Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Wentylator łazienkowy - timer, higrostat? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43572)

mygosia 06.12.2022 10:46

Wentylator łazienkowy - timer, higrostat?
 
Hej!
Podzielcie się swoimi doświadczeniami z wentylatorami łazienkowymi?
Chodzi mi o to czy wybrać z timerem, higrostatem, czy podłączyć pod źródło światła, a może niezależne?
Technicznie sobie ogarnę co i jak. Ale nie potrafię powyższych opcji przełożyć na praktykę :)
[czyli np: "higrostat bez sensu, bo coś tam coś tam', albo "timer super i wystarczy tylko on, bo coś tam".]

Na razie skłaniam się ku opcji: tylko timer z opóźnieniem na włączanie [podłączony do światła] oraz wyłączaniem po x czasu.

Mazurkas007 06.12.2022 10:50

To ja podam tobie, jak to jest u mnie.
Przy wejściu do łazienki jest klawiszowiec i ma dwa przyciski - światełko i wiatraczek.
Wchodzisz na make-up lub prysznic - tylko światełko.
Wchodzisz na poważne męskie sprawy - światełko i wiatraczek.
Wiatraczek ma opóźniony stop - 5 minut. Na wypadek, gdyby osiągnięcia przeszły najśmielsze oczekiwania.

siwy 06.12.2022 10:52

U mnie wiatrak w suficie podwieszanym podłączony pod oświetlenie ale zwisa sznureczek do włączania. Jak się bierz prysznic to trzeba włączyć a jak się tylko korzysta z wc to nie.

Mazurkas007 06.12.2022 11:00

Cytat:

Napisał siwy (Post 800968)
U mnie wiatrak w suficie podwieszanym podłączony pod oświetlenie ale zwisa sznureczek do włączania. Jak się bierz prysznic to trzeba włączyć a jak się tylko korzysta z wc to nie.

Bosze, widzisz i nie grzmisz :D

siwy 06.12.2022 11:00

Miało być bez rozwalania to prościej się nie dało :)

p.s
w suficie oczywiście jest kanał wentylacyjny

Emek 06.12.2022 11:03

Cytat:

Napisał mygosia (Post 800966)
Hej!
Podzielcie się swoimi doświadczeniami z wentylatorami łazienkowymi?
Chodzi mi o to czy wybrać z timerem, higrostatem, czy podłączyć pod źródło światła, a może niezależne?
Technicznie sobie ogarnę co i jak. Ale nie potrafię powyższych opcji przełożyć na praktykę :)
[czyli np: "higrostat bez sensu, bo coś tam coś tam', albo "timer super i wystarczy tylko on, bo coś tam".]

Na razie skłaniam się ku opcji: tylko timer z opóźnieniem na włączanie [podłączony do światła] oraz wyłączaniem po x czasu.

Mam kilka takich jak planujesz i kilka tych z higro. Jak masz małą łazienkę to z perspektywy czasu brałbym ten z higro ale nie budżetowy tylko ciut lepszy żeby się dało tym sterować inaczej niż zerojedynkowo (w sensie tym z higro bo ciężko wysterować ale jak się już uda to jest gitara).

mygosia 06.12.2022 11:09

W mojej łazience mogoby tak być, jak piszesz Mazurkas007, ale w łazience dla gości bym wolała zautomatyzowane :)
Wiem, że można tak nastawić że wentylator się włącza dopiero jak światło się świeci powyżej np. 5 minut [i wyłącza np. 10 minut od zgaszenia]. To by mogło rozwiązać ten problem.

Inna sprawa - czy uda dać włącznik świecznikowy, gdy jest taki układ:
1. puszka z fazę - od tego idzie przewód 3 żyłowy [czyli tutaj będzie włącznik]
2. przewód dochodzi do sufitu [punkt świetlny]
3. od punktu świetlnego do dziury z wentylatorem kolejny przewód trójżyłowy.
[czyli nie ma bezpośrednio przewodu z puszki z fazą/włącznikiem - aż do wentylatora].

siwy - może właśnie higrostat by był u Ciebie dobry? :)

ArtiZet 06.12.2022 11:11

Swego czasu kupiłem 2szt. z timerem i Higro firmy Dospel- niestety wilgotnosci nie da się tam wyregulować wiec bez sensu.
Timer działa poprawnie.

siwy 06.12.2022 11:29

Cytat:

Napisał mygosia (Post 800974)
siwy - może właśnie higrostat by był u Ciebie dobry? :)

Może. U mnie wentylacja działa poprawnie tylko przy prysznicu jest chwilowo bardzo duża wilgotność bo łazienka mała więc założenie takie żeby to szybko przewietrzyć a po wyłączeniu działa grawitacyjnie już.

Babel 06.12.2022 11:57

A ja mam z czujnikiem ruchu + ustawiony czas działania po włączeniu ( reguluje się ile ma działac ) - sprawdza się super.
Wcześniej był higrostat ale jakoś ten z czujnikiem ruchu bardziej mnie przekonuje.
Higrostat potrafił się włączyć w nocy - co mnie np budziło czasami.

Mam jakiś Vents - padł tuż przed końcem gwarancji chodził cały czas- producent wymienił na nowy bez problemu.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.