Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ chlodzenia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Jaką macie temperaturę płynu gdy na zewnątrz około 0 stopni? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=20456)

tblask 12.03.2014 10:39

Jaką macie temperaturę płynu gdy na zewnątrz około 0 stopni?
 
Cześć,

pytanie jak w temacie. Zastanawiam się, czy mój termostat jest już kaput.
Temperatura powietrza około 0 stopni i jeżdżąc "przelotowo" :at:(kilkadziesiąt kilometrów) z prędkością 80-90 km/h wskazówka temperatury podnosi się zaledwie na 1-2 milimetry ponad "biały kwadracik". Czy przy tych temperaturach powietrza to normalne - nie ma siły, chłodzenie silnika powietrzem jest zbyt silne?
Chłodnica oleju osłonięta tekturą (z obu stron).
Jak jednoznacznie (bez demontażu !!!) zdiagnozować termostat?

Pozdrawiam,
Tomek.

Bary 12.03.2014 11:48

Witaj.
To raczej normalne że wskazówka mizernie się unosi przy 0*C, nawet przy sprawnym termostacie.
Tu masz o tekturach i innych kartonach:
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=11299

Balugass 12.03.2014 19:29

też tak mam :) a wstawiony nowy termostat z Tico :)

JoseLoco 12.03.2014 20:37

To normalne. Jeździłem cały styczeń i luty i wskaźnik temperatury leżał jak martwy. Jak chcesz sprawdzić termostat to odpal maszynę na postoju i poczekaj kilka minut. Temperatura powinna pójść w górę.

Mat7 12.03.2014 20:41

Też tak mam i wydaje mi się, że jest wszystko ok. Jak postawię w garażu to nagrzewa się normalnie, podczas jazdy od +20 stopni w górę też, przy temperaturach blisko +/- 5 stopni jest tak jak u kolegi.
Ja osobiście biorę na wskaźnik temp. w AT lekką poprawkę :)

mdxmd 26.05.2014 15:03

AT nie ma małego obiegu a jedynie duży sterowany termostatem i działa to dobrze jedynie powyżej 15stC, zastanawiam się, czy nie wyrzucić z obudowy termostatu czujnika temperatury a zamiast niego założyć rurkę, którą łączy się z wejściem do pompy wody. Założyć termostat bez tej dziurki i powinno działać jak w każdym cywilizowanym motocyklu pytanie tylko gdzie umieścić czujnik temperatury bo najlepiej byłoby właśnie w tym małym obiegu lub przy silniku.

rambo 26.05.2014 15:14

Polecę zakrywać chłodnicę oleju gdy na zewn jest ponizej +10stopni

mdxmd 26.05.2014 15:35

Cytat:

Napisał rambo (Post 381115)
Polecę zakrywać chłodnicę oleju gdy na zewn jest ponizej +10stopni

generalne trudno o gorszy system chłodzenia (dla niskich temp.) zarwówno cieczy jak i oleju,

cieczy bo brak małego obiegu a dodatkowo termostat wyniesiony jest daleko od silnika co przy niskich temperaturach powoduje znaczne schładzanie obudowy termostatu i tym samym zamykanie tego samego pomimo, iż temperatura silnika wcale nie jest niska efektem takiego umieszczenia termostatu, jest także głupienie wskaźnika temp., którego czujnik powinien być w silniku a nie w tej właśnie obudowie. Najlepszym rozwiązaniem byłby mały obieg i właśnie w nim czujnik a termostat mając ciągły obfity przepływ cieczy z silnika mógłby faktycznie spełniać swoje zadanie w niskich temp.

Generalnie mi wskaźnik temperatury silnika bardziej służy jako wskaźnik temperatury zewnętrznej niż silnika < 10st. na grubej krescie 10-15st.C ok 2mm powyżej 15-20 5mm powyżej itd.. naweet się zastanawiałem, czy go nie wyskalować w st C :D

Chłodnicę olej poniżej 10st raczej powinno się zakrywać, bo termostatu to ona nie ma..... można byłoby wsadzić wymiennik ale chyba filtr już by się nie zmieścił.

można nic nie robić ale jak zimno afra więcej pali :( i ma lekkiego muła

rambo 26.05.2014 15:44

Afra jak kazdy pojazd z termostatem ma mały obieg,
Zimą nawet na minusie z zasłąniętą chłodnicą oleju temp po ok 2min wskakuje na wskazówce od temp wody w to samo miejsce co latem.
Termostaty od tico po 20zł otwierają się w większości przy ok 50 stopni zamiast przy 82, stąd pewnie niedogrzane silniki, muł i większe spalanie

mdxmd 26.05.2014 15:57

Cytat:

Napisał rambo (Post 381121)
Afra jak kazdy pojazd z termostatem ma mały obieg,
Zimą nawet na minusie z zasłąniętą chłodnicą oleju temp po ok 2min wskakuje na wskazówce od temp wody w to samo miejsce co latem.
Termostaty od tico po 20zł otwierają się w większości przy ok 50 stopni zamiast przy 82, stąd pewnie niedogrzane silniki, muł i większe spalanie

z głowic wychodzą przewody prosto do termostatu a z niego prosto do chłodnic to gdzie ten mały obieg?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.