Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne - dyskusja ogólna (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=248)
-   -   Malaguti Spidermax - zna się ktoś na skuterach? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=29980)

NaczelnyFilozof 19.08.2017 10:42

Malaguti Spidermax - zna się ktoś na skuterach?
 
Dobra.
Zaczynam doktorat ze skuterów ;-)

Wymieniłem sobie olej z filtrem.
A teraz muszę zaglądnąć do napędu bo przy wysokich prędkościach silnik Piaggio coś tam dziwnie wibruje/drga. Dziwny nieliniowy odgłos. Wiec rozkręcę napęd. Bo pasek wygląda ok. Luzy ma to kółko -tłumnik drgań.

Na internecie widzę że nalepiej mieć klucz udarowy do odkręcania nakrętek wału. Ale zwykłym kluczem z ramieniem 1.5m to też ruszę?

matjas 19.08.2017 11:47

Chodzi o zablokowanie tego co odkrecasz. Jesli nie masz blokady wału lub sprzęgła to kiepsko będzie. Nie proponuje blokowania tłoka lub koła. W drugim przypadku z uwagi na przełożenie awaria jak w banku.
Dlatego najlepszy jest klucz udarowy. Sam od lat chyba 5 właśnie do takich aplikacji używam taniego klucza z castodramatu i spokojnie daje rade. Jedynie trzeba używać przewodu o zdrowszym przekroju 1/4".
Nie mam lepszych porad...
Przy okazji obyczaj czy rolki nie są już kwadratowe, stan bieżni poltalerzy wario i sprzegla, czy okładziny są ok, czy dzwon nie zużyty...
Takie cykliczne drgania z rezonansem to może byc luźny pas. Mimo tego ze wyglada na oko dobrze.

szynszyll 24.08.2017 00:43

tylko udar. podjedz na jakas wulkanizacje i pomoga. upewnij sie czy masz prawy czy lewy gwint na tym bo roznie bywa!!!

matjas 24.08.2017 13:06

Tylko nie wróci z tej wulkanizacji :D
Tam trzeba zrobić wszystko na miejscu i pod takim warunkiem owszem :D

NaczelnyFilozof 25.08.2017 21:33

Wymieniłem łożysko w plastikowym kółku - chyba odbijacz paska. Bo miało luzy i chrobotało. Pasek wygląda jak nówka. Okładzin na sprzęgiełkach dużo. Wariatora nie rozkręcała bo to na razie czarna magia :)

Ale sama idea tego napędu jest fajna. Na korki super :)

Czytam na interencie wszyscy przerabiają zmieniają rolki aby skuter lepiej przyśpieszał i bardziej energicznie jeździł. Da się to zrobić w drugą stronę? Bo to jest dla mnie wkurzające psychologiczne że silnik non stop pracuje w zakresie 4-6 tys obr/min :D

matjas 25.08.2017 23:27

Cięższe rolki. Koniec tematu.

Naczelny... Ogarniasz cezete a nie ogarniasz wariatora? No weź... :)
Osobiście tez nie lubię skutixow co sie kręcą żeby ruszyć ale pamiętaj ze nie każdy silnik ma taka charakterystykę ze polubi ten start od dołu.
Miałem pare skuterów za czasów wrocławskich i np scarabeo 125 z rotaxem było wyjątkowo szybkoobrotowe i w ogóle tego nie lubiłem ale mam pewność ze ten silnik nie polubiłby lekkich rolek.
Z kolei helix szedł idealnie od dołu i startował od lada ruchu manetka. Uwielbiałem ten skuter tylko te kołeczka.... :/

zbyszek 26.08.2017 08:15

Ciężkie rolki -lepszy start z niższych obrotów
Lżejsze rolki -start z wysokich obrotów -lepsze przyśpieszenie.
Często robi się mix rolek, na przemian cięższa i lżejsza. Można w ten sposób ustawić napęd pod własne potrzeby.
Rolki się wycierają, wtedy są zaburzenia w przyśpieszaniu, to element eksploatacyjny jak klocki hamulcowe.
Talerze wariatora również się zużywają, robią się ranty na ich powierzchniach od pracującego pasa, ale to trzeba dużego przebiegu ze stałymi prędkościami.

NaczelnyFilozof 26.08.2017 09:09

Cytat:

Napisał matjas (Post 544931)


Z kolei helix szedł idealnie od dołu i startował od lada ruchu manetka. Uwielbiałem ten skuter tylko te kołeczka.... :/

Oglądałem dwa Helixy do kupienia bo sprzęt kosmos :D No wlasnie problemem te małe kółeczka bo jak na jezdzie testowej wjechałem w małą dziure w jezdni to myślałem że spadnę ze skutera :-)

NaczelnyFilozof 26.08.2017 09:11

A jeszcze patrzylem na necie za danymi z przełożeń przekładni. Ale nigdzie nie ma danych. Bo skuter ma 16 koła a ten sam silnik jest montowany w Aprilli Atlantic na kołach 14 cali więc inne będzie przełożenie końcowe. Bo sama zmiana przełożenia już by wydłużyła "biegi" :)

NaczelnyFilozof 06.09.2017 21:09

No dobra. Kupiłem nowy pasek Gates. Długość taka sama jak starego. Ale przy 1600 obr/min bije o obudowę przekładni. Czyli słychać tylko przy wejściu/zejsciu z obtotów. No i teraz nie wiem co ztym fantem robić.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.