Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Motocykl na fakturę VAT - na firmę. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=29752)

matjas 17.07.2017 13:09

Motocykl na fakturę VAT - na firmę.
 
Temat myśle ze przyda sie potomnym.

Jak to jest z zakupem moto na firmę... Odliczenie VAT jest kuszące. Ale czy można tak po prostu to zrobić i już???

Kupić chce moto używane ale z Fvat i będzie w pewnym sensie taniej.
Czy można odliczyć cały ten VAT??? Kwota około 10k brutto.
Wiem ze niektórzy odliczają i buty i kaski etc.

Ktoś podpowie?

M

madafakinges 17.07.2017 13:23

Ja odliczam połowe vatu od zakupu motocykla i paliwa. Mam motocykl wpisany jako środek trwały, opony, oleje części odliczam cały vat jako koszty utrzymania firmy.
Co do kasku i ubrań moja księgowa mówi, że kask jak najbardziej sobie mogę kupić, ale reszta nie bardzo, bo nie ma co kusić kontroli bo wiele zależy od US i od widzi mi się pani kontrolującej.

matjas 17.07.2017 13:43

konkretnie to ODLICZYŁEŚ czy ODLICZASZ VAT?
jako środek trwały powyżej określonej w ustawie wartości amortyzujesz motocykl po prostu?
dlaczego odliczasz tylko połowę VAT??? bo nie jest to pojazd na VAT1? podobnie z paliwem?

mnie, przyznam, nie zależy tyle na odliczaniu VAT z paliwa ale z zakupu chętnie odliczyłbym cały i tak po cichu liczę, że się uda ale oczywiście każda opinia i porada jest cenna.

m

tommi 17.07.2017 13:51

Cytat:

Napisał matjas (Post 539961)
konkretnie to ODLICZYŁEŚ czy ODLICZASZ VAT?
jako środek trwały powyżej określonej w ustawie wartości amortyzujesz motocykl po prostu?
dlaczego odliczasz tylko połowę VAT??? bo nie jest to pojazd na VAT1? podobnie z paliwem?

mnie, przyznam, nie zależy tyle na odliczaniu VAT z paliwa ale z zakupu chętnie odliczyłbym cały i tak po cichu liczę, że się uda ale oczywiście każda opinia i porada jest cenna.

m

Cały vat możesz odliczyć jeżeli motocykl będzie użytkowany tylko i wyłącznie w ramach działalności gospodarczej. Połowa vatu - gdy wykorzystujesz go zarówno do celów zarobkowych jak i prywatnie. W interpretacji podatkowej motocykl powinien być traktowany jak samochód osobowy, wiec "bezpieczniejsze" jest odliczenie połowy Vat.

matjas 17.07.2017 13:52

acha... czyli konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu tak jak w przypadku osobówki?

m

madafakinges 17.07.2017 13:55

Dokładnie jak napisał tommi.

tommi 17.07.2017 13:55

Cytat:

Napisał matjas (Post 539965)
acha... czyli konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu tak jak w przypadku osobówki?

m

Tak. Coś za coś ;)

siwy 17.07.2017 14:02

ta kilometrówka to niezły absurd, jak z "Misia" :)

matjas 17.07.2017 14:03

no dobra... a co jeśli kupujesz motocykl 'na handel' - kupujesz go teraz z intencją odsprzedaży z potencjalnym zyskiem za jakis czas.
teoretycznie taka sytuacja upoważnia do odliczenia vat'u jak w przypadku worka cementu i naliczenia go przy odsprzedaży co i tak będzie miało miejsce zawsze w przypadku sprzedaży przez firmę.
oczywiście - odpada kwestia odliczania połowy VAT z paliwa i materiałów eksploatacyjnych to jest jasne.
??

co do prowadzenia ewidencji to ciągnie to komuną jak szlag... pamiętam jeszcze w 2000r musiałem wypełniać kilometrówkę za każdą delegację...
widać zatoczyliśmy kasmicieskij krug.
temat jak przypuszczałem nabiera rumieńców.

tommi 17.07.2017 14:08

To w takiej sytuacji nie bawił bym się z vatem - 99% handlarzy wystawia vat marża, bo z reguły kupuje się taniej, a sprzedaje drożej ;)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.