Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   "Legalność" malowania (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=3228)

Artuditu 05.05.2009 23:59

"Legalność" malowania
 
Czy aby nie jest bezprawnym malowanie pojazdu na wzór/replikę pojazdu rajdowego danego teamu/firmy? Np taki REPSOL? Jak to wygląda od strony prawnej i czy ktoś może się do tego przyczepić(nie mówię o policji)?

Franz 06.05.2009 21:15

Prywatnie mogą Ci skoczyć.Jakbyś chciał wystartować w identycznym malunku na rajdzie PD :) zapewne koło dupy byłoby conieco :haha2:

tomekv4 06.05.2009 21:54

Chyba nie tylko. Wystarczy,że np.tuningujesz motocykle i proponujesz przemalowanie na wzór Repsol klientom.

Dzieju 06.05.2009 22:28

A nie jest tak że pewne znaki, malowania itp są zastrzeżone i ich używanie jest łamaniem prawa?

chomik 06.05.2009 23:28

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 56792)
A nie jest tak że pewne znaki, malowania itp są zastrzeżone i ich używanie jest łamaniem prawa?

Oj też mi się tak wydaje.... nawet dla celów prywatnych... prawa autorskie to prawa autorskie... tak naprawdę to nie ma różnicy, czy to oprogramowanie czy też malowanie Repsola i to jest w ten czy inny sposób zastrzeżone, czy to jako znak towarowy, czy to przez licencje... trza płacić... wiadomo, że mało możliwe, aby ktoś pogonił za malowanie, ale prawnie moim zdaniem możliwe....

hubert 06.05.2009 23:29

Zależy w jakim celu. Zresztą np Repsol musiałby na głowę upaść żeby pozywać kogoś za to że sobie wymalował ich logo ta motocyklu. Przecież to dla Repsola jest darmowa reklama no nie ???

Artuditu 07.05.2009 01:02

Ten REPSOL dla przykładu był. Przeszło mi z nim jak zobaczyłem kilka foto w necie właśnie REPSOLowych Afryk. Ale mam w głowie inny pomysł, duuużo ciekawszy. I się zastanawiam.

podos 07.05.2009 09:52

Są pewne standardy wykorzystywania logo jak i jego umiejscowienia kolorystki tła itd itp.
Firma na pewno by nie chciała takiego "nieprawidlowego" użycia bo to szkodzi jej wizerunkowi. Ale wątpie zeby sie ktos przyczepił.

Pawel 07.05.2009 22:14

A ja bym do nich zadzwonił i się zapytał co o tym myślą. Jak ktoś dużo jeździ z długie podróże to dla nich mogłaby być niezła reklama i może zasponsorowali by to malowanie. Znam taki przypadek co prawda nie w przypadku mato ale w przypadku auta

ramires 07.05.2009 23:03

Nie będą sponsorować niczego, to już jest pewne.
Sponsoring zaczyna się jak masz licencje zawodniczą - bez tego to sobie możesz latać ...
Po drugie, podczas startu w zawodach mogą nie chcieć abyś miał ich kolory, bo "oni chcą mieć tylko mistrzów" i sponsorowanie (kojażenie ich marki) kogoś, kto blado wypada jest dla nich niekorzystne.

Wykorzystywanie na pałe ich wizerunku to wiesz, robisz im reklame, jednak jeśli byś chciał startować w takich barwach to raczej otrzymasz odpowiedź negatywną.

Co do malowania aby mieć dla sztuki - nie będą się sprzeciwiać. Jeśli chcesz jechać na wyprawe wymalowanym w ich barwach motocyklem - można przynajmniej załapać się na ich zaopatrzenie jednorazowo - sam to teraz załatwiałem dla jednego podróżnika - temat to ugryzienia, ale nie bezpośrednio z Respolem, ale innym kanałem to załatwiałem i otrzymał w sumie 20 litrów oleju (różne, silnikowy, do zawiasów, jakieś czapeczki, koszulki itp).


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.