Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Klucz dynamometryczny - obsluga ATAS (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=37751)

GregoryS 15.07.2020 10:14

Klucz dynamometryczny - obsluga ATAS
 
Dobry,

Tak wiem, sa juz watki o kluczach dyn. ale nie chcialem zostac kawalerem orderu zlotej lopaty :P Jesli ktorys z adminow stwierdzi ze warto ten watek jednak scalic z innym - nie mam nic przeciwko.

Do rzeczy.
Powoli zaczynam "podgrzebywac" w swojej ATAS. Warsztat narzedzowy raczej podstawowy, na razie wystarczajacy do podstawowej obslugi. Ale bez istotnego elementu - nie mam zadnego klucza dynamometrycznego. A ATAS to nie duzy fiat.. wiec chcialbym tu jednak sprzet obslugiwac zgodnie ze sztuka.

Pytanie do doswiadczonych kolegow:
Jakie zakresy klucza beda potrzebne ? Jesli przyda sie kilka - luz, dajcie tylko znac w jakich zakresach.
Wielkosc - 1/4 ? mniejsze, wieksze ? No chyba ze nie ma to znaczenia.

Ot tyle, Dzieki !

muszel72 15.07.2020 10:18

Najlepiej to mieć dwa klucze. jeden do małych wartości powiedzmy do 30 a drugi od ok 25 do góry. Wtedy to wg mnie będą wiarygodne momenty. I nie chodzi tu o o ATAS tylko wogóle o zastosowanie klucza dynamometrycznego.
Masz wykaz momentów do ATAS?

Marcinnn6 15.07.2020 10:26

Tak, jak napisał muszel72 - ten do małych momentów będzie na 1/4" a ten do większych momentów na 1/2" - dwa klucze i wszystkie momenty ogarniesz.

Ja mam na 3/8" i zakresy są od 14 do 110 niutków. I większy na 1/2 cala.
Ale mam trochę śrub z zakresem 5nM więc jednak sądzę, że idealny zestaw to 1/4 i małe zakresy i 1/2 większe zakresy. Zobacz jakie sa momenty bo może takiego co 5nM obsługuje jest Ci niepotrzebny , nie wiem jak jest w Afryce

I te małe skubańce są relatywnie drogie , droższe od tych z większymi zakresami

Osa 15.07.2020 10:27

Ja kupiłem takie:
BASS POLSKA KLUCZ DYNAMOMETRYCZNY 1/4'' 5-25 Nm
BASS POLSKA KLUCZ DYNAMOMETRYCZNY 1/2'' 40-210 NM
Użytkuję już jakiś czas i jest ok

muszel72 15.07.2020 10:35

Pracuję na PROXXONie i to okazało się dobrym wyborem

CzarnyCzarownik 15.07.2020 11:02

Chińska nasadka 2-200Nm za 170zł i nie ma nic lepszego. Nie kupicie nic dokładniejszego nie wydając kilku tysi :D

A i działa w lewo, i w prawo.

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

matjas 15.07.2020 11:30

Ta nasadka 'cyfrowa' jest OK - dopóki nie musisz się wbić gdzieś gdzie nie wejdzie.
Podam Ci przykład z Twojego podwórka - śruby pokrywy wałka rozrządu w Waszej DRce. WĄTPIĘ, że tym tam podejdziesz.
Nie, żebym szukał dziury w całym. Fajne to jest a do mojego klucza wychyłowego jest jak Enterprise przy dużym Fiacie ;D

Szukam wychyłowego klucza w Nm do 50Nm - jakby kto miał i nie chciał już to przyjmę/kupię.

m

GregoryS 15.07.2020 11:41

Z ta chinska nasadka obawiam sie tego o czym wspomnial Matjas. Wygodne to jest na pewno, ale duzawe i moze byc problem z podejsciem. No chyba ze przez jakies dodatkowe przedluzki.

Na razie wygrywa opcja dwoch "normalnych" kluczy
1. 1-30/40 Nm na 1/4
2. 30/40-150/200 Nm na 1/2

Momenty dokrecania mam w PDFie "CRF1000L Werkstatthandbuch Englisch" ktory dobra dusza udostepnila swego czasu na forum :)

CzarnyCzarownik 15.07.2020 11:59

Dlatego zawory ustawiam tak :D

https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...ace4fdcb7a.jpg

Zawsze jest druga opcja z ciasnymi miejscami: klucz płaski, sznurek, waga hakowa i kalkulator :)

99% przypadków nasadka załatwia sprawę. A jak brakuje miejsca to testuje na oko ile siły trzeba, potem staram się podobnej siły użyć na właściwej śrubie bez nasadki.

Za chwilę wyjdzie na to, że nawet i zwykly klucz nie da rady, i żeby cokolwiek zrobić w moto to trzeba zestaw kluczy płaskich dynamometrycznych :D

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

matjas 15.07.2020 12:10

no tak - zawsze można wyjąć piec :D

Śmieję się ale taką kostkę z LCD też chyba sobie ciachnę.

M


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.