Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Awaria dysku zewnętrznego - HELP! (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=31547)

Mallory 04.04.2018 19:17

Cytat:

Napisał Vee (Post 578062)
To może mój problem ktoś zdiagnozuje.

Staruszek dysk 2,5" jeszcze na złączu ATA. Kupiłem obudowę zewnętrzną.
Po podłączeniu do komputera:
1) Dioda na obudowie się świeci.
2) Dysk pracuje jednostajnie na niskich obrotach.
3) Na monitorze nie ma jakiegokolwiek komunikatu o podłączeniu.
4) W menedżerze urządzeń nic się nie pojawia.

Próby podłączenia pod win7 i debiana nie przyniosły rezultatu.

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 578063)
Jak jest sformatowany? Ma aktywne partycje? Jaki rozmiar?


Formatowanie i partycje to kolejny etap... najpierw system musi zobaczyć urządzenie.
Procedura:
1. Sprawdź czy to wina obudowy lub sterowników zewnętrznego kontrolera itp... - czyli wyjmuj dysk i podłącz do płyty głównej bezpośrednio - jak będzie go widać to podłącz w obudowie do innego komputera lub podłącz inny dysk (na 100% sprawny) w tej obudowie itd...
Po takim sprawdzeniu będziesz wiedział więcej.


Jeżeli jesteś pewny, że obudowa jest sprawna oraz że dysk jest sprawny i że zewnętrzny kontroler jest obsługiwany przez system to:
2. W Windows sprawdź zarządcę dysków czy jest dysk widoczny i czy są na nim jakieś partycje - jeżeli w Windows są to spróbuj przypisać im litery i system powinien je pokazać w Moim Komputerze (znaczy Twoim:::))))
Możesz też włączyć wiersz poleceń w trybie administratora i wylistować dyski w systemie programem konsolowym diskpart - następnie list disk itd itp... info znajdziesz w googlu.
3. W linux (Debian to najbardziej kultowy z nich) możesz od razu w trybie tekstowym lub konsoli terminala na poziomie root wydać polecenie:
fdisk -l
jeżeli pokaże Ci urządzenia typu:
/dev/sda
/dev/sdb
...
itd... to masz już listę dysków - powinieneś mić ich tyle ila masz wewnątrz jednostki centralnej plus dysk zewnętrzy..
Jeżeli dodatkowo pokaże Ci na każdym z urządzeń partycje - można je rozpoznać po numerach końcowych:
/dev/sda1
/dev/sda2
..
/dev/sdb1
/dev/sdb2
/dev/sdb3
...
to partycje masz.
W Linux trzeba je tylko pod-montować pod katalog... znajdziesz w googlu.

Jeśli nie pokaże Ci partycji to należy je albo założyć od nowa albo odzyskać tablicę partycji jeżeli zostały usunięte a Ty chcesz odzyskać z nich dane - wtedy proszę o priv - pomogę.

Jeżeli nie pokaże Ci nawet szukanego urządzeń - czyli tych bez numerków /dev/sdb... trzeba próbować dowiedzieć się w czym problem - czy to kwestia kontrolera czy dysku...
Masz wtedy dostępna narzędzia: lsblk i dmesg ... dalsze tłumaczenie to dłuższa sprawa - wtedy możesz próbować na priv.

Vee 04.04.2018 19:50

@Kazmir
Dysk trochę czasu leżał nieużywany, ale z tego co pamiętam była jedna partycja na której był zainstalowany XP i było trochę danych.
Problemem jest właśnie to, że żaden komp nie widzi tego urządzenia.

@Mallory
Popróbuję tego co podsunąłeś i dam znać. Dzięki.

Kazmir 04.04.2018 20:17

Cytat:

Formatowanie i partycje to kolejny etap... najpierw system musi zobaczyć urządzenie.
System nie zobaczy dysku np: GPT
Odpaliłbym z botowalnej płytki np: Acronis Disk Director i zobaczył czy jest widoczny. Jeśli tak to dalej prosta sprawa.
Jeśli nie da się go uruchomić pod PC-tem to wygląda na uszkodzony dysk. Jeśli będzie działać pod PC-em trzeba wtedy go uruchomić z obudowy.

Mallory 04.04.2018 21:00

Kazmir nie brnijmy, bo nic nie wnosi... jakikolwiek system najpierw musi zobaczyć urządzenie... wszystko co dalej: partycje w stylu MBR, GPT, dyski dynamiczne, LVMy... to etap kolejny...:::)))
Obaj myślimy, że kolega jezli cokolwiek ma to zwykłe partycje w stylu MBR.
Niech najpierw sprawdzi dalej wg. porad. i da znać co wykrył.

Dymkaaa 04.04.2018 21:16

Jeśli podpiął pod TV to jak najbardziej może mieć GPT i dysku nie wykryje, robiłem już taki dysk koledze gdzie serwis się tego nie podjął.. 5min zeszło zmienić partycje.

Kazmir 05.04.2018 10:11

Cytat:

Kazmir nie brnijmy, bo nic nie wnosi... jakikolwiek system najpierw musi zobaczyć urządzenie...
Ano...wystarczy wcisnąć klawisz na klawiaturze: Pause/Break na procedurze uruchamiania biosu płyty, lub wejście do biosu i już jest coś na start tego problemu;)

chemik 05.04.2018 11:40

To ja, może pozostając w temacie, opiszę dręczący mnie problem:

Komputer złożony na początku 2015, raczej średnia pólka. Wykorzystane dwa starsze dyski, oba na SATA: Seagate 500GB oraz WD 750GB. Poza dyskami, monitorem, klawiaturą i myszą reszta komponentów nowa.
Jakoś na przełomie 2016 i 2017 padły oba dyski, tak mniej więcej w odstępie miesiąca. Objawy były takie same: komputer startował, jednak podczas pracy zawieszał się na kilkadziesiąt sekund. Objawy były takie, jakby na ten czas wstrzymał odczyt z dysku. Monitor systemu pokazywał wtedy 100% użycia dysków.
System przeinstalowany, objawy nie ustąpiły, a wręcz zaczęły nasilać się z czasem - komputer więcej wisiał niż pracował, system zaczął się samoczynnie resetować.
Stwierdziłem uszkodzenie dysków podłączając je do innego komputera.
Acha - może niejasno się wyraziłem - każdy dysk padł, gdy był dyskiem systemowym. Jak padł Seagate to użyłem WD jako systemowego.
Wymieniłem dyski (dane udało się odratować w całości). Jako dysk systemowy zastosowałem Seagate 1TB, jako magazyn danych dwa dyski WD po 1TB każdy, skonfigurowane w matrycę RAID 1.
Po miesiącu padł dysk systemowy. Objawy jak opisane wyżej. Wymieniłem w ramach gwarancji, wierząc, że miałem pecha. Nowy (wymieniony) dysk pochodził dokładnie rok i padł. Objawy jak opisane wyżej.
Dyski w matrycy chodzą bezproblemowo.
Mam dwie teorie na ten temat:
1. Mam pecha i padają mi dyski, głównie Seagate.
2. Któryś z komponentów komputera psuje mi dysk systemowy. Zasilacz? Płyta główna?
Jakieś inne teorie na ten temat? Jak i co zdiagnozować? Jak zabezpieczyć się nie przyszłość? Obecnie padnięty dysk jest reklamowany, ale pewnie dostanę nowy i nie chcę za rok powtarzać procedury.

Kazmir 05.04.2018 12:57

Od wielu lat używam dysków Seagate (fakt ostatnio straciłem dysk, ale to był dysk pracujący w kieszeni do TV) i nic się nie dzieje.
Cytat:

Poza dyskami, monitorem, klawiaturą i myszą reszta komponentów nowa.
Zasadnicza sprawa to porządny markowy zasilacz i markowa płyta główna.
Jak te komponenty wyglądają u ciebie?

chemik 05.04.2018 13:03

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 578174)
Zasadnicza sprawa to porządny markowy zasilacz i markowa płyta główna.
Jak te komponenty wyglądają u ciebie?

Zasilacz - nie pamiętam, ale jakaś średnia pólka, 400W (przewymiarowany z zapasem mocy).
Płyta główna - Gigabyte, dokładnie symbolu nie pamiętam, ale GA-970-i-coś-jeszcze ;)

Kazmir 05.04.2018 14:39

Płyta OK. Zastanowiłbym się nad wymiana zasilacza?
Może warto zainstalować jakiś program monitorujący pracę dysku płyty? Może ktoś coś doradzi. Ja nie miałem nigdy takich problemów.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.