Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Napięcie na cewkach WN (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=38839)

Kazmir 02.01.2021 17:24

Napięcie na cewkach WN
 
1 Załącznik(ów)
Ktoś jak by odpalał swoją AT to mam prośbę. Jakie jest napięcie na cewce zapłonowej? Mierzone między masą , a przewodem sterującym z modułu zapłonu.

magneto 02.01.2021 17:44

Obawiam się, że może być spory problem wynikający z rodzaju, konstrukcji samego miernika.
Bo: DC -to prąd stały, na cewce mamy impulsy, niekoniecznie tylko +12 i 0 V (cewka powoduje swego rodzaju "przepięcia"). W zależności od czasu próbkowania, stałej czasowej wejścia - totolotek :Thumbs_Down:
AC - to prąd (zn. napięcie) przemienne, coś zmierzy, ale co...? (Większość mierników AC zmierzy wyprostowane napięcie średnie, przeskalowane na wyświetlaczu do napięcia skutecznego przebiegu sinusoidalnego i to raczej w zakresie częstotliwości 40-200 Hz).
Jeśli już - to porównanie pomiarów z dwóch identycznych mierników.

Rzetelne i jednoznaczne pomiary - to tylko oscyloskop.

Podsumowując - co miernik, to wynik. A rozbieżność rzędu 10- 30 % raczej wyklucza jakieś wnioskowanie diagnostyczne :Thumbs_Down:

szynszyll 03.01.2021 11:01

Zmierzysz to tylko miarodajnie oscyloskopem z sonda. Tu nie jest tak jak np w XTZ ze modul 'daje' mase a na cewkach po kluczyku jest +12v. Tu modul 'daje' napiecie a cewka jest stale zmasowana. Mozna przypuszczac, ze w piku jest okolo 12V ale moze byc i wiecej z cewki zasilajacej.

Kazmir 03.01.2021 13:28

1 Załącznik(ów)
Nie mam oscyloskopu z sondą:(
W czym problem. Mam silnik zaburtowy i jest tam moduł, który jeśli dobrze doczytałem podaje na cewkę zapłonową około 90V?
Cewka oryginalna kosztuje i tak kombinuje;)
Cewka wygląda tak. Od frontu wejście przewodu od modułu, a od tyłu wyjście na dwie świece (silnik 4T dwa cylindry)

szynszyll 03.01.2021 13:49

Tloki chodza zbieznie? Cewka jest stale zmasowana czy dwa kable ida do modulu? cewka jest uszkodzona? znasz jej parametry + parametry fajki i swiecy?

Kazmir 03.01.2021 16:27

Innej opcji nie ma? Jedna iskra skacze na wydechu. Cewka zmasowana z silnikiem - widać to na zdjęciu. Nie mam uszkodzonej cewki - brak. Nie znam parametrów, a symbol cewki jest na zdjęciu. Silnik to Johnson 15HP

Tezla 03.01.2021 17:32

Są cewki o dużej indukcyjności np VT500 i tam moduł podaje 12V a do tych małych o niskiej indukcyjności jak w Afryce 300V wytwarza przetwornica w module lub jak w XL to samo napięcie cewka na statorze.

szynszyll 03.01.2021 18:39

Pytanie jak podzielic jeden sygnal na dwie swiece. Nie wiem czy jest jakies moto zbieznie chodzace z takim ukladem. W XTZ i TDM 3VD tak jest ale tam jest inny uklad zaplonowy niz tu. Jedno sterowanie z modulu a wyjscie na dwie fajki i iskra w obu na raz. Silniki Fiata dwucylindrowe sa zbiezne - bede na kompie to poszukam parametrow bo z fona pisze.

p. s. moze z jakiegos ogrodniczego sprzeta cos podejdzie

Kazmir 03.01.2021 18:42

Cytat:

a do tych małych o niskiej indukcyjności jak w Afryce 300V wytwarza przetwornica w module lub jak w XL to samo napięcie cewka na statorze.
Też taki trop obrałem, ale jak dopasować cewkę. Od razu wspomnę o tym, że te silniki odpalają bez akumulatora, czyli moduł zapłonowy jak i cewka zasilane są z uzwojeń statora.
Jutro poszukam schematu gdzieś go miałem.

szynszyll 03.01.2021 18:45

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 711833)
Też taki trop obrałem, ale jak dopasować cewkę. Od razu wspomnę o tym, że te silniki odpalają bez akumulatora, czyli moduł zapłonowy jak i cewka zasilane są z uzwojeń statora.
Jutro poszukam schematu gdzieś go miałem.

Czyli albo jest odczep od cewki ladowania albo osobna cewka zasilajaca + cewka 'iskrowa'. schemat wiele wyjasni.

W ukladzie jest regulator i akumulator wogole?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.