Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzęgło, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Czy ten wałek zdawczy jeszcze pożyje? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=2683)

motormaniak 05.03.2009 14:20

Pojeźdzsz, jak cos z tym zrobisz - jak nic z tym nie zrobisz, założysz nową/starą zebatkę i stare zabazpieczenie to zebatką bedzie pracowac i niszczyć wałek. Może zrobisz pare dziesiąt tysięcy, a może staniesz w trasie ,daleko od domu....
Zabezpiecz wałek przed dalsza dewastacją - sposób opisany przez Kazmira jest ok, w twoim przypadku wystarczy sam klej .
Moja wyglądąła podobnie, sam klej wystarczył - zrobione pare tysięcy, zebatka siedzi bez luzów.
I nowe zabezpieczenie daj !!
cze

Babel 05.03.2009 14:31

Cytat:

Napisał Vooytas (Post 47011)
Lejesz miód na moje skołatane serce.....

zostawie jak jest ( i tak mnie nie stac zeby kupic nowy i uszczelki itp. bo prowadze jeszcze remont vespy i starutkiego opla)

Będe musial bardziej dbać, czesto smarować smarem miedxiowym i pilnowac zeby zebatka byla w dobrym stanie.

Składaj chłopie wiosna idzie :)

podos 05.03.2009 14:45

Cytat:

Napisał motormaniak (Post 47014)
I nowe zabezpieczenie daj !!
cze

Proszę mi wytłumaczyć, nigdzie nie znalazłem, zeby nowe zabezpieczenie dawać. Jak by było potrzebne to by chyba było w zestawie z zębatką? Dwa, że zęby zabezpieczenia tam wchodzą za "zęby" wielowypustu wałka i jakikolwiek mozliwy ruch jest tylko w płaszczyżnie promieniowej a nie osiowej. zatem bez względu na to czy zabezpieczenie jest nowe czy stare, zębatka bedzie miała luz taki, jaki luz jest na zużytym wielowypuście. Siły działają tylko promieniowo (stąd zyżycie)

gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?

Zazigi 05.03.2009 15:07

nie mam zdjęcia, ale zabezpieczenie też się 'pierze', traci na grubości na wysokości zębów i zębatka dostaje jeszcze większych luzów poosiowych, dzięki czemu przy zużyciu wałka, przechyla się 'na boki' i potrafi uderzać w blok silnika. na pewno warto wymienić razem z zębatką

dj.1 05.03.2009 15:13

sprawdzaj go tak co 10.000km i uwierzysz ze zuzycie bedzie prawie niewidoczne. (no chyba ze katujesz po bezdrozach)
No od siebie moze bym tak profilaktycznie jeszcze tak co 15.000 zmienial zebatke (ale jak nie masz scota to i tak wymieniasz mysle)

Vooytas 05.03.2009 17:25

dzieki wszystkim za pomoc i opinie bezcenne!
Musze poszukać jeszcze artykuł o regeneracji zebatki.

Bartol stary byku cie szukałem tyle czasu na gg!!! Chciałem sie zapytać gdzie piaskowales i malowałeś rame bo wygląda na zdjęciach naprawde na dobrą robote!

Jakiś namiar z cennikiem byś podesłał czy cuś:)

motormaniak 05.03.2009 17:50

Cytat:

Napisał podos (Post 47022)
Proszę mi wytłumaczyć, nigdzie nie znalazłem, zeby nowe zabezpieczenie dawać. Jak by było potrzebne to by chyba było w zestawie z zębatką? Dwa, że zęby zabezpieczenia tam wchodzą za "zęby" wielowypustu wałka i jakikolwiek mozliwy ruch jest tylko w płaszczyżnie promieniowej a nie osiowej. zatem bez względu na to czy zabezpieczenie jest nowe czy stare, zębatka bedzie miała luz taki, jaki luz jest na zużytym wielowypuście. Siły działają tylko promieniowo (stąd zyżycie)

gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?

Tak jak napisał Zazigi : Jeśli masz zużyty wałek zębatka pracuje i ząbki wycierają zabezpieczenie, co powoduje że pojawia sie dodatkowo luz wzdłużny. Zębatka zaczyna pracować nie tylko przy dawaniu i odejmowaniu gazu, również osiowo - bo ma taką możliwość. A wiadomo - gdzie coś o siebie trze , tam sie wyciera...
Wymieniałem napęd w paru afrykach i tam gdzie wałek miał ubytki- tam i zabezpieczenie było nadszarpnięte. Uściśle - wg mojej skromnej osoby:
JEŚLI ZABEZPIECZENIE MA LUZ W ROWKU LEPIEJ WYMIENIĆ.

Arecki007 05.03.2009 18:05

Cytat:

Napisał motormaniak (Post 47056)
Tak jak napisał Zazigi : Jeśli masz zużyty wałek zębatka pracuje i ząbki wycierają zabezpieczenie, co powoduje że pojawia sie dodatkowo luz wzdłużny. Zębatka zaczyna pracować nie tylko przy dawaniu i odejmowaniu gazu, również osiowo - bo ma taką możliwość. A wiadomo - gdzie coś o siebie trze , tam sie wyciera...
Wymieniałem napęd w paru afrykach i tam gdzie wałek miał ubytki- tam i zabezpieczenie było nadszarpnięte. Uściśle - wg mojej skromnej osoby:
JEŚLI ZABEZPIECZENIE MA LUZ W ROWKU LEPIEJ WYMIENIĆ.

:brawo::brawo::brawo: tym bardziej że kosztuje tylko 30zł. Ja ostatnio wymieniałem zębatkę i na szczęście nic z wałkiem złego się nie porobiło póki co ale zabezpieczenie było zjechane gdzies o połowę...także warto wymienić:Thumbs_Up:

bartol 05.03.2009 22:54

1 Załącznik(ów)
...a tak wygląda wyrypany wałek.
Vooytas, wspomniana w postach profilaktyka i jeszcze pojeździsz na tym co masz.

7Greg 05.03.2009 23:11

Cytat:

Napisał bartol (Post 47142)
...a tak wygląda wyrypany wałek.
Vooytas, wspomniana w postach profilaktyka i jeszcze pojeździsz na tym co masz.

:eek::eek::eek:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.