Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=240)
-   -   Czynnosci serwisowe (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=29183)

myku 05.05.2017 18:18

Czynnosci serwisowe
 
Nie wiedzialem jak nazwac watek,wiec moze tak.Przedwczoraj mialem przyjemnosc zrobic przeglad po 1000km,wreszcie.Choc moze niezupelnie byla to przyjemnosc,390 Euro mnie kosztowala.Prawie 200 za robiocizne i 190 za material a chodzilo o zwykla wymiane oleju i filtrow.Pytanie do uzytkownikow,jak i ludzi z Hondy.A moze by tak olac ta gwarancje i samemu zajac sie wszystkim?Koszta troche powalaja a Honda i tak sie nie psuje.Majac jeszcze dwa motocykle to do konca gwarancji zrobie moze kilka tys a w pazdzierniku czeka mnie w ramach gwarancji obowiazkowa wymiana oleju i kolejne 400 jak nie wiecej do wydania.Jak wy to widzicie?Varahanes ma juz 80 tys km na Afrze i jakos nic sie nie dzialo,zeby trzymac sie gwarancji.Reklamowalem nalot,a moze rdzewiejace szprychy,znany przypadek na forach,choc nie w Hondzie Mannheim.Ciekawe jak sie zachowaja.Jak mnie oleja to chyba watek bedzie mozna zamknac i uznac sprawe za wyjasniona.

radiolog 05.05.2017 21:44

A mówią, że to w Polsce serwisy są mega drogie :)

Grzechu2012 05.05.2017 21:58

sam serwis to jeszcze pół biedy, ubezpieczenie to jest zdzierstwo!

motomax 06.05.2017 00:26

Stać cię na konia,stać cie na owies... No trochę faktycznie drogawo.. mając na uwadze to że nie jeden taki serwis robiłem i jest to jedna wielka ściema... wymiana oleju i filtra plus sprawdzenie filtra powietrza.. no i jak się komus chciało to śruby posprawdzał czy są...

Niestety ale serwisy też żyć muszą z nowych motocykli i to jest najlepsza kasa,tak to funkcjonuje i tak będzie funkcjonować.. tu sie nic nie zmieni.

Producent sie zabezpiecza własnie takimi wymogami.... i albo chcesz miec gwarancje albo nie..
Minus kupna nówki i skazanie z góry na tasowanie jurków czy pln

Co do gwarancji tez szybko moga ją podważyć jeżeli coś dłubane było...
Ciezko o dobra radę.. Twój motor i twoja kasa decyzję ty musisz podjąć..
A co do awaryjności... hm to nie stara afra,i będzie sie psuć jak wszystkie nowe motocykle...

Chyba bym jednak został z gwarancją..

Ropuch 06.05.2017 10:15

Z tym koniem i owsem mocno ok ale ceny za CRF1000 to już raczej nie są raczej dla biedaków !
Jak nasz kolega z DE. zarabiający w markach narzeka, to już nie jest wesoło :)

Dla przykładu pedalski GS i jego oprogramowanie:
Za 1650zł w gs1150 z 2002 roku wymieniłem i zrobiłem (robocizna + materiały) kwota brutto na FAVT z gwarancją na usługę w http://www.motobmw.pl/kontakt.html
Komplet oryginalnych uszczelniaczy wału silnika (2szt); skrzyni biegów (2szt) i przekładni kątowej – od strony wału (1szt)
Wymieniłem małe łożysko w przekładni kątowej
Wymieniłem olej w skrzyni i przekładni wraz z olejem Shell Spirax S4 75W-90
Zrobiłem regulacje luzów zaworowych + synchro przepustnic
Wymieniłem filtr paliwa w baku (oryginał) + świece sztuk 2 (oryginał)
Wymieniłem kompletny płyn hamulcowy przód+tył + pompa ABS
Pod deklami zaworów od wewnątrz są oringi są wymienione na oryginał 2szt.
Plus kilka pierdółek o których już nie pamiętam.

Dla porównania cena wymiany oliwy - oczywiście we własnym zakresie (nie wchodziło do kosztów powyżej);
Olej 20W50 bańka 5L na wypasie to jakieś 120zł
Filtr powietrza Mahle 50zł
Filtr oleju Mahle 50zł
OC na 2017rok wraz z zieloną kartą w PZU 121zł

Osama 06.05.2017 14:14

Użytkownik nie ma prawnego obowiązku wykonywania przeglądów w ASO aby utrzymać gwarancję . Od jakiegoś czasu obowiązują nas przepisy Unijne, które daje możliwość serwisowania np Moto w dowolnym serwisie motocyklowym, pod warunkiem, że procedura jest wykonywana zgodnie z Service Manualem oraz częstotliwością wskazaną przez Hondę . Taki warsztat przybija pieczątkę w miejscu ASO i jest wszystko zgodnie z prawem i nie wiąże się to z utratą gwarancji. Jedyne co to przy roszczeniu gwarancyjnym importer na dany kraj może inaczej spoglądać na pojazd nie serwisowany w ASO. W takim przypadku wkracza rzeczoznawca, celem sprawdzenia czy powodem usterki była wada fabryczna czy też serwis niezgodny z procedurą . Narzucanie przeglądów użytkownikowi np. w ASO honda jest praktyka monopolistyczną za co są duże kary ! Honda może zalecić serwis w ASO ale nie nakazać , bo to jest już niezgodne z obowiązującym prawem . Aby nie być gołosłownym poniżej moje pytanie do Hondy oraz odpowiedź:
''Mam jeszcze pytanie odnośnie serwisu, ponieważ jestem z .... i do najbliższego serwisu mam ponad 200 km , do was ponad 500 . Zastanawiam się czy nie robić tego lokalnie w nieautoryzowanym serwisie. Wiem, że według przepisów prawa tak można bez utraty gwarancji. Ale jak to wygląda w praktyce, czy w przypadku ewentualnego roszczenia gwarancyjnego jest brane pod uwagę to, że motocykl był serwisowany poza ASO ? Oczywiście zakładając, że czynności serwisowe wykonywane były zgodnie z harmonogramem oraz Service Manualem ''

Odpowiedź Honda
''Jeżeli chodzi o serwisowanie motocykla to może Pan serwisować go poza ASO . Sprawa ewentualnych roszczeń gwarancyjnych będzie brała pod uwagę gdzie motocykl był serwisowany. Ważne by nie odbywało się to w „domowych „warunkach lecz w wykwalifikowanym serwisie z wpisem do ks.serwisowej z pieczątką danego serwisu.

Pozdrawiam ''

mdxmd 06.05.2017 21:26

Cytat:

Napisał Osama (Post 530230)
Użytkownik nie ma prawnego obowiązku wykonywania przeglądów w ASO aby utrzymać gwarancję . Od jakiegoś czasu obowiązują nas przepisy Unijne, które daje możliwość serwisowania np Moto w dowolnym serwisie motocyklowym, pod warunkiem, że procedura jest wykonywana zgodnie z Service Manualem oraz częstotliwością wskazaną przez Hondę . Taki warsztat przybija pieczątkę w miejscu ASO i jest wszystko zgodnie z prawem i nie wiąże się to z utratą gwarancji. Jedyne co to przy roszczeniu gwarancyjnym importer na dany kraj może inaczej spoglądać na pojazd nie serwisowany w ASO. W takim przypadku wkracza rzeczoznawca, celem sprawdzenia czy powodem usterki była wada fabryczna czy też serwis niezgodny z procedurą . Narzucanie przeglądów użytkownikowi np. w ASO honda jest praktyka monopolistyczną za co są duże kary ! Honda może zalecić serwis w ASO ale nie nakazać , bo to jest już niezgodne z obowiązującym prawem . Aby nie być gołosłownym poniżej moje pytanie do Hondy oraz odpowiedź:
''Mam jeszcze pytanie odnośnie serwisu, ponieważ jestem z .... i do najbliższego serwisu mam ponad 200 km , do was ponad 500 . Zastanawiam się czy nie robić tego lokalnie w nieautoryzowanym serwisie. Wiem, że według przepisów prawa tak można bez utraty gwarancji. Ale jak to wygląda w praktyce, czy w przypadku ewentualnego roszczenia gwarancyjnego jest brane pod uwagę to, że motocykl był serwisowany poza ASO ? Oczywiście zakładając, że czynności serwisowe wykonywane były zgodnie z harmonogramem oraz Service Manualem ''

Odpowiedź Honda
''Jeżeli chodzi o serwisowanie motocykla to może Pan serwisować go poza ASO . Sprawa ewentualnych roszczeń gwarancyjnych będzie brała pod uwagę gdzie motocykl był serwisowany. Ważne by nie odbywało się to w „domowych „warunkach lecz w wykwalifikowanym serwisie z wpisem do ks.serwisowej z pieczątką danego serwisu.

Pozdrawiam ''

należy dodać tylko, że taki rzeczoznawca skasuje sobie za swoją diagnozę 2000-4000zł + ew. inne koszty.

myku 07.05.2017 11:07

Widze,ze pozostaje tylko grzecznie serwisowac i nie kombinowac,lub tak kombinowac i majstrowac zeby nikt w serwisie nic nie zauwazyl

Emek 07.05.2017 11:22

Ja tam serwisuję poza ASO i nie widzę w tym problemu. Budowanie czarnowidztwa, rzeczoznawców do ewentualnej bijatyki z gwarantem tylko napędza klientów marnych i drogich serwisów autoryzowanych. Ale co kto lubi.

DanielCRF 07.05.2017 11:43

Potwierdzam. Sprzedawca u Karlika w Poznaniu potwierdził , ze brak serwisu w ASO nie powoduje utraty gwarancji.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.