Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   budowa domu - wybór technologii (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28695)

fassi 20.01.2018 00:12

Kierbud oferowal Ci tego HEBa a Ty sie nie zgodziles. No jaki niedobry klient, a pozniej mu scianka dzialowa peka w kuchni wiatrolapowej :D

Panie, a nie mowilem ze HEB jakby my zamontowali toby rysy nie bylo? Ba, to nawet stodola by nie popekala :D

Moja pierwsza robota w biurze konstruktorskim w DE jako student. Mam rzut jakiegos domku, strop zamodelowalem, licze no i ugiecie troche wyszlo poza. Licze licze, i wpadlem na super pomysl. Moowie do mojego inzyniera co siedzial obok ze slup postawie w tym miejscu i nie bedzie ugiecia....

Inzynier odchrzaknal, oparl sie o oparcie i szwargoce:

- Maly, a chcesz widziec jutro wybuch tutaj o 9tej rano?
- a co za wybuch i czemu o 9tej rano?
- Bo przychodzi architekt na konsultacje tego projektu i jak mu powiesz o tym slupie w domku jednorodzinnym to on wybuchnie i bedzie tu smierdziec, i bedziesz to musial posprzatac. Zapamietaj ze slupy w domku jednorodzinnym w powierzchni uzytkowej sa ZABRONIONE. Mozna postawic slup ozdobny, do medytacji, do tanczenia na nim, ale slup konstrukcyjny w domku jednorodzinnym jest zabroniony.

I pozniej juz nigdy nie wpadlem w zyciu na pomysl postawienia slupa w domku jednorodzinnym :D

ArtiZet 20.01.2018 01:36

Robiłem kalkulację do płyty ok. 2 lat temu.
Głównie cenę przy płycie "robil" XPS. Mogę sprawdzić jaka to różnica była ale wybralem tradycyjny fundament z ławami.
Nie kojarzę żeby pod styrodur szedł beton tylko tłuczeń a na to dopiero Styrodur i zbrojenie+beton.

jagna 20.01.2018 07:51

Strobus
Na te pyły daj od razu chudziak.
Pospółka będzie trzymać wodę, chudziak nie.
Pospółkę musiałbyś dogęścić a pyły cholernie nie lubią wibracji.
Zagęszczarka może pięknie rozwalić ich strukturę.
Są jeszcze tacy magicy, co to zagęszczają przez zalewanie pospółki wodą, ale takich trzeba gonić.
Twoje iły warwowe mogą być pęczniejące więc płyta ma sens.
Ale mam nadzieję że badania geologiczne to były wiercenia do jakiś 3-4 m a nie tylko ta koparka :)

możesz zerknąć tu: http://brinkmann.com.pl/technologia/, to firma , z którą miałam okazję kilka razy współpracować i wiem, że przynajmniej na badaniach zagęszczenia nie oszczędzają ;) Są spod Wawy.

strobus1 23.01.2018 12:59

Brinkamnna znam, rozmawiamy.
Coś jest na rzeczy z tymi pyłami i ich strukturą. Organoleptycznie to przetrenowałem przy budowie zjazdu z drogi wraz z przepustem.
Budowa drog będzie priorytetem. Bo jak wibrująca betoniarka mi się utopi to....

fassi 24.01.2018 16:35

Strobus, a co takiego wyjatkowego jest w plycie fundamentowej ze specjalistyczna firma do tego jest potrzebna? "Normalni" budowlancy nie ogarniaja tego? I po co wodoszczelny beton jesli lezy na styrodurze i jest pod wylewka posadzki tez izolowany?

Chyba ze chca klientow na ten fibrobeton zdobyc, bo w rzeszy sie jakos nie przyswoil. Zbrojenie i tak i tak trzeba dac.

ps. Pisza ze
Cytat:

Dzięki współpracy z firmą Bekaert każda płyta jest obliczona indywidualnie, według niemieckich wytycznych dla fibrobetonu z roku 2010


:D Tajemnicza Firma Baekert jest jednym z najwiekszych producentow drutu stalowego
https://www.bekaert.com/

czyli wsypuja ten posiekany drut do mieszanki betonowej i ze niby nie trzeba zbrojenia, nowy hajtek teknolodzy wymyslony 100 lat temu :D

Panie, ale kilka drutow tez trza dac bo stodola popeka :D

jagna 24.01.2018 18:48

Fazik, nie starczy zbrojenie rozproszone?

Raz w życiu się przez to przewiercaliśmy, chyba ze 3 koronki na to poszły...
Fakt, spotkałam się z tym głównie w posadzkach, ale za to takich z fest obciążeniem i to
dynamicznym....

Misza 24.01.2018 19:31

A ile wytrzymałości na rozciaganie ma fibrobeton że niby zbroic nie trzeba?

strobus1 24.01.2018 21:46

Zbrojenie w typie tradycyjnego jest na obwodzie, reszta to to słynne rozproszone. Z Brinkmannem jest rozmowa utrudniona ze wzgledu na rodzaj izolacji termicznej. Do wyboru jest styrodur albo styrodur. A i tak dają pod to izolację przeciwilgociowa... mimo wszystko dają dobrą cenowo ofertę.
Fassi polscy wykonawcy są mało innowacyjni . A Ci kturzy to robią maja w brud zaleceń. Otwieramy firmę?

fassi 25.01.2018 09:57

Jagna, fibrobeton jest na duze powierzchnie np. hal, gdzie jedna plyta ma 1500mkw. Fibrobeton w domku jest po to aby inwestor dal piataka, a cfaniak 30. Fibrobeton trzeba zaizolowac od dolu na wilgoc, bo druciki w tym betonie przylegaja do powierzchni plyty i korozja moze "skakac" od drucika do drucika. W klasycznej plycie zbrojenie ma otuline aby ta stal nie rdzewiala. Fibrobeton jest dobry tam gdzie widlaki jezdza, bo nacisk kola jest lokalny i niby "duzy" bo cale 10 ton. A obciazenia od sciany na plyte fundamentu to rzedu 150-200ton i calkiem inna praca plyty.

Plyta sama w sobie jest naprawde prostym elementem konstrukcyjnym i do obliczenia. Najpierw zbiera sie obciazenia scian na plyte i sumuje sie je do kupy. Ta wielka sile dziele na powierzchnie plyty i w komputerze modeluje zwykly strop z podporami tak jak sciany na plycie fundamentowej. Po prostu "odwraca" sie plyte fundamentowa do stropowej. Obciazenie tego stropu to suma reakcji scian rozlozona na powierzchnie plyty. Sprawdzajac wyniki trzeba sprawdzic czy wyniki podpor naszego stropu odpowiadaja mniej wiecej wynikom reakcji scian z poprzedniego obliczenia. Nie potrzeba wiec specjalnego programu do obliczen plyty, wystarczy zwykly program do obliczania stropow.

Teraz wystarczy odczytac wyniki ilosci zbrojenia i plyte zazbroic. W wiekszosci zbroi sie matami zbrojeniowymi ktore sa tansze od wiazania pretow. Na krawedzi plyty wklada sie strzemiona boczne, miedzy maty strzemiona odstepowe i doklada w miejscach scian (gora lub dolem plyty) kilka pretow fi 12 wedle obliczen konstruktora. Slynne "od 30 lat tak robie i wszystko stoi" nie jest dobrym rozwiazaniem.

Strobusie, polozenie zbrojenia potrafi chyba kazdy lekko ogarniety budowlaniec jesli ma plan zbrojenia. A zeby byl dobry plan musi byc dobry inzynier, ktory obliczy, przyjdzie na budowe i sprawdzi wykonanie Zenka i Kazmirza. Wiec mysle ze brak kumatych inzynierow jest problemem a nie wykonawcy.

Jak kiedys zechce wrocic do tego zawodu to zdryndamy sie. Dzis siadam na kornika bialowieskiego...

strobus1 25.01.2018 10:54

Pozwolę sobie na mały offtop. Dobrym przyczynkiem do kornikologi jest zapoznanie z historią PB. Zwierzyniec, powstanie kolejki wąskotorowej, firma Century.
Jako założyciel wątki proszę tu więcej ipsów nie wkładać. Moge trochę prywatnie.
Z góry dziękuję


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.