Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   NAT - Warsztat (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=171)
-   -   Koła dętkowe/bezdętkowe (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45320)

Rakmin 11.01.2024 09:46

Koła dętkowe/bezdętkowe
 
Cześć,
wiem, że na forum był na pewno poruszany temat kół dętkowych/bezdętkowych, ale nadal mam dylemat.
Mam AT z 2018 roku na dętkach oczywiście i ciągle waham się czy przerabiać u Dziada Borowego na bezdętkowe.
Jak to jest z wymianą dętki? Faktycznie jest to ultra trudne warunkach jezdnych ( nie jestem dobry z manualnych rzeczy) i czy łatwo przebić dętkę? Jeżdżę głównie asfaltem po Europie, czasem zdarza się szutry, żaden trudny teren czy piach.
Z drugiej strony, wiem, że zakołkowanie opony jest na pewno łatwiejsze, ale boje się też, że zrobię modyfikacje u Dziada, a jakiś patyrok przy wymianie opony mi zniszczy robotę Dziada.
Na najbliższy rok planuje Nordkapp, więc nie chciałbym pośrodku niczego wzywać lawety do Moto za miliard koron, bo mimo że moje assistance jest do 1500 km, to na dalekiej północy już nie sięga :)

Emek 11.01.2024 09:49

Skala trudności w wymianie jest zdeterminowana przez użyte opony. Twarde - potencjalny problem, miękkie - no problem. Proponuję testowo nauczyć się wymieniać dętkę.

Danny 11.01.2024 10:08

80% przebić dotyczy tylnego koła zatem jeśli już to przerabiałbym tylko tylne.

Trudność samej przeróbki jest niczym w porównaniu do trudności zdjęcia koła+opony w terenie i wymiany uszkodzonej dętki. Tego tak czy inaczej powinieneś się nauczyć więc najlepiej zrobić przeróbkę samemu i przy okazji nauczyć się wymieniać uszkodzoną dętkę.

Znajdź kogoś w okolicy kto Ci w tym pomoże i zrób to sam. Jeśli nie znajdziesz w okolicy to zapraszam przy pierwszej okazji na Kaszuby, ogarniemy temat w dwie godziny. Kilka lat temu sam przerobiłem swoje tylne koło plus pomogłem w przeróbkach kilku znajomym.

muszel72 11.01.2024 10:18

Asfalt mówisz. Ja złapałem gumę na tyle na autostradzie włoskiej. Tyle, że to było niedzielne popołudnie, padał deszcz ze śniegiem i żywej duszy. Szczęśliwie nie był to Motoz i miałem jakiś krem by gumę potem założyć na felgę.
Przednia felga w Twoim/naszym roczniku nie jest za bardzo przystosowana do bezdętki. Przerabiaj tył i będziesz miał spokój.

Africa Tigg 11.01.2024 10:29

Przez 64 tyś nalotu Afryki, z czego 70% po szutrach i lasach, złapałem raz kapcia na tyle i to właśnie też na autostradzie w centrum Polski. Opona twarda jak cholera, więc jedynym wyjściem było zdjęcie całego koła i zawiezienie na drugim motocyklu do wulkanizacji. Teraz przerobiłem na bezdętkowe i mam trochę więcej spokoju - przynajmniej psychicznego.

teddy-boy 11.01.2024 10:38

No jak się nie jest kozakiem który robił to dziesiątki razy to wymiana dętki w terenie prosta nie jest. Ale też nie jest niemożliwa. Robiłem to już dwa razy i sumie czasowo zeszło się tyle co zapakować koło na drugi motek, pojechać do wulkanizacji, wrócić i założyć. Gorzej jak jesteśmy sami, wtedy nie ma komu skoczyć do wulkanizacji. Z ciekawostek - na Łotwie pobliski wulkanizator odmówił mi pomocy przez telefon, nie pomogło proszenie i tłumaczenie że to zajmie mu tylko parę minut. Nie i koniec. Musieliśmy zmieniać sami w deszczu.
Najgorzej to jest odkleić oponę od obręczy, potem z górki. I nie wiem jakbym poradził sobie z tym gdybym był sam. Bo musieliśmy przyciskać oponę nóżką drugiego motocykla, nie do zrobienia samemu.
Też się cały czas zastanawiam czy nie przerobić na bezdętki... Trochę żal siana, z drugiej strony nie trzeba wozić detek, łyżek i osprzętu pomocniczego.

muszel72 11.01.2024 10:43

Jakiego siana? Przecież to kosztuje tylko kawałek odpowiedniej taśmy. Mi pomagał Majki, który kupił tej taśmy więcej i się dzielił. No chyba, że opony jeszcze są git to inna sprawucha.

Bohun 11.01.2024 10:49

Cytat:

Napisał teddy-boy (Post 842125)
Trochę żal siana, z drugiej strony nie trzeba wozić detek, łyżek i osprzętu pomocniczego.

Nie wyobrażam sobie nie mieć tego wszystkiego.

Czy taki zestaw samonaprawialny nabój da radę "napompować" oponę z tyłu która odkleiła się od felgi?

Emek 11.01.2024 10:51

Cytat:

Napisał Bohun (Post 842128)
Nie wyobrażam sobie nie mieć tego wszystkiego.

Dokładnie :Thumbs_Up:.
Nawet jakbym miał bezdętkowe to pewnie bym woził.

Rakmin 11.01.2024 11:05

Czyli wychodzi na to że jednak najlepiej przerobić na bezdętkowe:) Też lubię mieć spokój psychiczny podczas podróży :)
Czy ktoś z was był w Norwegii? Słyszałem że jest tam inna mieszanka asfaltu, która pożera opony dość szybko. Teraz mam Scorpions Trail 2 z przebiegiem 4 tys, a planuje na samej Północy zrobić 7 tys. więc chyba warto wymienić przed wyjazdem prawda? :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.