Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Jaki klucz dynamometryczny ? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=687)

dawid8210 09.01.2024 11:02

Czasem warto rozważyć by działały też w lewo. Klikały w lewo się znaczy. Przydaje się np przy odkręcaniu świec żarowych itp upierdliwych rzeczy

Songo 09.01.2024 16:56

A tak z innej beczki. Od paru ładnych lat mam dwa klucze proxxona, używam ich kilka razy w sezonie. Jak często kalibrujecie klucze przy takim użytkowaniu?

ramires 12.01.2024 15:18

Cytat:

Napisał Songo (Post 841969)
A tak z innej beczki. Od paru ładnych lat mam dwa klucze proxxona, używam ich kilka razy w sezonie. Jak często kalibrujecie klucze przy takim użytkowaniu?

W teorii (a w wielu zakładach w praktyce i z przymusu) raz w roku do legalizacji - tyle masz kalibrowania...
przechowywanie odpuszczonego po użyciu redukuje mocno rozkalibrowanie klucza.

MrWaski 14.01.2024 07:47

Lepiej używać rozkalibrowanego niż dokręcać na pałę. Rozkalibrowanie w prywatnym użyciu nieomal nie występuje. Po użyciu śrubę należy luzować i wszystko. Ja dodatkowo wpuszczam kilka kropel oleju wazelinowego i do pudełka.
Normy nakazują kalibrację raz na rok albo co 5000 użyć! Jest to wartość, że jeszcze moje wnuki jej nie przekroczą... ;)
Co innego w warsztacie, gdy używa się go na co dzień.

dawid8210 14.01.2024 17:40

Ciekawostka. Doszedł mi adapter elektroniczny z zakresem 20-200. Podgląd mam praktycznie od 1 nm w górę. I tak. Porównałem to z moimi kluczami. Proxxon mc100 i jonnesway 6-30.
Z setką proxxona rozjazdy rzędu 10-15 nm. Za każdym razem klikal na mniejszych wartoscich. Przykładowo ustawione na kluczu 40 nm, a przełamywał się gdy adapter pokazał 30. I tak w całym zakresie. Kicha niezła.
Za to z jonnesway adapter pokazał przekłamania rzędu 0,3 nm w zakresie od 6 do 22 nm. Na 30 nm ukręciłem przejściówkę. ( Przy dolnych wartosciach ustawione wartości się pokrywały)Elegancko :)
Czyli wychodzi na to że sprężyna w tym większym za słabo dociągnięta. Trzeba przekalibrować

Majster 14.01.2024 18:14

Porównywałem różne klucze z adapterem elektronicznym Honiton i powiem tak: totalny noname 1/2" dokręca słabiej o 4Nm względem skali, reszta nonamów, Jonessway z cert. i Gedore z cert. pokazywała w punkt lub +/- 1Nm. Niektóre klucze przy skrajnych wartościach potrafiły pokazać z błędem +/- 3 niuty. Udało się także naprawić i skalibrować klucz 1/2" noname, który czekał na kurs na złomowisko. W sumie dla testu ale okazało się, że klucz jest w pełni użytkowy i ma dokładność Gedore za około 7 stów. Jak ktoś ma ograniczony budżet to kupić niedrogie 2 klucze żeby mieć pokryte zakresy użytkowe i porównać ze sprawdzonym kluczem u mechanika. Luzować sprężynę po każdym użyciu i będą służyło b. długo.

szynszyll 21.01.2024 09:35

Wkrecic kwadrat w imadlo, zmierzyc dlugosc i powiesic wiadro z woda :D

Lucky Luke 24.01.2024 22:37

Jakiś czas temu kupiłem proxxon do 30nm. Mega zadowolony jestem. Większy mam Hans kilka lat i nie mam uwag.

dawid8210 24.01.2024 22:57

Cytat:

Napisał szynszyll (Post 843252)
Wkrecic kwadrat w imadlo, zmierzyc dlugosc i powiesic wiadro z woda :D

Zrobiłem tak po tym jak ustawiłem ten większy wg tego adaptera który ostatnio kupiłem. Kliknął jak trzeba pod wiadrem :) Dla tych co chcą się pobawić tak, to 1kg na ramieniu jednego metra daje 9,81 Nm.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.