący nie był.

Temperatura ok 40'C, podobnie przewody od reglera ciepłe w dotyku.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.