Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Rama, zawieszenia, napęd (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=7)
-   -   WP Extreme 50 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=7480)

sambor1965 23.09.2010 22:33

WP Extreme 50
 
Poniewaz jest nas kilku majacych to zawieszenie z przodu zakladam temat, ktory pozwoli wymienic poglady. Ja sie zmagam wlasnie z setupem i cos sie sie moge przypasowac.
Czytam niby to co Samul wrzucil, ale...
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4738

Napiszcie jak dobieraliscie olej, sprezyny. I co tam mozna ta regulacja wyklikac...

Kto to mial u siebie? Adaggio? Pawel? Franz? Kuba?

Lepi 23.09.2010 22:42

Wyklikać można tłumienie dobicia i odbicia. Przy tak szerokim zakresie regulacji kombinowanie z olejem niema sensu. A dobór sprężyny to akurat najprostsza sprawa.

Franz 24.09.2010 08:52

Wp 50 extreme były montowane do modeli Ktm 400 / 600 i Adventure
Różnią się sprężyną .
Jak się kupuje z modelu 400 wiadomo że chodzić nie bedzie bo waga inna.
Extreme mam zamontowane w R80 g/s .Nie pracują tak jak bym sobie życzył. Też czeka mnie zabawa ze sprężynami.
W Trampku mam Marzocchi Magnum 50. Nie dobierałem spręzyn itp.
ale magik to zrobił pierwsza klasa :Thumbs_Up:
Magnum zdecydowanie pracują mi lepiej niż Extreme.

Kuba 25.09.2010 09:58

Jestem! ;)

mam u siebie- chwalę sobie. Pozwoliło na zwiększenie sprawności terenowej i miejsko/krawężnikowej.

http://lh6.ggpht.com/_6aGPjXdRZCA/S_...0/DSC00890.JPG

http://lh6.ggpht.com/_6aGPjXdRZCA/Su...2/DSC00119.JPG

Adagiio 25.09.2010 13:16

Kiedyś opisywałem tu na forum wszystko co musiałem zrobić aby zawiecha w 100 % była wydajna , nie wiem gdzie to jest . Z tego co pamiętam , największy koszt to było zrobienie nowych odpowiednich sprężyn pod masę moto i jeźdźca , wówczas precyzja działania i regulacji była nie porównywalna do oryginalnych . W tej chwili mam nową koncepcję na zimowe wieczory . Tak w skrócie to mam zamiar do LC8 włożyć silnik od AT , co z tego wyjdzie i jak wyjdzie napiszę . Wszedłem w posiadanie projektu , jeżdżą w IT już dwie takie szt .

Lepi 25.09.2010 14:26

Tyle, że to nie będzie już ani afryczka ani kat :(
Mimo wszystko ciekaw jestem wyniku.

Adagiio 25.09.2010 17:01

Ano pewnie i nie będzie . Dlaczego akurat wybrałem taką opcję ?
Mógłbym jutro postawić w garażu każdy motocykl niby turystyczny , jednak jak na moje potrzeby i kierunki gdzie w najbliższym czasie chciałbym pojechać , nie znalazłem odpowiedniego po za LC8 najlepiej w wersji R , jest to jedyne moto spełniające moje wymagania , ale…….. , no właśnie przez to „ale” , nie chciał bym zostać gdzieś w czarnej dupie , bez możliwości jego naprawy i pewnie bym się wkurwił jak by mi padło moto za 50 klocków .
Jednostka napędowa to niepodważalny atut całej Africi , miałem kilka AT i nigdy problemów silnikowych nie zauważyłem , regularnym serwis i dzida , to wszystko co trzeba tam robić .
Zawieszenie z pełną opcją regulacji to podstawowy argument dla mnie , a w LC8 jest optymalnie zestrojone , planując trasę której 70 % biegnie po bezdrożach , piachu , kamieniach i błocie . Dobry moment obrotowy i manetkę zawsze gotową na reakcję uzyskam stosując odpowiednie przełożenie nawet w silniku o mocy 60 KM . W XRV Rally to optymalne na jazdę w terenie znalazłem stosując 16 54 , gdzie na każdym biegu , redukując raz w dół nie brakowało mi mocy .
Można bawić się z przeróbkami i adaptacją różnych zawieszeń do AT , jednak , koszty takich operacji nie są do przewidzenia i policzenia , oczywiście wystarczy karta kredytowa i kurier przywiezie mi za 5000 euro z małym kawałkiem cały komplet + koła , 2 godz roboty i mam wszystko co mi potrzeba . Jak nie wiadomo o co chodzi , to chodzi zawsze o kasę .


Lepi 25.09.2010 19:47

Krzyżując Afri z Katem, prawie zawsze wychodzi moto lepsze od afry - jeśli robi się to z głową. Żeby wyszło lepsze od Kata trzeba mieć już naprawdę łeb i doświadczenie.
Ja bym się tego nie podjął bo bardziej ufam katowi niż gdybym miał sam stworzyć taką hybrydę. A Tobie życzę powodzenia, to może się udać :)

Franz 26.09.2010 17:04

A nie lepiej KTM 640 nowsza wersja zawieszenia + silnik Transalpa?
Zmieściłby się w 165kg ( KTM ma 158)
Jak iść to na całość . Silnik Trampka można zrobić na 60 KM
lub 65 ,ale ze wzrostem stopnia sprężania.

Misza 26.09.2010 17:56

O kurde... własnie dzisiaj wcześniej w poalkoholowym zamęcie w głowie mi wpadł pomysł na wrzucenie silnika afri/trampka do lcl4 adwęczura. Ciekawe czy to wykonalne... czy jest tam na tyle miejsca, czy da się przerzucić zabierak an drugą stronę itp... czy miałoby to sens.

Adagiio 26.09.2010 18:23

640-tka to singiel , nie ma sensu przeróbka czegoś co ma inne zastosowanie , przede wszystkim ze względu na komfort i mniejsze możliwości ładunkowe . Nie mam problemu z ogarnięciem cięższego moto w teranie , więc waga w tym projekcie nie jest najważniejsza , miałem porównanie na oryginalnej i przerobionej AT . Silnik od TA jest dobrą alternatywą , ale ja chcę serce od AT . Mam SXC 625 i uważam że to idealny motocykl na wyjazdy typu RO czy UA , oraz weekendowe wypady w pod domowe krzaczory , założyłem dużą bańkę , żelowe siedzenie , zasięg na 300 km i dupa rzadko narzeka, ale dalej bym na nim nie pojechał .
Kończę , bo piszemy nie na temat :).

Franz 26.09.2010 20:22

Moim zdaniem budowa wyprawówki na bazie LC4 Adventure z niezawodnym silnikiem trampka ma większy sens niż KTM 950 z silnikiem Afryki
Te 30 kg zawsze się czuje a zawiechy małego brata chyba niewiele ustępują.
Zresztą można wrzucić zawiech Ktm 690

No to kończymy wątek.
Kiedyś sobie takiego na Lc4 zrobię :)
ps. też mam 625 SXC + duży baniak i wygodne siedzenie :D

Lepi 26.09.2010 21:45

Wydaje mi się, że może być dużym problemem wsadzenie fałki w ramę singla. Gdyby się dało to popieram takie rozwiązanie.

Franz 26.09.2010 21:47

Ramę niestety trzeba ciąć.

Cibor klv 27.09.2010 11:41

2 Załącznik(ów)
Jak się bardzo postarać to da się fałke upchnąć w ramę po singlu. Silnik zdaje się ntv w ramie xr600.

Franz 27.09.2010 12:47

Wrzuć linka z jakiej strony

paku 27.09.2010 15:00

A napiszcie coś więcej o tym WP 50 dla mniej wtajemniczonych, a zainteresowanych ...

Kuba 27.09.2010 15:06

A taka XR http://allegro.pl/okazjia-honda-dakar-i1243710434.html
też można by ją "okufrować". ;)




Cytat:

Napisał paku (Post 134653)
A napiszcie coś więcej o tym WP 50 dla mniej wtajemniczonych, a zainteresowanych ...

Ja mam do sprzedania :Thumbs_Up: w zestawie...

paku 27.09.2010 15:20

Cytat:

Napisał Kuba (Post 134655)
A taka XR http://allegro.pl/okazjia-honda-dakar-i1243710434.html
też można by ją "okufrować". ;)

Ja mam do sprzedania :Thumbs_Up: w zestawie...

Mi bardziej chodziło o wypowiedź kogoś z działu technicznego, a nie z marketingu :) np. w kwestii mocowania koła i jak z półkami

A ta wyżej śliczniutka ...

zombi 27.09.2010 15:32

I ja się przyłączę do pytania. Kiedyś Adagiio opisywał moto, które miał przygotowane do rajdu, ale tam przeróbki wymagał solidnej wiedzy technicznej. Czy do są zestawy przedniej zawiechy, aby łatwo zaaplikować np. Do takiego trampka (jak za dużo o tramku na forum to przepraszam ;) ) Czy dopasuje lagi do fabrycznych półek? Czy wstawiam z nowymi półkami? A co z główką ramy - do przeróbki ???

Babel 27.09.2010 15:36

Cytat:

Napisał zombi (Post 134662)
I ja się przyłączę do pytania. Kiedyś Adagiio opisywał moto, które miał przygotowane do rajdu, ale tam przeróbki wymagał solidnej wiedzy technicznej. Czy do są zestawy przedniej zawiechy, aby łatwo zaaplikować np. Do takiego trampka (jak za dużo o tramku na forum to przepraszam ;) ) Czy dopasuje lagi do fabrycznych półek? Czy wstawiam z nowymi półkami? A co z główką ramy - do przeróbki ???

Pytaj Maniaka on wpasował co takiego:
http://picasaweb.google.pl/babel1969...54735643293826

Jakaś Huska - nowe zawieszenie z połkami - ważna jest średnica sztycy

puszek 27.09.2010 15:39

Ja mam do Afri załozone zawieszenie przód od KTM 950...z zaciskami , tarczami kołem i pompa hamulcowa...Jest to złozone na półkach KTM-a . Została dorobiona tylko nowa sztyca pod łozyska Afri...

zombi 27.09.2010 15:50

A co z geometrią całego moto?
Szukacie lag o podobnej długości co orginały? Zmienia się skok zawieszenia, Jak taki motor jedzie w zakrętach na asfalcie - nie ma tu problemu?
PS. Jak by temat się rozwiną dalej, może admin przeniesie posty do nowego wątku "porady jak wymienić zawiechę..."

Adagiio 27.09.2010 15:55

Dorobienie nowej sztychy to najmniejszy problem i najtańsze rozwiązanie .
Do oryginalnych półek nic nie włożysz , żeby nie było dodatkowych komplikacji i kosztów najlepiej kupić komplet z kołem i zaciskiem .
Opisywałem to wszystko kiedyś , ale nie wiem gdzie to jest , za dużo piszecie .
Powiem tylko ze zawieszenie od motocykla o wadze 120-150 kg nie będzie poprawnie funkcjonowała w takim który wazy ponad 200 kg , bez dodatkowych interwencji i kosztów , które nie są małe .

puszek 27.09.2010 15:59

Cytat:

Napisał zombi (Post 134671)
A co z geometrią całego moto?
Szukacie lag o podobnej długości co orginały? Zmienia się skok zawieszenia, Jak taki motor jedzie w zakrętach na asfalcie - nie ma tu problemu?
PS. Jak by temat się rozwiną dalej, może admin przeniesie posty do nowego wątku "porady jak wymienić zawiechę..."



Nie ma duzej róznicy w wysokości...max 2 cm... mozna by to zgubic wpuszczajac w półki....ale... wolałbym podnieść tył... Jezdze cały czas na kostkach , wiec 120 raczej nie przekraczam i nie zauwazyłem jakiejs różnicy w prowadzeniu motocykla... w zakretach...

Kuba 27.09.2010 18:39

Cytat:

Napisał paku (Post 134660)
Mi bardziej chodziło o wypowiedź kogoś z działu technicznego, a nie z marketingu :) np. w kwestii mocowania koła i jak z półkami

A ta wyżej śliczniutka ...

TRANSFORMACJA- teraz piszę z "działu technicznego"- w kwestii mocowania trochę rzeźby przy ramie, nowa sztyca(pod łożyska afrykańskie), półki chyba najlepiej mieć oryginalne razem z lagami. Koło na 1 tarczę przy WP EXTREME 300mm, lub 320 (z adapterem). Koła z KTM, są srebrne, będzie Ci pasować. Ramires ma zestaw na koło z AT, ale to kwestia marketingowa i musiałbym się znów transformować :D

paku 27.09.2010 18:56

To teraz powiedźcie jeszcze czy to wszystko jest warte zachodu?
Ostatnio jeździłem na KTM 990 Adv R i powiem ze byłem pod wrażeniem zawieszenia z WP.

matjas 27.09.2010 19:14

paku - no jeśli możesz kupić 990 ADV R to nie jest warte zachodu.
a jak nie możesz kupić to już inna bajka - wtedy warto o tym myśleć.
dziwne pytanie trochę - sam przyznasz.

powyżej zawiasu WP nie ma już nic, bądź jest niewiele i porównywanie dobrze dobranego WP do AT z AT na oryginalnym zawiasie jest IMO nieporozumieniem.
nie miałem AT z WP ale miałem LC4 Adv i po AT byłem w szoku, że moto może TAK jeździć po szosie i poza szosą.
wszystko jak zwykle jest kwestią siana i preferencji.
wielu z tu obecnych nie rozstanie się z królową i będąc świadomymi ograniczeń oryginalnej zawiechy decyduje się na przeróbkę, na którą ich stać bo nie jest to znowu tak kosztowne - kompletny przód z kołem i zaciskiem i pompą WP Extreme 50 dostaniesz za 1500PLN w dobrym stanie.
tył spokojnie można dostać i za 300-500PLN.
za 'nowy' motocykl twierdzę, że to niewiele.

inni, których stać na takie posunięcie i emocjonalnie i finansowo jednak decydują się na zakup pomarańczowego kompletu i już.

matjas

Franz 27.09.2010 19:32

Powyżej lub równolegle do Afryki -Marzocchi Magnum 50

paku 27.09.2010 20:42

Cytat:

Napisał matjas (Post 134703)
dziwne pytanie trochę - sam przyznasz.

Nie, czy gdzieś napisałem, że kupuje R ??
Napisałem żę jeździłem a to jeszcze daleko do kupna chyba , niestety.

Ale dzięki za info o cenach.
A jakie w środku są Extreme. Tzn czy to konstrukcja sprzed 20 lat czy coś nowszego? Jak w tej R właśnie ...

matjas 27.09.2010 23:02

Cytat:

Napisał paku (Post 134720)
Nie, czy gdzieś napisałem, że kupuje R ??

nie bierz tego zbyt osobiście do siebie ;)

różnica podstawowa WP Extreme 50 jest taka, że to zwykły klasyczny zawias. Nowsze to już Upside Down. Nie wiem czy to lepsze czy nie. Jak dla mnie Extreme wygląda /tylko o visus tu chodzi/ o wiele lepiej przy adaptowaniu go do klasycznych konstrukcji typu moja XL czy choćby AT. to oczywiście moje zdanie i można pomyśleć, że jestem nieteges.
druga ważna różnica jest taka, że jedna laga odpowiada za tłumienie dobicia a druga za odbicie. ten fakt powoduje moment gnący na osi koła - póki wszystko jest nowe i ciasne jest OK. ale jakiekolwiek luzy* niestety będą powodowały przestawienie płaszczyzny koła przy pracy zawieszenia.
pod tym względem lepsze jest jednak zawieszenie USD nawet i stare, gdzie każda laga z osobna ma regulację Comp i Reb.
tyle ode mnie na ile wiem.

zdravim
matjas

p.s. *inna rzecz jest taka, że zanim do tych luzów dojdzie to Paaaaanie. jakościowo to jest pierwyj sort nawet te stare WP50Extreme.

paku 27.09.2010 23:06

Cytat:

Napisał matjas (Post 134751)
ważna różnica jest taka, że jedna laga odpowiada za tłumienie dobicia a druga za odbicie.

To już mi się przestało podobać ...

Lepi 28.09.2010 07:20

Cytat:

Napisał matjas (Post 134751)
...
druga ważna różnica jest taka, że jedna laga odpowiada za tłumienie dobicia a druga za odbicie...

Masz jakieś źródło tych informacji? Bo zgłupiałem a nie chciałbym głupi umrzeć ;)

sambor1965 28.09.2010 08:02

Zrodlo mam na lagach. Jak to dziala to niech sie wypowiedza fachowcy. Regulacja jest taka jak pisze Matjas. Na jednej odbicie na drugiej dobicie.
Napisze nieco wiecej o tym jak to pracuje po kolejnej wycieczce...

dopra 28.09.2010 08:38

Cytat:

Napisał paku (Post 134752)
To już mi się przestało podobać ...

nie ma się co bać, ja tak mam w HP2 i powiem że pracuje to przyzwoicie.

podos 28.09.2010 08:48

sporo widelców tak ma, a ośka kosztuje 120 zeta, łożyska wymiania się co jakiś czas - nie dopatrywalbym sie w tym wady żadnej.

sambor1965 28.09.2010 11:01

wrzucam link do manuala WP 50
http://www.wpsuspension.com/service/...treme_fork.pdf

Lepi 28.09.2010 11:05

Skoro, jak twierdzicie, lagi różnią się między sobą (lewa od prawej) to czemu w manualu jest tylko jedna i jeden exploded view?

makaron 28.09.2010 12:57

Być może dlatego że to manual WP 5060 Extreme.
W manualu do WP Extreme MX (do ściągnięcia stąd:
http://www.husaberg.org/wiki/index.p...ont_suspension ) wyraźnie jest napisane która laga do czego służy, to samo jest zresztą napisane na śrubach do regulacji - lewa tłumienie, prawa odbicie.
Ta druga serwisówka nie jest może tak piękna jak od 5060 ale za to zawiera także parę słów nt. regulacji zawiechy w zależności od warunków.

pozdrawiam

samul 28.09.2010 15:58

Cytat:

Napisał sambor1965 (Post 134052)
Poniewaz jest nas kilku majacych to zawieszenie z przodu zakladam temat, ktory pozwoli wymienic poglady. Ja sie zmagam wlasnie z setupem i cos sie sie moge przypasowac.
Czytam niby to co Samul wrzucil, ale...
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4738

Napiszcie jak dobieraliscie olej, sprezyny. I co tam mozna ta regulacja wyklikac...

Kto to mial u siebie? Adaggio? Pawel? Franz? Kuba?

Ekhm, bo to i poradnik dla takich motorzystow, ktorym odbicie kojarzy sie z manierami przy stole, a sag z nie dosc jedrnymi posladkami. Czyli takich jak ja :haha2:

consigliero 28.09.2010 19:24

W zasadzie to nie wiem gdzie to umieścić , ale skoro tutaj jest o przednim zawieszeniu to chyba można tutaj. Jako niezadowolony w zawieszenia próbuję coś z tym zrobić , rozwiązania są co najmniej trzy jeśli nie więcej. Pierwsze chyba najbardziej kosztowne kupujemy Ohlins'a i mamy nadzieję że będzie dobrze, drugie już podawałem w jednym z tematów o BMW , trzecie znalazł syn ale wtedy byłem w szoku po wypadku i do mnie nie dotarło,znajduje się tutaj http://store.ricorshocks.com/Product...-20-1001GSTWIN
Nie wiem co jest to warte ale wymaga najmniej pracy i zachodu ze strony laika. Po rozmowie z kolegą padła też sugestia o zmianie oleju w lagach . Jeżeli chodzi o ten amerykański produkt to jeszcze dzisiaj rano nie można było go zamówić do naszego kraju , bo nie było w rozpisce takiego kraju jak Polska. Po moim pytaniu dlaczego otrzymałem nawet odpowiedź "
Hi Marek,

I added poland to the shipping data base.

Thanks,

Brian"
Jakby ktoś chciał coś sobie kupić do swojego motocykla to wpisując w miejsce "coupon code" advrider można liczyć na 30% (było wcześniej 50 %). Pytanie podstawowe czy warto.
PozdrawiaM

sambor1965 28.09.2010 19:28

do Afryki tez sa intyminatory, zajebista nazwa ;)
http://www.africatwin.com.pl/showthr...ht=intiminator

paku 28.09.2010 19:32

A jak wrzucamy to jeszcze może to:

YSS

Biturbo

BIAŁY 19.10.2010 13:42

Proszę o oświecenie??

Tak sobie szukam info o zawieszeniu od LC4, i ...
Na Adventure Rider czytam, że
"(...) W wersjach cywilnych spotykamy zawieszenie WP Up-Side-Down 43 oraz z tyłu także amortyzator WP. W wersjach sportowych spotykamy natomiast z przodu lagi klasyczne MARZOCCHI MAGNUM 50 lub WP 50 EXTREME. (...), Autor: lukasz_vip"

Czy to jest prawda?
Bo słyszałem, że amortyzatory UPSIDEDOWN są bardziej Rally (sztywniejsze) od standardowych.

Więc dlaczego montujecie zwykłe???

paku 19.10.2010 16:49

USD są konstrukcyjnie łatwiejsze jeśli chodzi o regulację /tłumienia, odbicia/

Ale z tego co wiem są mniej trwale ...

W sporcie używa się bez problemu USD bo sponsor płaci, w realu na wyprawie lepiej mieć standardowe.

Artuditu 19.10.2010 17:50

W USD jest mniejsza masa nieresorowalna. Ma to jakieś znaczenie?

Lepi 19.10.2010 18:28

Masa oczywiście ma znaczenie. USD przy tej samej długości umożliwia realizację dłuższego soku. Amor usd nie wystaje poza ośke koła, przez co nie jest narażony przy szlifie no i nie przeszkadza w terenie.
Najważniejszą chyba zaletą jest większa sztywność co oczywiście poprawia prowadzenie motocykla. No i przy byle stłuczce nie gna się lagi. Za to przy mocniejszym uderzeniu pęka główka ramy. Coś za coś. Co do trwałości nie ma to znaczenia przy odpowiednim serwisowaniu.

BIAŁY 19.10.2010 22:23

W takim razie, jak myślicie czy zawieszenie od KTM LC4 620 USD da radę przy swoich 43mm średnicy (waga Afri jest znacznie większa od LC4), ja mam co do tego wątpliwości, ale znam takich co myślą inaczej.
Czy jednak lepiej byłoby zastosować WP 50 Extreme lub Magnum 50, jak większość i "spać" :at: spokojnie?

Cibor klv 20.10.2010 09:06

Cytat:

Napisał BIAŁY (Post 138351)
W takim razie, jak myślicie czy zawieszenie od KTM LC4 620 USD da radę przy swoich 43mm średnicy (waga Afri jest znacznie większa od LC4), ja mam co do tego wątpliwości, ale znam takich co myślą inaczej.
Czy jednak lepiej byłoby zastosować WP 50 Extreme lub Magnum 50, jak większość i "spać" :at: spokojnie?

Te czy tamte pracowały w motocyklach o mniejszej masie tak więc możliwe, że warto by poeksperymentować z wymianą sprężyn i olejem. Poza tym te zawiechy mają regulację metodą prób i błędów znaleźć najlepsze ustawienie, na pewno napięcie wstępne trzeba zmienić, a i może tłumienie dobicia i odbicia.

lukasz_vip 24.10.2010 19:42

Małe wyjaśnienie:
Do 96r zakładali USD 43mm, potem WP 50 EXTREME, potem były USD 45mm i USD 48mm w ostatnich latach ;]
Także dokładnie w LC4 to było kilka zawieszeń USD ;]

EDIT: powyższe dane zawierają błędy - do '96 WP 40, a potem po Extreme 50 były WP43 a nie 45 (takich nie było). Patrz post niżej.
fxrider


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.