Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Regulacja zaworów (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33)

Pawel 16.04.2008 14:12

Wracajac do tych znakow. Nie trzeba na nie patrzec aby wiedziec kiedy mozna regulowac. Wystarczy obserwowac ruchy zaworow. Jak na pierwszym cylindrze zawory sie mijaja to znaczy ze na drugim sa zamkniete i odwrotnie.

Poprawcie mnie jesli sie myle

podos 17.04.2008 09:04

Na znaki na kolach nie trzeba patrzyć. przeciez zawory mozna regulowac przez dekielki serwisowe bez sciagania calych dekli. Patrzymy na znaki przez inspekcyjne okienka (jak na zdjeciu) i po ustawieniu sprawdzmay czy zawory sa zamkniete. Bo nie muszą (w koncu to 4 sów) jesli nie sa zamkniete to robimy jeszcze jeden obrót walem - i juz sa zamkniete. Wtedy dokonujemy regulacji.

wieczny 17.04.2008 20:41

Jeśli się nie sprawdza znaków na kole warto kilka razy sprawdzić luz wykonując przed każdym z pomiarów co najmniej jeden obrót wałkiem. Krzywka ma tak jakby trzy sekcje na swym obwodzie: ta, która nie styka się z dźwignią, wznios - który otwiera zawór oraz część pośrednią - wstępnie kasującą zadany przez nas luz (jest między dwiema wyżej wspomnianymi). Taki kilkukrotny pomiar upewni was, ze ustawialiście luz na części odpowiedniej, a nie tej, która kasuje luz. Nie wiem, czy jasno napisałem...

podos 21.04.2008 10:14

Bład poprawiony :)
Chodzilo mi o te znaki ktore mozna podejrzeć pod ta sruba na imbus (2 gie zdjecie z pierwszej strony). Greg pokazywal też metode knotroli znaków na kolach rozrzadu. Nigdy tak nie robilem.
Ale na pewno w kazdej metodzie po zakonczeniu regulacji trzeba 2-3 razy obrocic wałem i zmierzyc kontrolnie jeszcze raz.

petrosbike 02.12.2008 16:25

Cytat:

Szczelinomierzem dokonujemy pomiaru luzu. Nie powinien być: mniejszy niż 0,13 a większy niż 0,17 na zaworach ssących (2szt.) mniejszy niż 0,18 a większy niż 0,22 na zaworze wydechowym (1 szt.)
zdaje sie że powinienes odwrotnie zapisac te luzy np >0,13 i <0,17 lub 0,13::0,17

Czy tez te Twoje rozmiary sa w stanie surowym przy ogledzinach?

podos 03.12.2008 10:00

poprawione na:

Na zaworach ssących (2szt.) luz powinien mieścić się między 0,13 a 0,17mm
Na zaworach wydechowych(1szt) luz powinien mieścić się między 0,18 a 0,22mm

7Greg 09.03.2009 16:03

Cytat:

Napisał xtr (Post 47718)
Hej z jaka sila dokrecacie pokrywe zaworowa bo ja ostatnio okreciłem jedna sróbe :mur:

10 Nm

Vooytas 22.04.2009 07:08

1 Załącznik(ów)
Pamiętaj że luz musi być tylko w pewnej "fazie".
Na zdjęciu z lewej strony to nie jest sytuacja normalna (brak osi zaworu i śruby która na niego naciska). Zanim pokręcisz śrubą musisz delikatnie poluzować kontre, po ustawieniu prawidłowego luzu ( na zimnym silniku) trzymasz za śrube i zaciągasz kontre i sprawdzasz czy sie luz nie zmienił.
Ja po wyregulowaniu wszystkich zaworów robie kilka obrotów silnika (manualnie lub rozrusznikiem lub styl dowolny;) i sprawdzam ponownie.

Dzieju 03.05.2009 20:45

Dziś przeprowadziłem inspekcję zaworów i okazało się że po przejechaniu 30.000km od ostatniej kontroli ( podregulowane były wtedy 2 zawory) luzy nadal utrzymują się w środku tolerancji.
To samo dotyczyło synchronizacji po 20.000km i obecnie po 30.000km od ostatniej regulacji nadal wakuometr wskazywał równo.
Dlatego chyba można zdementować poglady o konieczności częstych regulacji zaworów i synchronizacjach.

dj.1 03.05.2009 21:09

Ja juz to dawno mowilem a nikt mi nie wierzyl.:oldman:
robilem tylko co 30.000km i starczylo zawsze.
kiedys na drce testowalem : jak jest za duzy luz to slychac klepanie a jak za maly to moto ma na zimnam silniku o 50% mniej mocy ,wiec kazdy zara zauwazy i silnika nie zepsuje. co do synchra - jak strzela przy zwolnieniu to wiadomo ze trzeba podregulowac.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.