Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Hamulce, kola, opony (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   opona przednia "ząbkuje"... (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=6526)

yarecky2000 12.05.2010 20:14

opona przednia "ząbkuje"...
 
witam, od pewnego czasu zauważyłem że bieżnik na przedniej oponie zaczyna "ząbkować", pojawiają się schodki wzdłuż opony, czym to może być spowodowane? , niejest już ona pierwszej nowości, ciśnienie ok 2-atm, może jakaś inna przyczyna?, proszę o podpowiedzi, od czego zacząć, czy zostaje tylko wymiana, dzięki i pozdr. yarecky2000

Kudłaty Rysiek 12.05.2010 20:46

Myślę że czas zmienic oponę:Sarcastic: jeśli ma swoje lata robi sie twarda a ząbkowanie przedniej opony w Afri to chyba normą jest. Ja w swojej miałem stare orginaly Bridgestone i przód był poząbkowany.

BartekBBI 12.05.2010 21:13

Jesli chodzi o TKC to mozna ja "obrócic" by równomiernie sie zużywala.

puntek 12.05.2010 21:26

po prostu za dużo jeździsz po asfalcie :)
w teren kolego ! w teren !:D
się zużywa :vis:

pałeł 12.05.2010 23:09

ząbkowanie przedniej opony występuje tylko i wyłącznie od używania prawej klamki
to pisałem ja w tym sezonie 1 guma się do wymiany nadaje :) w tamtym 4 :)

winc74 14.05.2010 19:20

Od strony technicznej :
1 primo możliwa różnica ilości oleju w lagach,(najlepiej wymienić na nowy)
2 primo sprawdź długość sprężyn(tzw. długość serwisowa i różnica pomiędzy nimi)
Daj znać co i jak.

Tomekj 06.07.2010 22:39

Spróbuj też sprawdzić, czy nie masz scentrowanego koła.

W moim nieszczęsnym kole jak miałem starą oponę, to moto jeździło ładnie i równo, ale guma była strasznie wyząbkowana. Jak wstawiłem inną oponę, to zaczął skakać jak głupi. Okazało się, że ma 2mm odchylenia no i opona po prostu się do niego ułożyła.

Miętus 28.10.2010 14:35

A w jakim stanie masz łożysko główki ramy?

Jaro-Ino 29.10.2010 20:11

Czym się objawia zużyte łożysko główki ramy i czym to grozi?

matjas 29.10.2010 20:20

opona ząbkuje się od jazdy i nie ma to wiele wspólnego z łożyskiem w główce ramy i w innej główce też.
zjawisko owszem potęguje się przy zużytych amortyzatorach /starym lub o niewłaściwej lepkości oleju również/ ale tak naprawdę opona typu 'kostka' w dupę dostaje przy wysokich prędkościach po asfalcie. im niższe w niej ciśnienie tym bardziej.
po prostu klocek kostki ZAWSZE uderza w asfalt swoją ostrą stroną bo jest już podgięty od tego fragmentu opony który już jest w kontakcie z jezdnią. niestety nic się na to nie poradzi bo duć dużo wiatru do opony też nie jest zdrowo.
co do zamieniania kierunku toczenia się TKC80 to jeśli ktoś ma większe kompetencje niż producent to spoko. jeśli jest inaczej to takie porady wygłaszałbym raczej na spotkaniach kółka różańcowego. zda się wyraźnie ktoś tam napisał w którą stronę ma się kręcić...
TKC80 jest oponą kierunkową i decyduje o tym nie tylko napis na jej boku ale konstrukcja kordu czyli warstwy nośnej opony. mówiąc krótko przenoszenie obciążeń przy hamowaniu załadowanym moto może nie być takie jakbyśmy sobie tego życzyli. trakcja bezpośrednio po obrocie będzie również, delikatnie mówiąc, dla hazardzistów.
ANEM.

matjas

p.s. Jaro-Ino -- zużyte łożysko w główce ramy grozi spotkaniem z matką ziemią bo moto ma tendencje do myszkowania, lockowania się na kursie prostym lub PRAWIE prostym, utrzymanie moto w jeździe na wprost wymagac może ciągłych korekt. wszystko zależy tak naprawdę od stopnia zużycia ale jak wszystkie węzłowe kwestie w moto - jest to po prostu bardzo ważny element i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. tak jak opony i heble.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.