Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ chlodzenia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Wysoka temperatura. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=14994)

Tomas_XRV 06.10.2012 20:31

Wysoka temperatura.
 
Witam.
Czy taka temperatura jest normalna śmigając po szutrach na 1, 2 biegu
http://img824.imageshack.us/img824/6061/imag0054hw.jpg
Potem nawet doszło do czerwonego pola.
Raz się włączył wentylator podczas jazdy ale jak przytrzymałem na manetce.
Płyn w zbiorniczku jest na max.
Co tu przejrzeć?

rubin 06.10.2012 20:46

są szutry i SZUTRY, jaka temp. zewnętrzna otoczenia, poza tym jak śmigasz wolniej na takich biegach to normalne, że gorzej z chłodzeniem

Tomas_XRV 06.10.2012 20:53

Na dworze ok 15°. W samochodzie to wiem ze nawet cisnac na maxa teromostat i wentylatory nie dadza podniesc się temperaturze. A tu widać skoki wskaźnika nawet do czerwonego pola.
A i do wysokiej temperatury dochodziło tylko na postoju.

Włóczykij 06.10.2012 21:26

Wentylator powinien włączać się JUŻ na wysokości wskazówki jaką masz na fotce, no może ciutkę wyżej
Powiedz do ilu ją kręcisz na tych biegach? bo jak do odcinki to nie ma co się dziwić :D

Tomas_XRV 06.10.2012 21:45

Nie nie max do 5tyś.
I właśnie się nie włącza przy tej a nawet wyższej.
Tylko jak wyskoczyłem na asfalt i przycisnąłem bardziej żeby dostał wiatru to się włączył.
Ale na postoju stał w miejscu.

Misza 06.10.2012 21:54

Raczej nienormalne, zobacz termostat czy nie zawieszony na krótkim obiegu

Tomas_XRV 06.10.2012 21:57

Termostat idzie na pierwszy ogień.

Ktoś handluje na forum częściami czy alledrogo?

Włóczykij 06.10.2012 22:10

termostat o ile pamiętam pasuje z tico :D gdzieś tu był wątek na ten temat

o! proszę! http://africatwin.com.pl/showthread....highlight=tico nawet montaż jest! miłego wieczoru w garażu :)

Tomas_XRV 06.10.2012 22:20

To forum wymiata:)
Dzięki czarnuchy.

don_Pedro 06.10.2012 22:53

Ja bym nie negował poprawności działania układu chłodzenia. Moja RD04 ma podobnie i uważam że jest OK. Termostat już kiedyś wymieniałem, nie zauważyłem istotnej różnicy w działaniu. 1- 2-bieg przy 5000rpm to nie są warunki przy których chłodzenie jest wydajne. Nawet zimą można zagrzać. I z samochodem bym nie porównywał.

Tomas_XRV 06.10.2012 23:35

Jak wymienię termostat to będę dalej myślał. Ale wskazówka już na czerwone wchodziła.

Marcin-BB 07.10.2012 13:28

Cytat:

Napisał koles_02 (Post 261968)
Jak wymienię termostat to będę dalej myślał. Ale wskazówka już na czerwone wchodziła.

Zacznij od wymiany płynu i przepłukania chłodnic.
I poziom płynu radzę sprawdzać w chłodnicy, a nie tylko w zbiorniczku wyrównawczym- jak mi nie wierzysz to zrób test- odkręć śrubkę spustową płynu na pompie i zlej chłodziwo a zobaczysz, że jest możliwe, że w zbiorniczku pełno a chłodnice puste:Sarcastic:
Termostat zostaw na drugą turę:) - jak to nie pomoże. Sprawdź też stan połączeń czujnika temperatury i wentylatora. To są 20-letnie motocykle- teoretycznie wszystko może się zepsuć, a często jest po prostu tak, że poprzedni właściciel zaniedbał sprawę- bo to nie są rzeczy, które widać przy sprzedaży...:(

Tomas_XRV 07.10.2012 14:40

Termostat wyciągnięty i cały zardzewiały jest. Przegotowałem w garnku i brak jakiejkolwiek reakcji. Jak wymienię termostat to zaleje nowym płynem. Gdzie się układ odpowietrza?

raf 07.10.2012 15:01

Przeczytaj, Podos wszystko ładnie opisał

http://faq.africatwin.com.pl/index.p...niczy-_wymiana

Tomas_XRV 07.10.2012 17:42

Dzięki wielkie. Bardzo fajny manual.

ozeh 07.10.2012 20:11

Podłączę się pod temat. Wczoraj, jadąc w nocy normalnie asfaltem zgubiłem drogę i musiałem się na chwilę zatrzymać, tak więc staję, stawiam moto na podnóżek, zostawiam babkę na wolnych obrotach przez chwilę i jakie było moje zdziwienie, kiedy wsiadłem te kilka minut później i zobaczyłem, że wskazówka temperatury znacząco się podniosła. Z jednej czwartej do mniej więcej takiego poziomu jak na zdjęciu w tym wątku. Rozumiem, że moto stało, ale było dosyć zimno.

Pytanie czy szukać przyczyny czy to normalne zachowanie?

Terrorr 07.10.2012 21:28

Cytat:

Napisał ozeh (Post 262057)
Rozumiem, że moto stało, ale było dosyć zimno.

Temperatura otoczenia nie ma za dużego znaczenia jeśli dużego wiatru "chłodzącego" nie ma :) Na postoju temperatura zawsze podskoczy, na twoim miejscu bym się za bardzo nie martwił - jak będzie tak wzrastać podczas normalnej jazdy to wtedy trzeba działać, tymczasem lepiej :at: póki mrozów nie ma ;)

Tomas_XRV 09.10.2012 13:21

Zabrałem się za wymiane płynu chłodzącego według instrukcji http://faq.africatwin.com.pl/index.p...niczy-_wymiana i zonk nie ma tej śrubu nr 2 http://img838.imageshack.us/img838/2...9130946.th.jpg
Pomoże ktoś gdzie znajduje się upust z płynu w RD04?

Dzięki z góry za pomoc.

Borewicz 09.10.2012 13:40

W 04 jej nie ma spuszczasz tą koło nr2, czyli tą najniżej w pompie.
Uwaga, bo płyn chlapie na boki, wylewając się wali prosto w ramę i bryzga, podstaw coś szerokiego.

Tomas_XRV 09.10.2012 13:45

Dzięki wielkie już idę wymieniać.

Tomas_XRV 15.10.2012 18:01

No i zonk.
Termostat wymieniony, przepłukana porządnie chłodnica i zalany świeży płyn chłodniczy. I po 15 min na postoju na luzie bez gazowanie prawie doszło do czerwonego:(

rambo 15.10.2012 18:18

bezpiecznik wentylatora działa..?

Tomas_XRV 15.10.2012 19:26

Poszedłem sprawdzić i bezpiecznik 10A od wentylatora na kierownicy ok.
I jak odłączyłem konektor od czujnika temperatury w chłodnicy i dotknąłem do masy to wentylator zaczął dmuchać jak helikopter:)

Czy czasem to nie ten czujnik z dołu chłodnicy jest zepsuty?

To jest ten w termostacie chyba http://www.sklep.tszoda.pl/319-tlumik-leo-vince.html

A mi się wydaję że trzeba ten w chłodnicy pewnie a jego nie widzę nigdzie w sprzedaży.

Kazmir 15.10.2012 21:35

Zamiast grzebać w instalacji elektrycznej to zastanów się dlaczego po 15 min na wolnych obrotach masz taką temp. (zakładam, że sprawdzałeś temp. innym przyrządem nie związanym z moto!)

Tomas_XRV 15.10.2012 23:28

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 263495)
Zamiast grzebać w instalacji elektrycznej to zastanów się dlaczego po 15 min na wolnych obrotach masz taką temp. (zakładam, że sprawdzałeś temp. innym przyrządem nie związanym z moto!)

hmm niczym innym niż wskaźnik Afryki się nie sugerowałem.
Od całego motonga ciepło biło mocno a w chłodnicy aż się gotowało.
Czyli po zastanowieniu tak jakby pompa wody nie ruszała płynem w obiegu. A chyba za to odpowiada elektryka a na moje to powinien czujnik w termostacie odpalić pompę wody, termostat otworzyć duży obieg, a czujnik w chłodnicy na dole odpalić wiatrak.
A tu ewidentnie wiatrak nie chodzi.

Jak źle myślę to mnie poprawcie.

Najlepiej pewnie kupić to i to:
http://www.larsson.pl/index.php?c=r&...w==&bid=104500
http://www.larsson.pl/index.php?c=r&...w==&bid=104500

Leonr2 16.10.2012 08:26

Słuchaj koles, to może niech poprzedni właściciel coś podpowie!? Jest forumowiczem i ogłaszał się na forum.
Panie Michale do tablicy!(czy nie wiedział Pan co sprzedaje?)

Robin 16.10.2012 11:19

Cytat:

Napisał koles_02 (Post 263529)
hmm niczym innym niż wskaźnik Afryki się nie sugerowałem.
Od całego motonga ciepło biło mocno a w chłodnicy aż się gotowało.
Czyli po zastanowieniu tak jakby pompa wody nie ruszała płynem w obiegu. A chyba za to odpowiada elektryka a na moje to powinien czujnik w termostacie odpalić pompę wody, termostat otworzyć duży obieg, a czujnik w chłodnicy na dole odpalić wiatrak.
A tu ewidentnie wiatrak nie chodzi.

Jak źle myślę to mnie poprawcie.

- W jaki sposób ten czujnik miałby odpalać pompe wody? Zakładasz że pompa wody w Afryce jest napędzana silnikiem elektrycznym?? :dizzy:
- Druga sparawa, to gdyby pompa wody wogóle nie ruszała to i woda w chłodnicy by Ci sie nie zagotowała.
- Czujnik w obudowie termostatu daje jedynie sygnał na wskaźnik temperatury który mamy na zegarach i który jest tylko informacją dla kierownika motonga. To nie układy wtryskowe, żeby miało być inaczej.
- Jedyne co sie zgadza to to, że czujnik w chłodnicy załącza wiatrak - przy określonej temperaturze zwiera styki wiatraka.

Ja tam bym stawiał na: 1. zawalony układ chłodzenia - trzeba by go porządnie przepłukać - może ktoś wcześniej używał zwykłej wody - to może być zakamieniony, 2. padająca pompa wody lub 3. przedmuch w którejś z głowic między cylindrem a kanałem wodnym.

A tak najbardziej prawdopodobne to mi sie wydaje, że pewnie masz wszystko w porządku tylko zakładasz że wskazówka powinna w Afryce stać nieruchomo jak w samochodzie, a to se tak ne da.
W końcu dochodzi Ci ta wskazówka do czerwonego pola czy zawsze tylko prawie? Bo na 3/4 skali to i u mnie dochodzi jak sie zakopie gdzieś w polu.

Tomas_XRV 16.10.2012 22:52

Cytat:

Napisał Leonr2 (Post 263559)
Słuchaj koles, to może niech poprzedni właściciel coś podpowie!? Jest forumowiczem i ogłaszał się na forum.
Panie Michale do tablicy!(czy nie wiedział Pan co sprzedaje?)

Ja nie daj Boże nie mam żadnego żalu do sprzedającego bo na moje to nawet mógł tego nie zauważyć bo jak się jedzie to wskazówka jest na 3/4 a do czerwonego dochodzi jak się stoi. A jak kupowałem motocykl i się zapytałem czy się grzeje to mówił że jak stoi to się grzeje. A ja nie rozwijałem tematu.

Sorki za mojego babola z pompą wody bo nie pomyśląłem przecież ona cały czas chodzi napędzana rozrządem. Wymieniam czujnik temp. w chłodnicy i mam nadzieje że to pomoże.

Kazmir 16.10.2012 23:18

Sprawdź napęd pompy i samą pompę - stan wirnika.
Cytat:

Sorki za mojego babola z pompą wody bo nie pomyśląłem przecież ona cały czas chodzi napędzana rozrządem.
Czyżby??? Oj tak ciężko poczytać , czy nawet popatrzeć w manuala'a ;)

Tomas_XRV 17.10.2012 16:59

Przy jakiej temperaturze czujnik powinien zalaczyc wiatrak?

rambo 17.10.2012 17:06

98 stopni

Tomas_XRV 17.10.2012 17:15

Ok dzieki wyciagam go jutro i pomierze.

A jak tam znalazł sie w garażu może ten czujnik?

Dzwonilem do jednej pracowni motocyklowej i mowili zebym go wymontował i w motoryzacyjnym dobral o takim samym gwincie i tej samej temperaturze zalaczenia i bedzie git, ale wolalbym nawet uzywany oryginał.

rambo 17.10.2012 17:32

Tak, znalazłem czujnik. Odezwij się na PRIV

Tomas_XRV 17.10.2012 17:53

Poszlo pw

Tomas_XRV 18.10.2012 13:12

Stary czujnik okazuje sie być sprawny bo po zagrzaniu sie załącza. Została mi podsunięta myśl że może nie być masy w chłodnicy i nie załącza wentylatora.

Dziś wieczorem sprawdzę.

rambo 18.10.2012 13:25

No chyba woda ci prądu nie przewodzi, zmień na taką co przewodzi albo dosyp soli ;)

Tomas_XRV 18.10.2012 14:12

Jacka Danielsa nawet moge wlać :-) jakby miało to pomóc.

Sylwek bbi 18.10.2012 16:19

U mnie podobnie pokazuje jak się drażnie na 1 2 w terenie. Wiatrak odpala przy odrobine wyższej. Pobadaj jeszcze przy 100-110 na czarnym. Przy obecnych temperaturach powinno byc sporo ponizej polowy kolo1/4. Przy 38 na dworze i jezdzie 120-130 moja potrafi pokazac tyle na czarnym tzn 3/4

MichTwin 18.10.2012 19:43

Widziałem i wiem co sprzedałem. Czujnik chłodnicy jest nowy. Po rozmowie telefonicznej z koles_02 przypuszczam że wskaźnik temperatury może oszukiwać. Chłodzenie załączało się, jak sprzedawałem motocykl. Istnieje możliwość że koles_02 po rozłączeniu podłączył źle masę. w Afryce 04 trzeba ją podłączyć od czachy motocykla w innym wypadku nie będzie działać. W razie jakiś sytuacji z motocyklem służę pomocom MichTwin

Tomas_XRV 18.10.2012 22:37

No i chyba to się wszystko potwierdzi bo chłodnica ma masę. Jak konektor od wiatraka dotknąłem do gwintu w chłodnicy to wiatrak się załączył.

Jutro wykręcę czujni temp. z termostatu i dam do sprawdzenia za nim kupie drugi.
Cieszyłbym się gdyby to było to bo widok wskazówki temperatury na czerownym polu nie jest miły dla oka.

Pozdro i dzieki za telefon

Tomas_XRV 30.01.2013 11:15

USTERKA już nie występuje. Na pewno to była kwestia elektryki bo temperatura była dużo niższa niż wskaźnik pokazywał. Ciężko mi powiedzieć co było przyczyną, Afrykę teraz odpaliłem po paru miesiącach a w tym czasie zrobiłem:
- wymiana akumulatora bo padł z dnia na dzień chyba się cela oberwała
- polutowana kostka regulatora napięcia bo była popalona
- wszystkie kostki KONTAKTEM potraktowane
- termostat
- płyn chłodniczy wymieniony

I wczoraj z 45 min chodził silnik i temperatura max 1/3 skali.

Łokciu 30.01.2013 17:32

1/3 skali na zapalonym silniku. Stała w pomieszczeniu czy na wietrze?? Pytam bo moja to po 20 min. w bezwietrznym garażu to już odpala wiatrak i ma 2/3 lub nawet deko więcej na skali.Ale to chyba norma.

Pozdrawiam

Tomas_XRV 30.01.2013 19:03

W garazu przy otwartej bramie.

Rojek 27.04.2013 13:06

Podłączę się pod temat. Jeśli po przejechaniu 300-500m po lesie, na dwójce przy 3tys. obrotów załącza mi się wentylator to jest to normalne? Dzieje się to, gdy wskaźnik temperatury jest trochę wyżej, niż na zdjęciu z pierwszej strony tego wątku. Kontynuując taką jazdę, temperatura dochodzi do czerwonego pola, wtedy to już szukam drogi żeby przyspieszyć. Jadąc na trójce przy jakichś 4tysiącach temp. zaczyna spadać. Mówię o Afri 03.

tomkow 27.04.2013 15:17

Cytat:

Napisał Rojek (Post 310856)
Podłączę się pod temat. Jeśli po przejechaniu 300-500m po lesie, na dwójce przy 3tys. obrotów załącza mi się wentylator to jest to normalne? Dzieje się to, gdy wskaźnik temperatury jest trochę wyżej, niż na zdjęciu z pierwszej strony tego wątku. Kontynuując taką jazdę, temperatura dochodzi do czerwonego pola, wtedy to już szukam drogi żeby przyspieszyć. Jadąc na trójce przy jakichś 4tysiącach temp. zaczyna spadać. Mówię o Afri 03.

Ja tak nie mam w 03 - wiatrak w terenie odpala nawet często, ale zwykle kiedy i mi po dupie pot już leci ;)

Rojek 27.04.2013 16:45

Czy winą można obarczyć rozjechane gaźniki?

tomkow 27.04.2013 18:37

Chyba tylko przy mocno za ubogiej mieszance - świece normalnej barwy? Może coś jest przytkane w układzie chłodzenia, albo czujnik temperatury kłamie?

Lepi 27.04.2013 19:49

Może zacząć od czyszczenia chłodnicy. Znaczy z zewnątrz.

Rojek 28.04.2013 16:42

Chłodnice z zewnątrz czyste, płynu w chłodnicy po sam korek, świece jutro sprawdzę.

rambo 28.04.2013 17:06

Cytat:

Napisał Rojek (Post 310879)
Czy winą można obarczyć rozjechane gaźniki?

Przede wszytskim gaźniki, jeśli układ chłodzenia jest sprawny. Świece raczej bym wykluczył. Termostaty też się zacinają np w połowie i trudniej schłodzić silnik


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.