Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Wszystko dla Afrykańczyka (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Umiejętności, czyli jak położyć moto ? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=6833)

A.Twin 22.06.2010 13:12

Umiejętności, czyli jak położyć moto ?
 
Witam szanowne towarzystwo.
Oby się nikomu nie przydarzyło, ale warto wiedzieć.
Gdy jadąc na motorze nagle przed nami znajdzie się przeszkoda (np. "puszka" duża lub mała), by uniknąć czołówki i centralnego wbicia się z pewnym efektem :vis:, kładzie się motocykl.
Może, ktoś testował to na sobie, lub wie jak to zrobić i wyjść w miarę cało ?

PARYS 22.06.2010 13:15

Tylny hamulec i skręt?

Lepi 22.06.2010 13:16

Inicjujesz zakręt w lewo i wciskasz nożny hamulec do oporu :)
A w lewo bo wtedy można jeszcze hamować a lewą nogę już ewakuować spod motocykla :D

Ciężko opisać coś odruchowego ale chyba właśnie tak to wychodzi.

JuIo 22.06.2010 13:23

Nie umiem tego wytłumaczyć ale jak będziesz musiał już to zrobić to będziesz wiedział jak:)
Kładłem się już dwa razy.
Raz jak ciołem przez łąkę w poprzek której był wykopany rów, wtedy było prosto bo trawa śliska pomogła położyć moto na boku. Drugim razem na takiej utwardzonej szutrowej drodze, ogólnie jest tak że wciskasz heble przede wszystkim tył do zablokowania, odchylasz się lekko do tyłu i mocno na bok, ten który ma być pocharatany, wypychając przy tym tył na zewnątrz. Jakoś tak. Nie jestem pewien tego na pewno, wtedy wszystko dzieje się bardzo szybko i nie ma czasu na jakieś wyuczone zachowania.

A.Twin 22.06.2010 13:25

Właśnie, pytanie. Kłaść na lewą czy prawą stronę. Wszystko na pewno zależy od sytuacji na drodze, ruch pojazdów z naprzeciwka po lewej, pobocze po prawej.
Rura wydechowa po prawej (w AT), pewnie szybciej noga wyjdzie spod moto.

A.Twin 22.06.2010 13:33

Cytat:

Napisał JuIo (Post 120678)
Kładłem się już dwa razy.

Dzięki bardzo, właśnie o Wasze doświadczenia mi chodzi, bo tego nie przeżyłem (nie biorąc pod uwagę kładzenia moto w pokrzywy:D przy małej prędkości).
W ostatnią niedzielę zrobiłem 250 km w deszczu Cz-wa - D-ca i takie mnie czarne myśli naszły.
Pewnie wszystko dzieje się szybko i intuicyjnie, a najgorzej na asfalcie.

PARYS 22.06.2010 13:35

Ja mam jedną radę - kładź motor, wyskocz i ratuj siebie a motor niech leci.
Jak już będziesz w ślizgu w przechyle albo leżał, to żadne hamowanie już nie pomaga.

Oczywiście nikomu nie życzę. Sam się kiedyś poharatałem nieźle.

puszek 22.06.2010 14:43

Tu masz instrukcję jak kłaść motocykl.... :-)))


jaro5000 22.06.2010 15:09

a skąd waść tylu instruktorów w jednym Avi znalazł?? :D

Gradient 22.06.2010 15:20

Qrde, troszkę kilosów już nabiłem na dwóch kołach i niejedną nieciekawą sytuację na drodze miałem, ale nigdy do głowy mi nie przyszło w trakcie jazdy żeby kłaść świadomie motocykl, a na glebie leżałem już kilka razy.
Najlepszą metodą na uniknięcie gleby jest próba wybrania toru jazdy tam gdzie jest bezpiecznie.Trzeba tylko skupionym wzrokiem patrzeć w tamtym kierunku, a całe ciało plus wyuczone odruchy przeciwskrętu i szybkiej redukcji biegów i hamowania spowodują,że z większości opresji można wyjść bez świadomego ślizgu. Ale ja się może nie znam.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.