Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Awaria dysku zewnętrznego - HELP! (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=31547)

szynszyll 26.03.2018 16:29

do wanny go wrzucil nawet :)

Sub 27.03.2018 10:50

Dzięki za wszystkie sugestie, rady, oferty pomocy...:Thumbs_Up: Zacząłem oczywiście od rzeczy najłatwiejszych: na innym kablu/innych komputerach objawy pozostają takie same. W najbliższych dniach spróbuję podmianę flaków z mojego na inny dysk zewnętrzny, ze sprawną elektroniką ew. podłączę taśmą do płyty głównej... Dam znać jak poszło ;)

matjas 27.03.2018 10:56

jak mawia dobry znajomy: 'ludzie dzielą się na tych co robią backupy i na tych co zaczną... '

to tak na wesoło - życzę powodzenia w akcji, żeby się udało odzyskać te zera i jedynki.

m

mihoo 27.03.2018 16:33

Cytat:

Napisał matjas (Post 576960)
jak mawia dobry znajomy: 'ludzie dzielą się na tych co robią backupy i na tych co zaczną... '



„I na tych co próbują odtworzyć backup”

7Greg 27.03.2018 19:24

Cytat:

Napisał Sub (Post 576958)
Dzięki za wszystkie sugestie, rady, oferty pomocy...:Thumbs_Up: Zacząłem oczywiście od rzeczy najłatwiejszych: na innym kablu/innych komputerach objawy pozostają takie same. W najbliższych dniach spróbuję podmianę flaków z mojego na inny dysk zewnętrzny, ze sprawną elektroniką ew. podłączę taśmą do płyty głównej... Dam znać jak poszło ;)

Niestety nie dałeś znać jakie to są te objawy ;) To znaczy, czy dysk rusza?

Jeżeli tak, to podmiana elektroniki na niewiele się zda. Twój dysk ledwo dycha i takie testowanie, odłączanie itp mu nie pomaga.

Wyjmij go z tej obudowy, podłącz taśmą do kompa, odpal jakiś soft typu Ontrack Recovery i do dzieła. ;)

szymon.c 27.03.2018 19:31

Ostatnio przerabiałem podoby scenariusz i już dołączyłem do tych co robią backupy:mur:. Po różnych nieskutecznych próbach oddałem dysk do firmy która się zajmuje odzyskiwaniem danych, padły głowice, dane odzyskałem, przyszły na nowym dysku, ale zapłaciłem jak za złoto..:vis:. Jeżeli masz jakieś pytania to pisz na priv.

pozdr.

Sub 27.03.2018 20:24

Cytat:

Napisał 7Greg (Post 577027)
Niestety nie dałeś znać jakie to są te objawy ;) To znaczy, czy dysk rusza?

Tak, po podłączeniu da się zauważyć wydobywający się szum z dysku, tak jakby startował. Czyli podmiana nic nie da...:/

7Greg 27.03.2018 21:53

Cytat:

Napisał Sub (Post 577040)
Tak, po podłączeniu da się zauważyć wydobywający się szum z dysku, tak jakby startował. Czyli podmiana nic nie da...:/

Jeżeli rusza to nie jest źle.
Ciężko wyrokować czy podmiana nic nie da, bo może być sporo opcji.

Czasem wystarczy, że coś się skopie w rekordzie rozruchowym i już nie widać danych.
Softy do odzyskiwania działają inaczej i odczytują dane sektor po sektorze.

Podmianę bebechów bym zostawił na koniec.

Spróbuj na początek zrobić jak Ci napisałem wyżej. Jak to nic nie da to będziesz rozważał następne opcje:
1. podmiana elektroniki
2. przełożenie talerzy

Jakikolwiek będzie efekt Twojego działania to jego skutkiem na przyszłość będzie wykonywanie przez Ciebie backupów ;)

Mallory 28.03.2018 08:14

Moje przemyślenia:

1. Wyszkolony i wykształcony informatyk może sobie poradzić z uszkodzeniem struktury logicznej dysku np. sformatowaniem partycji, usunięciem partycji, usunięciem struktury katalogów, usunięciem plików - czasami w zależności od uszkodzenia i odzyskiwania pliki będą po odzyskiwaniu z losowymi nazwami i trzeba będzie je poprzeglądać ręcznie.

Twoje objawy nie świadczą o tym przypadku - wtedy najczęściej jest propozycja formatowania dysku... Odzysk jest najprostszy, ale wiedzę i tak trzeba mieć... łatwo coś dalej zepsuć.

Średni koszt odzyskiwania: 500-1000 PLN plus nowy dysk.

2. Uszkodzenie strefy serwisowej dysku - najczęściej jest efektem wcześniejszych problemów w elektroniką lub nośnikiem... objawia się często startem dysku, ale brakiem dostępu do niego z systemu... zła procedura naprawy może pogorszyć bardzo sytuację.
Twoje objawy mogą świadczyć o tym przypadku - ale jak pisałem - może to być powiązane z innymi problemami.
Czasami można poradzić sobie tylko softem a często wykorzystuje się specjalny sprzęt i oprogramowanie - drogie:
https://forensictools.pl/pl/sprzet/62-pc3k-udma.html



Radzę oddać do diagnozy i naprawy.
Średni koszt odzyskiwania: 1000-2000 PLN plus nowy dysk.

3. Uszkodzenie elektroniki.
Trzeba to zdiagnozować i ją odpowiedni przełożyć. Może być powiązane z pkt. 2 - tzn. trzeba będzie się po operacji przełożenia pkt. 2 zająć... itd...itp...
Lepiej oddać specjaliście.
Średni koszt odzyskiwania: ok. 1500 PLN plus nowy dysk.

4. Uszkodzenie mechaniczne - głowic, silnika itd...
Zależy co się stało: zatarty silnik (sic!!!) przyklejone głowice... średni koszt odzyskiwania: od 1000 PLN do grubo ponad 2000 plus nowy dysk.

Zwykły informatyk (nie znaczy to że każdy informatyk) poradzi sobie z pkt. 1 .

Zależy Ci na danych - nie rób tego sam.

Poncki 31.03.2018 13:51

Czy może ktoś polecić program, który zsynchronizuje dwa dyski?
Mam główny dysk na którym pracuję i pomocniczy, na którym trzymam kopię danych.
Chodzi o program, który wyłapie zmiany na głównym i uzupełni je na pomocniczym.

Mam nadzieję, że względnie mieszczę się w tematyce wątku :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.