Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Rama, zawieszenia, napęd (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Polerowanie lagi- delikatne rysy- tokarka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=32401)

Mateusz93 15.07.2018 20:11

Polerowanie lagi- delikatne rysy- tokarka
 
Cześć Panowie!

Niestety, laga w moim dzielnym rumaku ucierpiała. Są deliktne ryski z jednej strony, ledwo widoczne, nawet pod paznokciem ledwo czuć, ale puszczają olej. Postanowiłem się za to wziąć i przepolerować. Kolega, mechanik motocyklowy, napomknął, że w swoim motocyklu uratował mocno porysowane lagi papierem wodnym i tokarką. Kilka godzin szlifu/polerki i poszło, lagi uratowane.
Niestety, kolega na wyjeździe i nie mam z nim jak pogadać.

Czy ktoś z Was przeprowadzał taki zabieg? Macie jakieś doświadczenia? ;)
W szczególności technologia wykonania, gradacja, czym wykańczać (filc?)


Pozdrawiam!
Mateusz

mlody_erni 15.07.2018 21:57

Jestem ciekawy rezultatu.
Chrom nie dość, że twardy to jest go tam tyle co nic.

Marcinnn6 15.07.2018 22:22

ja przerabiałem temat. u mnie rysa dosyć głęboka była. Polerowałem, polerowałem, polerowałem ... a potem kupiłem nową lagę. Nie wiem, może jak rysa naprawdę delikatna to jest to do zrobienia. Ale tak, to w tym miejscu co polerujesz robi się "dołek" i lipa

matjas 15.07.2018 22:29

Cytat:

Napisał Mateusz93 (Post 590870)
Cześć Panowie!

Niestety, laga w moim dzielnym rumaku ucierpiała.

Mateusz


Co to za rumak i co to za rysy...

W starych/starszych motocyklach było na ladze trochę materiału. Obecnie jest tyle co nic wiec wierze raczej w wymianę niż w naprawę.

Trzyletnie NC700 z uk widziałem gdzie obydwie lagi po soli są do wyjebania - absolutny szmelc nie do uratowania z głębokimi wzerami.
Widziałem tez wiele bmw serii k z uk - motocykle dwudziestokilkuletnie bez korozji na lagach.

O wnioski nietrudno.

Mateusz93 15.07.2018 22:31

Dlatego chcę to zrobić na tokarce- przejechać na długości 30cm, żeby nie zrobić dołka. No nic, czekam na dalsze info, a nuż ktoś ;)

Zrobię fotorelację i będę dawał znać jak rezultaty. Wstępny termin operacji- najbliższa sobota.

edit:
matjas XT660R (z Avatara), 2010r. Klepią od 2004r, nie wiem czy technologia się zmieniała.

matjas 15.07.2018 22:36

Mateusz - zrób i opowiedz, nie wiem jakiego wsparcia Ci trzeba. Na pewno komuś kiedyś ta wiedza się przyda.

Nie chciałbym tylko zeby okazało się ze nie masz na przykład nadgarstka... jeśli nie nasz doświadczenia w pracy z pozornie niegroźnym urządzeniem jakim jest tokarka to powiem ci tylko, ze przez nadchodzący tydzień dobrze zapoznaj się ze wstępnym bhp.
Taka dobra niemotocyklowa rada kogoś kto pare razy w tygodniu od paru lat toczy ;)

M

Artek 15.07.2018 22:37

Jest na YT film jak gość w serwisie rozbiera do rosołu WP. Lagę na tokarce tysz poleruje. Ciężko mi znaleźć z telefonu.

Mateusz93 15.07.2018 22:50

Cytat:

Napisał matjas (Post 590900)
Mateusz - zrób i opowiedz, nie wiem jakiego wsparcia Ci trzeba. Na pewno komuś kiedyś ta wiedza się przyda.

Nie chciałbym tylko zeby okazało się ze nie masz na przykład nadgarstka... jeśli nie nasz doświadczenia w pracy z pozornie niegroźnym urządzeniem jakim jest tokarka to powiem ci tylko, ze przez nadchodzący tydzień dobrze zapoznaj się ze wstępnym bhp.
Taka dobra niemotocyklowa rada kogoś kto pare razy w tygodniu od paru lat toczy ;)

M

Dziękuję za radę! Bagatelizowałem temat.
Styczność z tokarką niemalże że zerowa...

Wsparcie?
Od jakiej gradacji zacząć żeby nie zjeść całego chromu, czy finalnie wykończyć filcem?

Obrabiałem kiedyś 'zawodowo' nierdzewkę, tam szlifowaliśmy papierami, na koniec pasta polerska plus filc. Pewnie tutaj jest podobnie, ale czy na pewno?

matjas 15.07.2018 23:04

Doświadczenie zawodowe mam dość szerokie i powiem ci ze tokarki nawet małej nie bagatelizuj. Naprawdę, zwłaszcza ze w grę wchodzą do polerowania wysokie obroty.

Mam również doświadczenie min w polerowaniu szkła - zeby usunąć rysę musisz dokopać się do jej dna. Jeśli założysz ze rysa może mieć .1o mm co jest realne to usuwasz tym sposobem już dwie dychy ze średnicy. Absolutnie bym tak nie robił.

Stare panewki i dodatkowe dwie dychy??? Czerwona kartka. Ja Ci powiem ze poszukałbym może dobrej lagi... nowa do wielu sprzętów to 300pln max.

Próbuj.

M

Dzieju 16.07.2018 07:11

Cytat:

Napisał Mateusz93 (Post 590870)
Czy ktoś z Was przeprowadzał taki zabieg? Macie jakieś doświadczenia? ;)

Dlaczego nie wstawiłeś fotki , było by łatwiej.
Ubytki się raczej uzupełnia a nie robi szerokiego dołu by je zamaskować.
Dawno temu miałem wżerkę na bilsteinie B6 , nałożono chrom i wypolerowano na równo.
Działało ja nówka.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.