Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Wszystko dla Afryki (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Racing, street legal, road approved (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=1104)

hubert 10.07.2008 14:36

Racing, street legal, road approved
 
Wałkuję temat tłumików bo zastanawiam się co kupić. Grzebię i grzebię po internecie i odkryłem że są trzy rodzaje tłumików:

1. Racing - poza normą
2. Street legal - spełniające europejskie normy hałasu ale nie posiadające homologacji
3. Road approved - posiadające homologację

I tak np

Arrow Dakar jest typu racing mimo że ma db-killer (tak go przynajmniej określa producent)

Laser Produro - jest w trzech wersjach Racing oraz dla RD04 - homologowany a dla RD07 - street legal (tzn Polski dystrybutor twierdzi że jest homologowany a w danych technicznych na stronie producenta nie ma o tym informacji)

Leo Vince SBK - homologowany.

Zastanawiam się jak się mają te kategorie do obowiązującego prawa. Rozumiem że w Polsce nikt nie będzie ode mnie wymagał homologacji ale Policja może się przywalić do poziomu dźwięku i wysłać mnie na badanie techniczne ?? W Niemczech z tego co słyszałem jest już gorzej bo tam wydech musi być homologowany, zgadza się ??

Jak to jest w innych krajach ? Zastanawiam się szczególnie w kontekście podróży zagranicznych żeby nie zaliczyć gdzieś niezłej wtopy ??

MaRP 10.07.2008 14:39

Powiem Ci co miałem we włoskim dowodzie rejestracyjnym:
- wpisany tłumik razem z oznaczeniami, czyli przy kontroli może to robić różnicę.

hubert 10.07.2008 14:42

Czyli u Italiańców jak ktoś zmienia tłumik to musi go wbić w dowód ? Tak jak u nas hak czy instalację gazową ?

felkowski 10.07.2008 15:16

W niemieckim dowodzie była wbita nawet nieorginalna kierownica:dizzy:

Babel 10.07.2008 15:31

A ja w szwjacarskim dowodzie mam wpisaną wymianę przewodów hamulcowych - na te w oplocie

hubert 10.07.2008 15:54

Kurde nie no to już jest przegięcie z tą kierownicą i przewodami hamulcowymi.

matjas 10.07.2008 16:42

potwierdzam co do szwajcarii - mam wbite ze szwajcarii i oplot na przewodach /wraz z oznaczeniem na przewodach!!!/ oraz podwyzszenie kiery... no jak porzadek to porzadek :)
tak ze z tlumikami to na pewno nie jest tak hop siup. tylko patrzyc jak i nas to czeka.
matjas

hubert 10.07.2008 16:54

No dobra a jak to jest z homologacją takiego tłumika ? Czy w przypadku wyjazdu na zachód od Polski trzeba ją mieć czy nie ?

Marcin z Zakopanego 10.07.2008 19:53

Ja jak kupilem At z Niemiec to pod siedzeniem razem z instrukcja mialem papiery przewodow hamulcowych, tylnego amora i wydechu i przy tych od wydechu bylo info ze nalezy je wozic przy sobie zeby moc okazac - w inne sie nie wczytywalem, ale wyglada ze na zachod od nas nie ma generalnie swobody w wymianie elementow bo mozna sobie zrobic cos co bedzie niebezpieczne w ruchu, albo nie eko i kontrola moze sie zainteresowac wszyskim co nieoryginalne. Wydechy na pewno ida na pierwszy ogien bo sie rzucaja w oczy/w uszy... :)

MaRP 11.07.2008 07:38

Cytat:

Napisał MaRP (Post 15085)
Powiem Ci co miałem we włoskim dowodzie rejestracyjnym:
- wpisany tłumik razem z oznaczeniami, czyli przy kontroli może to robić różnicę.

Plus wbity filtr powietrza, też z oznaczeniami...

Sam siebie cytuję...:dizzy:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.