Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Forumowy Mechanik (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=182)
-   -   DCT - jak działa? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=40799)

MateuszPL 12.08.2021 16:26

DCT - jak działa?
 
Cześć,

Mam pytanie, jak działa nasze DCT? Generalnie wiem jak działa mechanicznie, ale zastanawiam się konkretnie na tym, że w samochodach trzeba trzymać hamulec, jak jest zapięte D, a w naszych CRFach nie :)

Dlaczego tak jest? Ktoś mądry potrafi odpowiedzieć?

matjas 12.08.2021 17:05

To jest skrzynia dwusprzęgłowa z fizycznym sprzęgłem tarczkowym.
Nawet dwoma - dla biegow parzystych i nieparzystych i dopóki nie dodasz gazu masz rozłączony napęd.
W automacie masz tzw crawl zawsze bo konwerter czyli sprzęgło hydrokinetyczne jest zawsze spięte i się kręci razem z wałem silnika. Wyjątkiem są bardzo współczesne samochody gdzie pełzanie jest likwidowane przez hamulce automatycznie.
Tak w pigułce.

bobens 12.08.2021 20:45

:) pytanie - odpowiedź :)

radiolog 12.08.2021 21:12

Cytat:

Napisał matjas (Post 744474)
To jest skrzynia dwusprzęgłowa z fizycznym sprzęgłem tarczkowym.
Nawet dwoma - dla biegow parzystych i nieparzystych i dopóki nie dodasz gazu masz rozłączony napęd.
W automacie masz tzw crawl zawsze bo konwerter czyli sprzęgło hydrokinetyczne jest zawsze spięte i się kręci razem z wałem silnika. Wyjątkiem są bardzo współczesne samochody gdzie pełzanie jest likwidowane przez hamulce automatycznie.
Tak w pigułce.

Mam automat w aucie,ale sprzęgła hydrokinetycznego nie

matjas 12.08.2021 22:05

Jaki to automat zatem?

Może po prostu zwykły powershift. Czyli zwykła skrzynia z suchym sprzęgłem i zmiana biegow blokiem siłowników.

Tak czy siak pisałem w pigułce. Powyższa kwestia poza nawiasem pytania OP.
Pytał o TQ czyli konwerter momentu - sprzęgło hydrokinetyczne.

@Suchy 12.08.2021 22:10

Cytat:

Napisał MateuszPL (Post 744469)
Cześć,

Mam pytanie, jak działa nasze DCT? Generalnie wiem jak działa mechanicznie, ale zastanawiam się konkretnie na tym, że w samochodach trzeba trzymać hamulec, jak jest zapięte D, a w naszych CRFach nie :)

Dlaczego tak jest? Ktoś mądry potrafi odpowiedzieć?

W pigułce; bo tak jest wygodniej.:D

jabolos 12.08.2021 22:27

Niektóre skrzynie CVT nie mają sprzęgła hydrokinetycznego.

Yarro 13.08.2021 04:22

Cytat:

Napisał matjas (Post 744474)
To jest skrzynia dwusprzęgłowa z fizycznym sprzęgłem tarczkowym.
Nawet dwoma - dla biegow parzystych i nieparzystych i dopóki nie dodasz gazu masz rozłączony napęd.
W automacie masz tzw crawl zawsze bo konwerter czyli sprzęgło hydrokinetyczne jest zawsze spięte i się kręci razem z wałem silnika. Wyjątkiem są bardzo współczesne samochody gdzie pełzanie jest likwidowane przez hamulce automatycznie.
Tak w pigułce.

W DSG też jest pełzanie, przynajmniej moim.

kristoch 13.08.2021 08:37

DCT i DSG mają bardzo zbliżone konstrukcje (dwusprzęgłowe) i w odróżnieniu klasycznej przekładni hydrokinetycznej ich sprzęgła z zasady rozłączają napęd na postoju. Tak jak opisał to Matjas.
IMHO w DSG celowo pozostawiono „sztucznie” pełzanie po to by kierowców przyzwyczajonych do klasycznych automatów nie wyprowadzać ze strefy komfortu. Jeśli dobrze pamiętam, to gdzieś czytałem, że realizowane to jest przez lekki uślizg sprzęgła (nie rozłączane do końca). Zreszta w którejś instrukcji obsługi (miałem 2 samochody z różnymi DSG 6 i 7) było napisane by zbyt długo nie stać na włączonym D. Poza tym w niektórych DSG można ustawić tryb autohold realizowany lekkim zaciśnięciem hamulca i nie pełza.
Wreszcie DCT też pełza tylko słabo. Wystarczy postawić NAT na centralce i włączyć D - koło przy mniejszym oporze zacznie się kręcić. Niektórym tez NAT z DCT nie zwalnia do 0 jak się puści gaz i się toczy po płaskim. Nawet wątek o tym był.

W sumie każde sprzęgło coś tam ciągnie lekko, szczególnie te mokre. A DCT pracuje zanużona w oleju. DSG są różne - z suchym i mokrym sprzęgłem.

Także DCT działa dobrze - tak bym to podsumował.
😉

matjas 13.08.2021 09:47

z tym komfortem kierowcy, żeby pełzało to padłem. człowiek się ciągle uczy.

swoją drogą Jabolos napisał o CVT w autach - skoro OP dostał już odpowiedź to ja zapytam: jak tam jest realizowane zasprzęglenie JEŚLI nie ma przemiennika hydraulicznego??? suche sprzęgło sterowane hydraulicznie? dla małpiej ciekawości pytam.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.