Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Zastosowanie praktyczne (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Wgrywanie map do garmina krok po kroku. Prośba o instrukcję. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=9995)

Miklaz 20.07.2011 11:52

Wgrywanie map do garmina krok po kroku. Prośba o instrukcję.
 
Witam,
Mam garmina (60cx), z wgraną topo mapą 2009. Problem w tym że nie pamiętam jak udało mi się to zrobić, męczyłem się męczyłem i jakoś wyszło, ale niestety tego wyczyny nie umiem powtórzyć. Podniosłem sobie poprzeczkę i chcę teraz wgrać mapę Czech. W innym dziale jest temat z linkami do stron z mapami. Plik z mapą zwie się gmapsupp.img tylko co teraz z nim zrobić. Żeby np widział go mapsource. Bo chce trochę tras poplanować a na odbiorniku to trochę niewygodne. Na forum garniaka są tematy jak to się robi ale wyjaśnione jest to trochę trudnym językiem. A widzę, że na forum są ludzie bardziej obeznani w temacie i potrafią trudne rzeczy zrozumiałym językiem przedstawić. Tak przedstawia się moja prośba. W temacie gpsowo-garminowe dylematy chyba jeszcze ta kwestia nie była poruszana.

rambo 20.07.2011 12:55

gmapsupp w mapsource to nie jest taka prosta sprawa. Nie których map nie da się wyeksportować do mapsource z pliku img.

fxrider 20.07.2011 13:30

Hej,
plik gmapsupp.img służy wrzucenia bezpośrednio na kartę (w katalogu /Garmin/), a nie do wpinania w MS (to jest już plik "wyrzucony" przez MS).

Trochę więcej kombinując da się toto wpiąć w MS, ale nie jest to operacja user-friendly i czasami przy tej okazji "wycina" routing w MS.
Będziesz do tego potrzebował programów:
- cGpsMapper
- gmaptool
- MapSetToolKit

Wrzucasz plik gmapsupp.img do programu gmaptool, przechodzisz do zakładki "dziel", ustawiasz "Twórz pliki dla Map Source", zaznaczasz "kompiluj mapę poglądową" (do tego potrzebny jest cgpsmapper i (jeśli masz już tą mapę, n.p. starszą w MS) ustaw też własne Family i Product ID. Możesz też określić późniejszą nazwę mapy w MS (pole "Mapset")
Wybierz katalog docelowy (z tego katalogu będzie też korzystał potem MS, więc chodzi o naprawdę "docelowy" katalog, bo potem przenosiny są problematyczne) i kliknij "Dziel"; czekasz aż skończy. Potem odpalasz MapSetToolKit'a i klikasz przycisk "Install" w części "Mapset installed". W oknie które wyskoczy podaj:
- Registry name: cokolwiek, byle nie powtarzało się, nie ma znaczenia
- TBD file: plik .TBD z katalogu do którego wydzieliłeś mapę (zwykle mapset00.tbd)
- Overview map: plik ????_mdr.img z powyższego katalogu
- TYP files: plik ????????.typ z powyższego katalogu
Klikasz Install (czasem może zapytać o niezgodne ID w pliku TYP - klikasz "tak") i od tej pory mapa będzie widoczna w MS.
Mapy dodane w ten sposób mogą czasami dziwnie działać w MS (n.p. brak widoku, minimapy dla niektórych zoomów, lub "zgubienie" danych do routingu), ale na ten moment to jedyna metoda, którą znam. Jak ktoś zna lepszą to chętnie poznam ;)
Jeśli będziesz usuwał mapę upewnij się, że nie jest "aktualnie włączona" w MS - tzn. uruchom MS, zmień mapę na inną, wyłącz MS i dopiero usuwaj (przez MapSetToolKit), bo można MS zepsować (jeśli tak się zdarzy to trzeba też usunąć pliki mapy z dysku - powinien ruszyć).
Powodzenia z tematem.

pozdrawiam, Adam

BIAŁY 21.07.2011 08:06

Metoda opisana przez fxrider'a bardzo dobrze działa.
Podłączyłem tak pod MS GPmapę 2010.3. :Thumbs_Up:

Miklaz 29.07.2011 11:15

Dobry opis, działa. Wielkie dzięki. Jestem nawet na ambitniejszym poziomie i wgrywam do topo mapy granice działek ewidencyjnych bo potrzebne mi w pracy. Jeszcze ze 4 miesiące i sam będę mapy tworzył jak tak dalej pójdzie:D

fxrider 29.07.2011 11:26

Fajnie, że się przydaje.
Robienie mapek wektorowych wcale nie jest trudne, tylko czasochłonne, niemniej daje sporą frajdę. No i często się przydaje - ja n.p. w ten sposób robię sobie nakładki na główną mapę z zaznaczonymi obszarami, których lepiej unikać przy endurzeniu.

kiub 06.01.2012 23:59

Mam pytanie co zrobić po wgraniu gmapsupp.img do MS (wg powyższej instrukcji) gdy mapa wyskakuje jako zablokowana, a ja nie znam ID mapy (dostałem tylko sam plik img)?
Czy można coś na to zaradzić?

rambo 07.01.2012 01:26

Podaj pelną nazwe mapy lub poszukaj w sieci ID map finder garmin.
telefon do mnie masz, pisz sms

kiub 07.01.2012 12:48

Dzięki, drugi sposób zadziałał.

rambo 07.01.2012 17:27

Zuch Kiub :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.