Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Co zrobić z dębowymi deskami ?! (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=38371)

Poncki 23.10.2020 14:06

Co zrobić z dębowymi deskami ?!
 
2 Załącznik(ów)
Dzień dobry, mam pytanie :)

Kolega buduje dom, wyciął drzewa i tak powstały deski.
Deski są różnej długości (około 3-4 metry) i grubości (nawet 10 cm).
Jest tego sporo i nie wiadomo co z tym zrobić.
Najlepiej gdyby mogło poleżeć.

Pojawiają się następujące pytania:

- czy takie dechy faktycznie mają REALNIE dużą wartość? Pojawiły się opinie, że to kilka tysi, ale jakoś nikt nie chce przyjechać i zapłacić. Zapraszam (okolice Warszawy) :)

- Czy jeśli deski zostaną w plenerze, to dotrwają w rozsądnym stanie do wiosny?

- Jak poprawnie je poukładać, żeby było dobrze ? Przykrywać folią czy Goretexem ;)

- Pojawił się pomysł suszenia, ale nikt nie chce się podjąć powyżej chyba 4 cm. Odsyłają do suszarni próżniowej, a najbliższa jest w Bydgoszczy.

A może to podpalić i będzie z bani...

Załącznik 101161

Załącznik 101162

7Greg 23.10.2020 14:19

Zawsze można zrobić z nich taras i schody. Jakąś podłogę na strychu, fajny mebel.
Można zawieźć to tartaku to przerobią na właściwe grubości i oszlifują. Potem gdzieś samemu to właściwie złożyć, przykryć i niech sobie schnie.

M3 dębu to 3 tysie

bukowski 23.10.2020 14:19

Opalowo, połupane jest to warte 200 zł / mp.
Dechy wyglądają nieźle, powinny nadawać się do meblarstwa.
Poukladac z przekładkami 1-2 cm w poziomie albo nawet w pionie z lekkim luzem, sfotografować, wystawic na allegro, przykryć normalna plandeka. Znajdzie się kupiec, nienjest bowiem łatwo kupić drewno, z którego da się uzyskać 4 cm blat. Ten stół ze zdjęcia to cena w okolicach 5k w stolarni (w fancy sklepie design-home-faszn-rustikal dwa razy tyle). https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...0004997eee.jpg

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Emek 23.10.2020 14:22

Jak ma zostać to najpierw okorować a potem jak pisze bukowaski z tym, że ja bym nie przykrywał folią bo nie będzie wentylacji - zadaszenie zrobić.
Jak na handel to wiele stolarni ma swoje suszarnie i może warto obdzwonić lokalne zakłady.

Poncki 23.10.2020 14:32

Plan był taki jak piszecie czyli taras / stół itp.
Tylko o drewnie kolega nie wie nic, więc to trochę jak pierwsza wizyta u mechanika (wszystko mogą mu wcisnąć).
Stanęło na tym, że drewno trzeba wysuszyć i możliwe jest to tylko próżniowo.

Jeśli jest inaczej, to może ktoś ma kontakt na osobę/firmę w temacie, która powie jak temat ogarnąć?
Przehandlowanie tego to ostateczność, ale może i tak się zdarzy...

klanol 23.10.2020 14:34

Dąb niezabezpieczony momentalnie pokryje się szarym grzybem. Właśnie z takim walczę na wiacie. A drewno jest drogie.

tadzik 23.10.2020 14:34

Najpierw złożyć i sezonować. Tartak później.
Najlepiej przygotować podstawki, tak co 80 cm, max 1m, żeby było w poziomie i równo bez przewyższeń ani zaniżeń bo się dechy ugną. Poukładać drewno stosując przekładki żeby wiatr hulał między nimi a na górze nad drewnem zrobić daszek. nie przykrywać i nie owijać tego żadną plandeką bo skiśnie w środku.
Po kilku latach będzie świetny materiał do różnego wykorzystania.

klanol 23.10.2020 14:35

A i dąb długo schnie i pęka

ArtiZet 23.10.2020 14:50

Cytat:

Napisał bukowski (Post 702372)
Opalowo, połupane jest to warte 200 zł / mp.

Niestety zgadzam się z przedmowcą ale tylko częściowo tak jak powyżej choć ja bym zapłacił 300zł za mp, bo u mnie lokalni sprzedawcy wołają 350 bo VAT skoczył z 8 na 23% ;)
Sam tego nie wysuszysz aby nie popekało, blaty sa robione z klejonego drewna odpowiednio suszonego.
Z tego to możesz sobie zrobić stylowe meble na taras/do ogrodu, bo tam pęknięcia/odkształcenia tylko dodadzą urody :)
Proponuje konsultację ze stolarzem ( Atomek ?? :)

majkowski1 23.10.2020 15:39

Ciężko wysuszyć dębinę o takiej grubości, bez znajomości.. ;) Jakieś 7 lat "inwestycji(?)" w leżący na placu materiał jeśli nie suszarnia... U mnie koza, więc uciąłbym jak wspominają ładny kawałek na blat i stołki do ogrodu, a reszta na kawałki i ciepło na zimę...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.