Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Zastosowanie praktyczne (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=114)
-   -   GPSMAP 64S wgrywanie map - problem. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=27689)

Emek 15.10.2016 15:15

GPSMAP 64S wgrywanie map - problem.
 
Panowie mam taki problem. Mam zrzucone na kompa mapy w plikach .img
Chciałem je wgrać do 64s. W tym celu stworzyłem na karcie pamięci katalog Garmin gdzie wgrałem mapy. Niestety 64S ich nie widzi. Po przerzuceniu map do pamięci urządzenia wszystko gra. Mapy są dość spore, nie zmieszczą mi się.wszystkie w pamięci GPS i muszą być na karcie pamięci tak aby można z nich korzystać. Gdzie robię błąd?

PawelM. 15.10.2016 15:27

Nie wiem ale mam to samo :/

Dren 15.10.2016 16:35

To normalne. Ten typ tak ma niestety. Tylko jeden plik img w katalogu głównym. Jak jeździłem po Bałkanach to rano wgrywałem stosowny plik z komputera.

rety 15.10.2016 18:27

U siebie mam wrzucone aktualnie 6 map na kartę pamięci i wszystkie widoczne są przez garmina - mogę wybrać która aktualnie załączyć itd.
Wcześniej kilka map miałem wgranych do pamięci urządzenia, rozmiar taki że zajmowały prawie całą pamięć, wówczas problem pokazywał się przy przeliczaniu trasy - często kończyło się to zawieszeniem garmina.
Także, że ten typ tak ma to nie do końca.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to to że na 100% wszystkie wgrywałem najpierw do kompa (miałem pliki exe nie img), a później wgrywałem do garmina64 Mapinstall'em - programik który instaluje się razem z Base campem

PawelM. 15.10.2016 18:32

Ja mam wysztko w img i robilem kopiuj wklej

Emek 15.10.2016 19:17

Cytat:

Napisał rety (Post 502220)
U siebie mam wrzucone aktualnie 6 map na kartę pamięci i wszystkie widoczne są przez garmina - mogę wybrać która aktualnie załączyć itd.
Wcześniej kilka map miałem wgranych do pamięci urządzenia, rozmiar taki że zajmowały prawie całą pamięć, wówczas problem pokazywał się przy przeliczaniu trasy - często kończyło się to zawieszeniem garmina.
Także, że ten typ tak ma to nie do końca.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to to że na 100% wszystkie wgrywałem najpierw do kompa (miałem pliki exe nie img), a później wgrywałem do garmina64 Mapinstall'em - programik który instaluje się razem z Base campem

Na karcie pamięci masz jakiś katalog w którym są mapy czy po prostu są.wgrane na kartę bez katalogu?

rety 15.10.2016 19:30

Kartę przed wgraniem formatowałem, a przy wgrywaniu map przez mapinstall'era automatycznie tworzony jest folder Garmin i do niego są pakowane mapy

Emek 15.10.2016 19:37

Cytat:

Napisał Dren (Post 502200)
To normalne. Ten typ tak ma niestety. Tylko jeden plik img w katalogu głównym. Jak jeździłem po Bałkanach to rano wgrywałem stosowny plik z komputera.

To akurat nie jest normalne, bo wgrane mam kilka plików img w urządzeniu i nie ma z tym problemu. Natomiast nie kumam dlaczego nie widzi tych na microSD.

Dren 15.10.2016 19:41

Używam Openstreetmap. Zgodnie z instrukcją, w katalogu głównym ma być jeden plik gmapsupp.img Można sobie wcześniej poskładać mapę z odpowiednich kafli:

http://garmin.openstreetmap.nl/


EDIT:

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Przyzwyczajenie do starego softu. Plik img może mieć różne nazwy :D Żyłem w nieświadomości. Oczywiście katalog Garmin, a nie główny. Pamięć zawodzi :(

rety 15.10.2016 20:45

a może problem leży w samej karcie, zbyt duża (nie pamiętam jaki rozmiar może być maks. ja mam 8GB) może niepoprawnie sformatowana (chyba system plików powinien być FAT32)

Emek 15.10.2016 21:09

Karta 64GB. Sprawdziłem 2 sztuki i w dalszym ciągu nie widzi map na karcie. Na kompie karta jest widoczna. Nie wiem o co kaman :confused:.

rety 15.10.2016 22:10

Zajrzałem na zagraniczne forum garmina, tak na szybko to wg. opisu
garmin64 ma problemy z kartami 64GB, czasem ponowne sformatowanie ich na system FAT32 rozwiązuje sprawę a czasami jedynym rozwiązaniem jest max. karta 32GB. System zapisu plików jedynie FAT32!

Neo 15.10.2016 22:20

Cytat:

Napisał Emek (Post 502191)
Panowie mam taki problem. Mam zrzucone na kompa mapy w plikach .img

Pliki o których piszesz są jakoś dostępne online żeby zrobić swoje próby, czy masz je kupione/prywatne?
Garminowe mapy składają się z małych fragmentów, czegoś w rodzaju kafelków czy puzzli, system Garmina potrafi obsłużyć jakieś 3000-4000 tysiące takich elementów łącznie na wszystkich mapach w urządzeniu i na karcie. Niestety nie znam dokładnej wartości, czytałem różne dane. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że każdy twórca map dzieli je sobie na fragmenty według własnego widzimisię.

Jak rozumiem masz mapy w pamięci urządzenia. Czy kasujesz je wkładając kartę pamięci, czy w Garminie są jednocześnie mapy w urządzeniu i na karcie? Jeśli tak, to obstawiam przekroczenie wspomnianego limitu. Jeśli mapy w chwili sprawdzenia są tylko na karcie, będę dalej szukał przyczyny. Nie mam 64s ale postaram się zasięgnąć języka i coś doczytać. Począwszy od tego modelu Garmin zaczął zwalczanie pirackich map, widziałem przeróżne przypadki zachowania softu z odrzucaniem oryginalnych map Garmina włącznie. Ot, uroki stopniowej komplikacji urządzeń. Siłą rzeczy wraz z funkcjonalnością rośnie ilość rzeczy które mogą się spieprzyć :)

rambo 15.10.2016 22:24

Od seri 64 i paru innych w tym zumo 590 czy Edge 78 Garmin uznał że urządzenia te mają pracować tylko z mapami wydanymi przez garmina. Nue wiem ile jest firm robiących mapy pod Garminy ale to był idiotyczny ruch Jankesów.

rambo 15.10.2016 22:27

Za pomocą programów typu sdformat można zrobić z 64gb karty, pojemność np 8gb. Wtedy powinno być wszystko Ok

zimny 16.10.2016 08:03

Cytat:

Napisał rambo (Post 502263)
Od seri 64 i paru innych w tym zumo 590 czy Edge 78 Garmin uznał że urządzenia te mają pracować tylko z mapami wydanymi przez garmina. Nue wiem ile jest firm robiących mapy pod Garminy ale to był idiotyczny ruch Jankesów.

Rambo - mógłbyś rozszerzyć o co dokładniej chodzi? Miałem 62s, mam 64s z różnymi mapami i nie zauważyłem ograniczeń.. Ale ja wiele w mapach nie grzebie.

Pozdrawiam
Zimny

Neo 16.10.2016 09:29

Cytat:

Napisał rambo (Post 502263)
Od seri 64 i paru innych w tym zumo 590 czy Edge 78 Garmin uznał że urządzenia te mają pracować tylko z mapami wydanymi przez garmina.

Nie chcę się wymądrzać, nie miałem żadnego z tych urządzeń, bazuję tylko na wiedzy z forów typu gpsmaniak. Według tego co wyczytałem Garmin zmienił sposób weryfikacji map jedynie po to aby wyeliminować piracenie ich produktów, czyli dodatkowych map oferowanych zarówno przez nich, jak i przez dystrybutorów. W pewnej chwili ilość ofert kopii map na przeróżnych portalach aukcyjnych zaczęła rzucać się mocno w oczy. W znakomitej większości przypadków były to pirackie kopie.

Mapy tworzone i udostępniane online w projektach typu OSM czy UMPpl przez pasjonatów tematu, zgodne z oficjalnym formatem nadal powinny być i według mnie są akceptowane przez nowsze urządzenia Garmina.

Emek 16.10.2016 11:12

Cytat:

Napisał Neo (Post 502262)
Pliki o których piszesz są jakoś dostępne online żeby zrobić swoje próby, czy masz je kupione/prywatne?
Garminowe mapy składają się z małych fragmentów, czegoś w rodzaju kafelków czy puzzli, system Garmina potrafi obsłużyć jakieś 3000-4000 tysiące takich elementów łącznie na wszystkich mapach w urządzeniu i na karcie. Niestety nie znam dokładnej wartości, czytałem różne dane. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że każdy twórca map dzieli je sobie na fragmenty według własnego widzimisię.

Jak rozumiem masz mapy w pamięci urządzenia. Czy kasujesz je wkładając kartę pamięci, czy w Garminie są jednocześnie mapy w urządzeniu i na karcie? Jeśli tak, to obstawiam przekroczenie wspomnianego limitu. Jeśli mapy w chwili sprawdzenia są tylko na karcie, będę dalej szukał przyczyny. Nie mam 64s ale postaram się zasięgnąć języka i coś doczytać. Począwszy od tego modelu Garmin zaczął zwalczanie pirackich map, widziałem przeróżne przypadki zachowania softu z odrzucaniem oryginalnych map Garmina włącznie. Ot, uroki stopniowej komplikacji urządzeń. Siłą rzeczy wraz z funkcjonalnością rośnie ilość rzeczy które mogą się spieprzyć :)

Neo, mapy są stąd http://garmin.openstreetmap.nl
Dla przykładu Ukraina w pliku .img
Mam Zumo 590 LM, które bez problemu czyta mapy z karty pamięci. 64S już tych map nie widzi. Wgrałem najpierw mapy na microSD i garmin ich nie widział. Po transferze do urządzenia wsio w pariadkie i mapy są czytane. Nie mam już miejsca na wgranie Rosji do pamięci urządzenia a w podróży raczej komp będzie zbytecznym balastem stąd chciałbym aby mapy z karty były widoczne w 64.
Spróbuję tak jak sugeruje Rambo wgrać mapy na kartę o mniejszej pojemności i zobaczymy czy będzie OK.

PawelM. 16.10.2016 12:51

Ja mam karte 8gb i nie dalo rady

Emek 16.10.2016 13:11

A u mnie sukces. Format karty FAT32 - karta 4GB. Stworzyłem katalog Garmin na karcie, mapa wgrana i wszystko działa jak należy. :Thumbs_Up:
Wniosek nasuwa mi się taki że karty 64GB nie są obsługiwane przez GPSMAP64. Próbowałem na mniejszych 2GB i 4GB i obie współpracują czyli urządzenie czyta mapy zapisane na microSD.
Cytat:

Ja mam karte 8gb i nie dalo rady
Spróbuj sformatować i potem wgrać mapy. Skoro u mnie poszło to i u ciebie musi działać.

rambo 16.10.2016 13:15

Zuch :Thumbs_Up:

Neo 16.10.2016 13:18

To teraz możesz już lecieć przed siebie jak Garmin wskaże ;)
Po raz kolejny człek się przekonuje, że trzeba szukać rozwiązań najprostszych choć niekoniecznie oczywistych.

PawelM. 16.10.2016 13:48

Dzieki za info

Dren 16.10.2016 19:33

Trochę się namieszało. Ma być FAT32, to pewnik. Jaka jest maksymalna obsługiwana wielkość karty w 64s ? Proszę o info userów, a nie zasłyszane :)

rambo 16.10.2016 20:06

Emek, a próbowałeś z NTFS, Garmin rozpoznaje oba te systemu plików..

FAT 32 będzie w 99% przypadkach OK, do póki nie przyjdzie Nam pomysł wrzucenia np całej mapy City Navigator Europe na kartę, gdyż zajmuje ona ponad 4 GB..

Emek 16.10.2016 20:13

Nie próbowałem. Kiedyś już w jakimś urządzeniu zdarzyło mi się.że kart o pojemności 64 GB nie czytało więc chyba to jest problemem. Dla pewności sformatuję.raz jeszcze kartę 64GB i sprawdzę czy będzie gadać z 64.

Emek 17.10.2016 09:23

Format karty 64GB w standardzie NTFS i ponowne wgranie map nie przynosi oczekiwanych rezultatów. GPS nie czyta map z karty. Nie formatowałem na mniejszą pojemność.

Emek 03.01.2017 12:39

Z innej beczki, wczoraj wspólnie z jednym z kolegów analizowaliśmy dlaczego 64 nie ładuje akumulatorów (Eneloop lub innych NIMH) po podłączeniu do zasilania zewnętrznego i okazuje się że w komorze baterii jest mały czarny guzik, który jest dopasowany tak aby oryginalne akumulatorki garmina go wciskały i wtedy ładowanie może odbywać się podczas używania urządzenia na zasilaniu zewnętrznym. Wystarczy spowodować aby przycisk ten był stale wciśnięty np. poprzez podłożenie kawałka papieru lub tekturki. Zapodaję bo może komuś się przyda.

rambo 03.01.2017 13:21

Do tego urządzenia jest dedykowany akumulator Garmin, który zamyka, mechanicznie obwód tego przycisku

https://buy.garmin.com/en-GB/GB/p/116480

95zł w tszoda gps

Sytuacja uważam że jest dość klarowna, bo ładowanie baterii alkalicznych nie przedłużyło by życia 64-rce :)

Emek 03.01.2017 13:38

4 eneloopy kosztują 30 zł, zamknięcie obwodu mechanicznie za pomocą kawałka papieru 0 zł vs 95 zł za akusa Garmina o tej samej pojemności ;).

żuk 03.01.2017 14:07

Cytat:

Napisał Emek (Post 512823)
Z innej beczki, wczoraj wspólnie z jednym z kolegów analizowaliśmy dlaczego 64 nie ładuje akumulatorów (Eneloop lub innych NIMH) po podłączeniu do zasilania zewnętrznego i okazuje się że w komorze baterii jest mały czarny guzik, który jest dopasowany tak aby oryginalne akumulatorki garmina go wciskały i wtedy ładowanie może odbywać się podczas używania urządzenia na zasilaniu zewnętrznym. Wystarczy spowodować aby przycisk ten był stale wciśnięty np. poprzez podłożenie kawałka papieru lub tekturki. Zapodaję bo może komuś się przyda.

Osz ty w dziuple!
Dobrze, że zapodajesz bom nawet o tym nie wiedział.
Sprawdzę dziś.
Dzięki.

rambo 03.01.2017 14:26

Cytat:

Napisał Emek (Post 512835)
4 eneloopy kosztują 30 zł, zamknięcie obwodu mechanicznie za pomocą kawałka papieru 0 zł vs 95 zł za akusa Garmina o tej samej pojemności ;).

wszystko prawda :Thumbs_Up: :at:

Dren 03.01.2017 15:28

No jest tam takie coś :) Nawet kiedyś zastanawiałem się po co. Zastanawiałem się też, dlaczego moje eneloopy się nie ładują :D

JaTomek 07.08.2018 18:56

Cytat:

Napisał Emek (Post 502319)
A u mnie sukces. Format karty FAT32 - karta 4GB. Stworzyłem katalog Garmin na karcie, mapa wgrana i wszystko działa jak należy. :Thumbs_Up:
Wniosek nasuwa mi się taki że karty 64GB nie są obsługiwane przez GPSMAP64. Próbowałem na mniejszych 2GB i 4GB i obie współpracują czyli urządzenie czyta mapy zapisane na microSD.

Spróbuj sformatować i potem wgrać mapy. Skoro u mnie poszło to i u ciebie musi działać.

Odkopując temat.
Mam kartę 8gb. Sformatowaną w fat32 i urządzenie widzi z karty tylko mapę o nazwie gmapsupp.
Ma ktoś może jakieś sugestie co z tym zrobić?

Emek 07.08.2018 19:21

A co chcesz z tym robić? To obraz mapy. Widzisz mapę na urządzeniu czy coś nie bangla?

radiolog 07.08.2018 19:32

To dodaj 1 zeby bylo gmapsupp1 do drugiej mapy, wtedy w mapach będą dostępne dwie do wyboru. I to jest chyba ich max ilość
Bo chyba o to chodzi, bo nazwy swoistej np albania z tymoprogramowaniem nie możesz nadac

JaTomek 07.08.2018 19:49

Cytat:

Napisał Emek (Post 594500)
A co chcesz z tym robić? To obraz mapy. Widzisz mapę na urządzeniu czy coś nie bangla?

Chciałem wrzucić na kartę więcej niż jedną mapę i sprawić żeby były widoczne;)

Emek 07.08.2018 20:04

To jak pisze radiolog. Da się więcej niż jedną bo właśnie wrzucałem kraje bałtyckie.

diego 07.08.2018 21:26

Mapy w gpsmap64 trzeba wrzucac do folderu "Garmin" - jezeli takiego folderu nie masz na karcie SD to go stworz. Nazwy plików nie maja znaczenia wiec ponazywaj je tak jak trzeba a nazwy map dla garmina sa zapisane w samych plikach. Zaraz porobie screenshoty.

Emek z tym przyciskiem BOMBA! Mnie czasami sie zdarzało że nie ładowało i ściągałem klapke i te baterie cos tam poruszałem i łapało haha... to teraz już wiem dlaczego.

Tak to wygląda na mojej karcie Pamieci w urzadzeniu:
https://i.imgur.com/Hs5f4iF.png

A tak wyglada juz w samym garminie
https://i.imgur.com/ZXKHqck.png

Jak widac pliki gmapsupp mozna nazywac do woli wedle naszego uznania (ja nazywam organizacyjnie z data bym wiedzial z jakiego okresu jest mapa). Samo urzadzenie rozpozna wewnetrzna nazwe mapy i tak tez ja pokaze.

diego 07.08.2018 21:49

To ja zadam pytanie z innej beczki. Mam te aku od garmina - ale nie moge ladowac ich jak podpinam urzadzenie do PC. Od razu wykrywa ze jest polaczenie do kompa i nie ma zadnej informacji o ladowaniu. Jak podepne tylko do jakiegos zrodla zasilania to jest ok, laduje sie. Ale do urzadzenia typu laptop czy PC to wykrywa jako karty pamieci i nie laduje. Ktos cos?

JaTomek 07.08.2018 21:56

Cytat:

Napisał piotrektt (Post 594521)
Mapy w gpsmap64 trzeba wrzucac do folderu "Garmin" - jezeli takiego folderu nie masz na karcie SD to go stworz. Nazwy plików nie maja znaczenia wiec ponazywaj je tak jak trzeba a nazwy map dla garmina sa zapisane w samych plikach. Zaraz porobie screenshoty.

Emek z tym przyciskiem BOMBA! Mnie czasami sie zdarzało że nie ładowało i ściągałem klapke i te baterie cos tam poruszałem i łapało haha... to teraz już wiem dlaczego.

Tak to wygląda na mojej karcie Pamieci w urzadzeniu:
https://i.imgur.com/Hs5f4iF.png

A tak wyglada juz w samym garminie
https://i.imgur.com/ZXKHqck.png

Jak widac pliki gmapsupp mozna nazywac do woli wedle naszego uznania (ja nazywam organizacyjnie z data bym wiedzial z jakiego okresu jest mapa). Samo urzadzenie rozpozna wewnetrzna nazwe mapy i tak tez ja pokaze.

U mnie to tak nie działa. Ściągnę jeszcze inne obrazy map bo może w tym problem.
Zapisałem mapy z oryginalnymi nazwami i nic.

diego 07.08.2018 22:17

Mapy pobieram stad:
http://garmin.openstreetmap.nl/

Wybieram "Generic Routable (new style)"
Następnie wybieram kraj. np. Poland

Jeżeli nie zaznaczasz/odznaczasz dodatkowych kafelków. Mapa będzie gotowa do pobrania po kliknięciu Download Map Now

https://i.imgur.com/13f5ZCS.png


Gdy już klikniesz, bedziesz miał do wyboru

https://i.imgur.com/HsuABmM.png

Po ściągnięciu i rozpakowaniu mapy zmieniasz jej nazwę żeby się nie pomyliła z innymi i wrzucasz ją albo do folderu "Garmin" na urządzeniu albo do folderu "Garmin" utworzonego na karcie SD. I musi działać.

radiolog 07.08.2018 22:27

To zależy chyba jakie oprogramowanie, w navigatorze 4 byly tylko 2 mapy, w 5 mozna wgrywać nieograniczoną ilość pod nazwami jakie się chce

JaTomek 07.08.2018 22:58

Cytat:

Napisał radiolog (Post 594538)
To zależy chyba jakie oprogramowanie, w navigatorze 4 byly tylko 2 mapy, w 5 mozna wgrywać nieograniczoną ilość pod nazwami jakie się chce

Mam wersję 5tą. Jutro powalczę bo coś jest nie tak.
Czy z poziomu urzadzenia można formatować kartę albo podejrzeć dostępne miejsce?

diego 08.08.2018 01:12

Karte z urządzenia po podpięciu go przez usb powinno być widać jako DyskUSB. Wtedy możesz sobie ją sformatować itd. Ja uczyniłem tak podobnie jak chłopaki. Moja karta ma 16GB - format FAT32. I wszystko śmiga bez problemu.

Polecam też sciągnąć od garmina program - garmin express i wgrać najnowsze oprogramowanie do urządzenia. No nie wiem co więcej moge poradzić. Jak widziałeś np. u mnie wszystko działa bez zarzutu.

JaTomek 08.08.2018 10:33

Nie wiem co namieszałem. Wczoraj nie działało. Ruszyło po ponownym formacie kart i przywróceniu ustawień fabrycznych w urządzeniu.

Dzięki za pomoc.

CeloFan 08.08.2018 11:29

:Thumbs_Up:
Doszły mnie słuchy, że po wgraniu najnowszej aktualizacji na Garmin Montana, mapy z openstreetmaps nie chcą działać. Możliwe że i na GPS Map też może się to zdarzyć?

JaTomek 08.08.2018 13:16

Cytat:

Napisał CeloFan (Post 594629)
:Thumbs_Up:
Doszły mnie słuchy, że po wgraniu najnowszej aktualizacji na Garmin Montana, mapy z openstreetmaps nie chcą działać. Możliwe że i na GPS Map też może się to zdarzyć?

Mam najnowszy soft i działa a co było nie wiem. W każdym razie na Gpsmap mapy chodzą.

Emek 08.08.2018 13:20

Chodziły na starym sofcie i na nowym też jeśli chodzi o 64.

diego 08.08.2018 14:39

Cytat:

Napisał CeloFan (Post 594629)
:Thumbs_Up:
Doszły mnie słuchy, że po wgraniu najnowszej aktualizacji na Garmin Montana, mapy z openstreetmaps nie chcą działać. Możliwe że i na GPS Map też może się to zdarzyć?

gdyby tak bylo - mogliby sie zwijac z urzadzeniami swoimi z rynku. Mapy platne od garmina sa tak beznadziejne ze az w dupie szczypie. Moze na US maja jakies lepsze, ale reszte rynku mogliby pakowac, a przynajmniej najwazniejszy dla nas rynek - PL :P.
Wydalem specjalnie 80 ziko czy tam ile ona kosztowala zeby zobaczy Polske i tragedia to malo powiedziane.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.