Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Co wymagane jest przy badaniu technicznym motocykla? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=6608)

samul 22.05.2010 15:33

Co wymagane jest przy badaniu technicznym motocykla?
 
Nawiazujac do watku o nacisku na os traktora - pradon - motora, czy ktos moze mi powiedziec, co jest niezbedne do takiego badania w Polsce?
Chodzi mi o wymagane papiery, homologacje i zaswiadczenia dotyczace motocykla i jego wyposazenia.

Wiem, co moge (bez ekstra papierka) miec na moto w Szwajcu: wszystko co ma homologacje "ogolna". Np.: migacze, lusterka. Z kazdym natomiast pierdem, ktory nie ma w/w i nie jest OEM, musze sie stawic do badania technicznego z odpowiednimi paperami poswiadczajacymi homo do tego modelu tej marki. Np.: elementy zawieszenia, hamulcow, wydech, kola, ... Ciekawosta, ze np. owiewka ich nie interesuje wcale o ile jest "widocznosc ponad gorna krawedzia owiewki na 12m przed motocyklem".

No wiec, na co trzeba miec kwity, co jest na pomiar, a co na gebe?

samul

PARYS 22.05.2010 16:48

Możesz zrobić tak, że pójdziesz do gościa co robi przegląd techniczny (tylko ten importowy homologacyjny) i weź listę od niego. Wszystko tam pisze (tudzież jest napisane).

Generalnie papiery jakoś ich specjalnie nie interesują. Z istotniejszych rzeczy będą wymiary, nacisk na oś chyba i maksymalne obciążenie. Ja tego nigdzie nie moglem znaleźć, na forum też nie znalazłem więc dałem 450kg chyba i poszło.
Będzie też odczyt numeru z główki ramy, może numer silnika, data produkcji też istotna.

tomekv4 22.05.2010 20:20

Domyślam się że Ci chodzi o rejestrację tego motocykla w Polsce, więc według ostatnich praktyk urzedy komunikacji chcą:
rocznik produkcji (bo go zawsze nie ma w dowodzie z innych krajów)
model handlowy pojazdu (w dowodzie jest honda RD07 a potrzebują XRV 750 africa twin)
naciski na osie (to zależy z jakiego sufitu weżmie to diagnosta bo nie żadnych danych i może tylko próbować kombinować pomagaja sobie i odczytując indeksy obciążenia opon).
Niestety nie wszystkie urzędy kończą na tym, niektóre życza sobie więcej. Poza tym nie wiem czy w Szwajcarskim briefie jest wiecej czy mniej niż w Niemieckim, a to co opisałem odnosi sie do Niemieckiego. Najlepiej najpierw sie dowiedzieć w Urzędzie kom. czego sobie życzą, albo wziąć od nich skierowanie na badanie bo inaczej moga Cię odsylać ile razy chca jak im się cos przypomni. tj

samul 22.05.2010 23:33

Dzieki dzieki, ja juz tak zdurnialem w tym Szwajcu, ze wydawalo mi sie, ze na to sa jakies przepisy i mozna sie z gory dowiedziec, czego urzad bedzie chcial :haha2: naiwniak!

W szwajcarskim "briefie" jest prawie to samo, co w niemieckim. Nie wpisuja tylko opon.

Marcin z Zakopanego 27.05.2010 16:48

generalnie moje doświadczenie ze wsi ze jest takie że zupełnie nie ma problemu z nieseryjnymi akcesoriami tzn. możesz mieć tylko rame ze swojego motocykla, a reszte dowolnie zwydziwianą i diagnosta nie tylko o to nie zapyta, ale nawet się nie zorientuje. :)

A.Twin 27.05.2010 17:27

A mnie w badaniu technicznym w sprowadzonym motorze HONDA, w rubryce model wpisali RD07. W wydziale komunikacji przepisali do dowodu rej. bo inaczej nie mogą.
Też tak macie ?
No i nie mam XRV 750 Africa Twin :confused:

torak 27.05.2010 19:46

Chodzi chyba o to jaką wiedzą dysponuje konkretny urzędas. O ile co do samochodów już się naumieli, o tyle motocykle to czarna magia. :Sarcastic: Nazwa i kilka oznaczeń. Nikt nie wie które jest to "jedynie poprawne" i piszą to co diagnosta postawi. Dzięki temu że wpiszą RD07 US się nie czepi bo nie wie co to za moto.;)

A.Twin 27.05.2010 19:58

:lol8::lol8: no, no, a diagnosta z tabliczki znamionowej ramy to spisał i cześć.
Mam nadzieję, że np. w dalekim Uzbekistanie "policaj" nie powie:
Panie jakie RD 07, toż to XRV 750 Africa Twin. Zsiadaj Pan, bo papiery jakieś lewe. No i :vis:

samul 27.05.2010 21:54

Cytat:

Napisał Marcin z Zakopanego (Post 117189)
generalnie moje doświadczenie ze wsi ze jest takie że zupełnie nie ma problemu z nieseryjnymi akcesoriami tzn. możesz mieć tylko rame ze swojego motocykla, a reszte dowolnie zwydziwianą i diagnosta nie tylko o to nie zapyta, ale nawet się nie zorientuje. :)


No to teraz popadacie ze smiechu: to u nas nie maja jakiegos systemu ze spisem wszystkich homologowanych modeli pojazdow ? ? ?

...

Ma to swoje dobre strony! Dzieki Marcin! :)

W Szwajcu, a pewnie w innych krajach tez, diagnosta zaglada se do systemu i ma czarno na bialym wszystkie dane standardowe, limity zuzycia, rozmiary opon i cholera wie co jeszcze. "Mysz sie nie przesliznie!" ;)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.