Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Ciuch Afrykańczyka (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Co do prania oraz impregnacji tekstyliów, rękawic i butów? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43330)

zimny 14.10.2022 08:54

Co do prania oraz impregnacji tekstyliów, rękawic i butów?
 
Jak w temacie, nigdy specjalnie o to nie dbałem, nie impregnowałem niczego tylko ot tak, jeździłem.

Do prania kolega Navaja polecił mi płyn "Domol" z Rossmana, jest tani, dedykowany do odzieży sportowej i takiej z membranami. Więc tu nie ma jakichś rozkmin. Ale może jest jeszcze cos godnego polecenia.

Kwestia impregnacji - kupiłem sobie drogie jak na mój gust ciuchy (Modeka Panamericana 2, membrana sympatex oczywiście wypinana), więc chciałbym o nie zadbać, przynajmniej na początku :)

Czy polecicie coś do impregnacji? Poza preparatem S100 - bo z moich doświadczeń wszystko od tego producenta jest bardzo dobre lub doskonałe, tyle że delikatnie mówiąc lekko drogie.

Podobnie pytanie o buty - zawsze sobie sprawdzałem napięcie łańcucha butem ;) no i za nic nie mogę doczyścić resztek smaru. Jakiś magiczny sposób?

Czym zaimpregnować buty? tym samym co kurtke i spodnie? Buty IXS Montevideo, bardzo je lubię i chciałbym aby posłużyły długo - mają dopiero 3 sezony. Wodę na czubach puszczają po dłuższym mocnym deszczu (tak ze 100km) ale to chyba normalne.

Skórzane rękawice też się impregnuje?

Garść pytań jak o olej, ale przyznam, że nigdy, przenigdy nie dbałem przesadnie lub wcale o ciuchy (w przeciwieństwie do motocykli) i co najwyżej prałem co jakiś czas. O skali mojej ignorancji w tym temacie niech świadczy to że membrana z dotychczasowej kurtki zakończyła żywot podczas wirowania w pralce :D dobrze że Sudden poratował inną która jako tako pasuje do kurtki i kończę tak obecny sezon.

Co ciekawe, mimo braku specjalnego rozczulania się nad ciuchami, zawsze służyły mi minimum 6 lat.

Pozdr
zimny

Emek 14.10.2022 09:42

Jaki domol do prania membran?

Panie do takich rzeczy to Nikivax do prania odzieży technicznej. Skoro to membrana wypinana to nie widzę celu jej impregnacji bo i po co. Impregnujesz dwój i trójlaminaty gdzie membrana jest sprasowana z warstwą zewnętrzną. Wtedy po praniu warto odnowić DWR. Ja używam preparatu Revivex.

https://www.sklep-mietus.pl/akcesori...iABEgLNuPD_BwE

To preparat polecany przez Gore.

Do obuwia czy rękawic to wosk jest ok. Można użyć takiego w kostce.

https://8a.pl/media/catalog/product/...54_2_5061.webp
Opcjonalnie coś takiego.
https://8a.pl/media/catalog/product/...l_11_b814.webp

delirium 14.10.2022 10:35

ja piorę wszystko od lat w naturalnym mydle w płynie. Buty w ciepłej wodzie szczoteczką i pastą do butów na sucho.

wojtekk 14.10.2022 11:20

Do butów gdy jest membrana uwaga aby stosować pasty do górę.

I dodam, że prac jak najkrócej, delikatnie, w niskiej temperaturze i ostrożnie z wirowaniem. Można określić membrany, kleiej do szwów etc

Nikowax to.dobey kierunek. Płatki mydlane ale.wtedy nie masz.miary ile dodać aby nie rozpuścić

Emek 14.10.2022 11:29

Żadne mydło ani płatki mydlane się nie nadają do prania membran z prostej przyczyny, zapychają pory w membranie mikroporowej (czyli PTFE/Gore) co skutecznie zabija jej oddychalność. Sympatex nie jest membraną mikroporową tylko poliestrową ale stosowanie mydła również nie jest zalecane. Płyn do prania tkanin technicznych typu Nikiwax będzie najbezpieczniejszy.

wojtekk 14.10.2022 11:40

O, dzięki! Nie wiedziałem. Odszczekuje

zimny 14.10.2022 13:19

Dzięki za podpowiedzi.

Co do Domolu - nie pamiętam ale zrobię fotę. Dedykowany do odzieży sportowej, funkcyjnej i z membranami. Po niemiecku na nim są napisy a jako że każdy w pomrocznej wie że niemiecka chemia najlepsza to zakupiłem i stosuję :D

BTW - zapewniam że wirowanie membrany na 1200rpm jest gwarancją porażki :) tak w właśnie pozbyłem się mojej dotychczasowej.

Co do impregnacji to oczywiście nie myślałem o membranie a o wierzchniej warstwie. Wyczytałem że warto tak zrobić... :confused:

Emek, a rozjaśnisz niego czym się rózni taka membrana mikroporowa od tej poliestrowej sympatex? Bo w obecnej kurtce miałem membranę humax, i jest ona zdecydowanie inna niż ta o nazwie sympatex. Ten humax był tak jakby folia przyprasowaną na siateczkę - i ta folia odlazła totalnie przy praniu i wirowaniu. Zapewnie obie są średnio skuteczne i obok gore nawet nie leżały, ale czy są między nimi jakieś zasadnicze różnice? Gore jak rozumiem jest zbudowana bardziej jak humax...?

A co do prania w zwykłym proszku to kiedyś, lat temu wiele moja rodzicielka chciała mi zrobić uprzejmość i uprała mi bluzę z membraną w zwykłym czymś. Później miałem odczucia jakbym foliowy worek zakładał także nie był to dobry kierunek.

Navaja 14.10.2022 13:49

Zimny
możesz wyprać to nawet i w szampanie francuskim tylko po co.
Nikiwax czy Grangers to jest to samo co Domol Sport tylko te dwa pierwsze mają pięknie rozbudowany marketing. Przecież opychając kapotę za kilka koła można wcisnąć klientowi jedyny cudowny środek do prania.

Płatki mydlane jak najbardziej nadają się do prania membran tylko konia z rzędem temu, kto wie ile ich dozować. Ale mówimy o płatkach mydlanych a nie o wiórach ze struganego mydła Dove czy Luksja.

Od lat piorę w Domolu membrany z Gore, kurtki z Windstoperem i nic się nie zapycha. Ma wyraźnie napisane na opakowaniu, że zachowuje właściwości membrany.
Kiedyś prałem w Grangersie ale poza ceną nie widzę różnicy.

Program w pralce najlepiej outdoor a jak nie ma to pranie delikatne czy jak mu tam. I wyłączyć wirowanie.

Nowa kurtka powinna być zaimpregnowana w serii. Możesz sobie popsikać ale to da Ci tyle, że woda się będzie na tym perlić i nie będzie szybko wsiąkać. Jak mały deszczyk to pęd powietrza Ci i tak zdmuchnie te krople a jak duża ulewa to żaden szuwaks od impregnacji nie pomoże.

zimny 14.10.2022 14:04

Navaja, ja własnie za Twoja rada używam Domolu i sobie chwalimy też do bluz membranowych. Żona twierdzi że bdb płyn.

Więc ja raczej kupię jakiś preparat i wierzchnie warstwy sobie popsikam

GregoryS 14.10.2022 15:45

Co jest w tym Nikivaxie nie jestem pewny ale.. jak dla mnie ma to konzystencje i zapach.. dokladnie jak rozpuszczone i mocno zageszczone szare mydlo sprzed lat. Wiec tu pomyslu z praniem w mydle bym nie skreslal.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.