Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Kwestie różne, ale podróżne. (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=80)
-   -   Poradnik jazdy w grupie (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=34338)

zz44 23.02.2019 13:00

Poradnik jazdy w grupie
 
Koledzy, każdy chociaż raz jechał w ekipie, czy to na kawę w niedzielę, czy na przeprawę przez Podlasie czy do Kirgistanu.

Piszcie tu swoje opinie, przemyślenia, porady i zasady, jakimi się kierujecie (albo jakimi powinno się kierować) zarówno w jeździe szosowej jak i terenowej i w różnych sytuacjach.

Może uda się to wspólnie spiąć w jeden poradnik, aby przed wyjazdem w grupie każdy sobie przeczytał i zapamiętał, jak się zachować w danej sytuacji.

Każda porada jest cenna!

wojtekk 23.02.2019 13:12

Dobry temat!

Kiedyś na trampkowym forum wysmarowałem coś takiego:

1. Przyjeżdżać zatankowanym.

2. Najsłabiej jeżdżący jedzie na początku (nie jako pierwszy). Nigdy na końcu. Tempo pod najsłabszego, a nie najszybszego. Uwaga! Jak jesteś słaby - mówisz wprost. Nie kozacz. Plus taki, że ktoś da Ci rady (ja tak dostałem pierwsze rady w offie - sam się przyznałem. I mi tyłek uratowały)

3. Każdy jadący pilnuje towarzysza z tyłu (ostatni nie ma kogo :) Ale za to filtry do czyszczenia :) ). Jak widzisz, że go nie ma /staje - stajesz / wracasz. Inaczej nie dacie znać reszcie jadącej z przodu, że coś nie tak. Gonienie pierwszego jest a) niebezpieczne (wyprzedzasz kolumnę), b) niebezpieczne (trzeba czasem nieźle grzać), c) bez sensu (odjeżdża się od miejsca, gdzie ktoś może potrzebować pomocy)

4. Jeździmy na suwak / zakładkę. Jak widzisz, że przed Tobą ktoś się buja na boki masz jasny sygnał, że coś się dzieje (dziura, przeszkoda). Jak się nie buja widzisz znacznie dalej.

5. W suwaku trzymaj odległość jaką uważasz za bezpieczną. Nie pajacuj jazdą zbyt blisko jak czujesz, że to pajacowanie :)

6. W Offie suwak nie działa (bujanie na boki to norma - sporo do omijania :) . Dystans jeszcze większy.

7. Suwak potrzebny w razie np. zagapienia się i wjechania w poprzedzający motocykl, by mieć miejsce na omijanie czegoś, czas na rozglądanie się

8. W mieście albo suwak ciasny (pogubienie grupy na światłach) albo pary :)

9. Najlepiej jeździć w małych grupach. Kilkanaśćie motocykli to mordęga.

10. Jazda w grupie zwiększa tendencje do odpału (mocniejsze niz zwykle hamowanie, ostrzejsze ruszanie - pamiętaj. Nie pajacuj)

11. Jak trasa długa a nie znacie się dobrze - ustalcie prędkość przelotową (a najlepiej jasno to określać wcześniej. Nie dołączysz do zbyt wolnej dla Ciebie grupy. Nie spowolnisz Kolegów)

Rola prowadzącego:

1) Ruszać powoli (jadący ostatni muszą nieźle zasuwać by zdążyć - dużo szybciej niż pierwsze motocykle)

2) Jak coś niebezpiecznego, zwolnienie, zakręt etc - dać znak do tyłu (a reszta do tyłu przekazuje). Znak jaki sobie ustalicie (np. kilka razy światło STOP).

3) Jak słabo grupa się zna obgadać tempo, suwak, przerwy, sygnalizowanie (niebezpieczeństwa, awarii). Lepiej powtórzyć komuś kto wie, niż jednemu niepowiedzieć i np. zgubić kogoś.

4) Im większa grupa tym mniej wyprzedzania.

5) Przewiduj sytuację na drodze w perspektywie wszystkich motocykli jakie ciągniesz za sobą (np. skręt sygnalizujesz odpowiednio wcześnie)

6) Pilnujesz suwaka. Co najtrudniejsze, bo nie ma punktu odniesienia :) Ale jak będziesz się bujał, to wszyscy z tyłu się bujają :)

7) Jesteś czytelny. Nie umiem tego zapisać. Ale źle się jedzie jak nie wiadomo co robi osoba z przodu. Dlaczego tak hamuje? Dlaczego staje? Jak jest powód - to ok. Ale jak dla np. szpanu, to reszta z tyłu się umęczy

chemik 23.02.2019 13:55

Przy dłuższych przelotach robicie wszystko razem:
- razem tankujecie (nawet jeśli niektórzy mają jeszcze 3/4 baku)
- razem sikacie (nawet jak komuś się nie chce)
- razem jecie (nawet jak ktoś nie jest głodny)
- razem pijecie (nawet jak ktoś nie jest spragniony)
W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu.
Jeśli wyjazd jest kilkudniowy, to jak ustalacie, że rano wyjeżdżacie o np. 8:00 to wszyscy są gotowi do odjazdu o 8:00, a nie, że wtedy ktoś właśnie sobie przypomniał, że musi przesmarować i naciągnąć łańcuch, a ktoś inny musi zrobić remont głowicy.

myku 23.02.2019 14:40

Z szacunkiem ale temat dla matek w ciąży lub krotko przed.. jesli ktos tego nie potrafi lub uwaza ze to wazny watek to szacun.....i czekam na hejt jak i na madrosci ktore wykraczaja poza zdrowy rozsądek.

WieniuZiel 23.02.2019 15:01

Szczególnie w większych grupach ważnę jest, aby pilnować tego za mną, ma być w zasięgu wzroku, znika to zwalniany, zatrzymujemy się lub zawracamy. Grupy 3-4 osobowe widzą się niemal ciągle, większe już gorzej. We własnej grupie nie wyprzedzamy się nawzajem, jeśli ktoś ma ambicje być ciągle z przodu, umawiamy się następnym razem na tor.

CzarnyEZG 23.02.2019 15:06

Myku prowadziłem kiedyś grupę motocyklistów, w której byłem najmłodszy stażem i przebiegiem.
Pierwszy postój był zaraz po starcie, bo te stare wygi jeździły jak muchy wokół świeżego klocka.
W słowach na K, Ch, D i I ustaliliśmy szybko zasady i dalej szło.

Co ciekawe, pod koniec drugiego jedna z plecaczków stwierdziła, że lubi jak holuję bo nie zapierdalam i można się rozejrzeć (nadałem stałe 80 km/h) a ostatni i tak miał czasem ponad 160 na blacie.

Fajnie, że dla Ciebie to oczywiste oczywistości ale sporo doświadczonych motocyklistów nie umi jeździć w grupach i warto takie rzeczy pisać.

radiolog 23.02.2019 16:57

W grupach max 4 osobowych to mozna jechac, inaczej to proszenie sie o guza.
Lepiej ustalic gdzie stajemy i d ocelu zapierdalac swoja grupą

Adagiio 23.02.2019 19:15

Jak mam jeść albo lać jak mi się nie chce a muszę. To nigdzie nie jadę.
Wystarczy zdrowy rozsądek, trochę tolerancji i nie będzie napianki.

Tank 23.02.2019 19:30

A kto decyduje kiedy grupie chce się lać?

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Gilu 23.02.2019 20:03

Cytat:

Napisał Tank (Post 625519)
A kto decyduje kiedy grupie chce się lać?

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Dla bezpieczeństwa grupy ten z prostatą??


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.