Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzęgło, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   rozmiar wałka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=25993)

Mallory 25.02.2016 19:46

rozmiar wałka
 
Jakżeby inaczej kolejny temat o wałku po niedługim czasie - tardycja:)))
Ale od innej strony tym razem.
Prośba, pewnie macie gdzieś pochowane wasze wałki na czarną godzinę... i moglibyście zmierzyć suwmiarką dokładnie każdy wymiar tychże wałków. Zależy mi, i pewnie nie tylko mi, na porównaniu wałków do RD04/RD07 (takie same) numer 23220-MV1-000 z wałkiem do RD07A numer 23220-MAY-000.
Ciężko uzyskać wiedzę czy są identyczne czy jednak różne (chyba, że słabo szukałem).
Czyli dwóch ochotników z różnymi (a może nie) wałkami może przysłużyć się do może największego odkrycia tego forum, być może do eureki na miarę kamienie filozoficznego - bo czymże jest dla nas zamiana ołowiu w złoto (felgi złote wystarczą) do odpowiedzi na pytanie o wymiar wałka.
Nie powinniśmy zaznać spokoju do czasu znalezienia odpowiedzi...
Więc wałki na stół i podawać wymiary....:::))))
Oznaczenia według schematu - to powinno wystarczyć.

Kazmir 28.04.2016 10:17

2 Załącznik(ów)
Jak chcesz wymiary to odrób pracę domową porządnie. To co namalowałeś na tym wałku to dla dzieci kolorowanka? ;-)

Mallory 28.04.2016 12:20

No nareszcie coś się rusza w temacie:)))
To jest schemat od wałka 23220-MAY-000 czy od 23220-MV1-000?
Pracę domową obiecuję odrobić i podzielę się wnioskami - tylko muszę mieć takie schematy dwóch w/w wałków.
Mam też inny pomysł na odpowiedź na pytanie o różnice, ale to trochę potrwa...:)))

pałeł 28.04.2016 14:17

Mam wałek os Wojtasa ale nie wiem z czego zrobię mu staloskopie i może twardość
To będę znał gatunek i w przybliżeniu będzie można oszacować obróbkę cieplna

Lepi 28.04.2016 14:21

A po co?

Zet Johny 28.04.2016 14:27

Mallory chce tylko się dowiedzieć czym się różnią wałki od RD04/07 i RD07a bo maja różne nr katalogowe.

Mallory 28.04.2016 15:25

Właśnie... mają różne numery.
Pisałem do serwisu Hondy w PL i stwierdzili, że numery różne i wałki różne - czym się różnią nie wiedzieli. Czy będą pasować? Stwierdzili, że nie, ale może będzie coś można dotoczyć, dopasować itp... Nawet osobiście się pofatygowałem do ASO, żeby sprawę wyjaśnić - wnioski te same, że skoro w katalogu inny numer to wałek inny. Podejrzewam, że sami nie wiedzą. Dlatego chciałem zwymiarować oba i porównać - to właśnie ten rysunek przedszkolny z 1 posta:)))
Kolejny pomysł to sprawdzenie wszystkich innych elementów, które współpracują z oboma - łożysk, zębatek, tulejek,... tak na szybko wszysko poza wałkami jest identyczne - więc mam podejrzenie, że wałki też są identyczne - ale muszę to jeszcze raz sprawdzić dokładnie w wolnej chwili.
Problem oczywiście jest istotny dla właścicieli afryk rd04/rd07 - tam jest wałek MV1 - którego już nie można kupić. Dla RD07a jest MAY ciągle gdzieniegdzie dostępny.

Kazmir 28.04.2016 16:34

Wałek, który mam dostałem od Podosa. Nie wiem co on miał za AT, ale pewnie nie problem się dowiedzieć. Taki wałek mogę Ci zwymiarować tylko;) .....to już wiesz.
Cytat:

Pisałem do serwisu Hondy w PL i stwierdzili, że numery różne i wałki różne - czym się różnią nie wiedzieli.
Po co ci ludzie tam pracują?

Lepi 28.04.2016 16:43

A skąd serwisant, nie projektant, ma znać wszystkie różnice między dwoma produktami? Może być różnica w wymiarze ale może być inny materiał, inaczej obrabiany/ulepszany. A może zrobili po prostu taniej ;)
W serwisie mają potrafić co najwyżej wymienić taki wałek. Na część oryginalną. To wszystko. Jakby mi serwisant zaczął się wymądrzać, że zamontuje mi inny wałek bo wg niego niczym się nie różni...

Kazmir 28.04.2016 17:51

Cytat:

W serwisie mają potrafić co najwyżej wymienić taki wałek. Na część oryginalną. To wszystko.
Lepi ja jestem ulepiony z innej gliny. Ostatnio kupiłem czujnik ciśnienia oleju za 15zł, który u Yamahy kosztuje 230zł
Po to potrzebna jest ta wiedza, żeby nie dać się wydymać, ale jak ktoś lubi.....
Wracając do wałka. Mówimy tu o 2 (słownie dwóch) wałkach do XRV 750. Ja nie wymagam wiedzy, czy ten wałek pasuje w innych motocyklach - setkach motocykli to absurd. Z nudów i ciekawości bym to spróbował rozwiązać. Lepiej pomiętosić smartfona w reku niż suwmiarkę. Takie czasy OK rozumiem.

Mallory 06.05.2016 15:59

Nie święci garnki lepią i skoro Hąda nas olała to napisałem do firmy ŚWIĄTEK (nomen omen:)) http://www.swiatek.com.pl/ czy są w stanie dorobić wałek 23220-MV1-000 do RD04/RD07.
Odpisali, że żeby ocenić i wycenić muszą mieć go fizycznie. Więc pytanie czy ktoś z okolic Bydgoszczy ma taki wałek i mógłby im go użyczyć? Lub wysłać? Lub jakoś inaczej dostarczyć?
Pewnie cena będzie niższa gdyby zbiorowo kupić.

rambo 06.05.2016 17:50

Ja mam nowy wałek do XRV 750 :Thumbs_Up:

Wolałbym go jednak sprzedać :Thumbs_Up:

Prince 06.05.2016 23:07

Jak znam firmę to nie łudźcie sie, u nich taki wałek będzie kosztować od 2tyś.

Lepi 07.05.2016 03:46

Raczej wiecej. Nie kupicie przeciez 100 sztuk.

kudlacz 07.05.2016 16:04

NO to z innej beczki przygarnę używany wałek zdawczy z racji że posiadam 07a najlepiej takowy. Jak będę miał w łapie to zobaczę co mogę "załatwić" :Dna razie tyle.

Mallory 07.05.2016 19:28

Jaka cena zobaczymy jak wycenią -może nie będzie tak źle.
Nie trzeba wysyłać wałka do nich. Dostałem kolejne info w sprawie wyceny:
"proszę o dosłanie zdjęcia wałka oraz długości całkowitej i największej średnicy elementu. Jest to niezbędne do wyceny"

Więc ładnie proszę kogoś z wałkiem poza silnikiem o w/w wymiary - sam poszukam gdzieś w serwisówkach.

Kazmir 07.05.2016 22:01

Największa średnica to na pierścieniu ustalającym koło zębate = fi 34mm
Cały wałek ma fi 28mm
Nie mam długiej suwmiarki (ukradli hu...e) miarką około 185mm z zapasem.

Mallory 07.05.2016 22:06

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 482433)
Największa średnica to na pierścieniu ustalającym koło zębate = fi 34mm
Cały wałek ma fi 28mm
Nie mam długiej suwmiarki (ukradli hu...e) miarką około 185mm z zapasem.

dzięki, działam dalej

Mallory 09.05.2016 15:34

A więc mamy odpowiedź:
"Szacunkowo taki wałek powinien kosztować około 360 zł dla 1 - 3 szt. Dla 10 szt cena mogła być 320 zł. Potrzebne by były (do sprawdzenia) elementy, które są montowane na ten wałek (wielokliny)."

Ja bym wziął "na zaś" za 320.
Dochodzi sprawa kwestia, żeby czy nie zrobić lepiej niż fabryka a mianowicie żeby był gwintowany i nakrętką zabezpieczony jak w super tenerze. Trzeba by im wysłac wałek na wzór.

ferolo 09.05.2016 16:01

Jak zrobili by wałek z nakrętka zabezpieczająca to ja jestem drugi w kolejce do zakupu

Lepi 09.05.2016 17:26

No to super tanio! Pytanie czy będzie ulepszany? Patrząc na foty myślałem, że jest sporo większy a to taka średnia parówka ;)
Ciekaw jestem jak to się potoczy.

motomysz 09.05.2016 18:27

Optymistyczne to wygląda. Ja rownież bym sie pisał na taki wałek "na zaś"

Zet Johny 09.05.2016 18:50

Mallory daj znać kiedy i gdzie będzie lista zamówieniowa.

ural2 09.05.2016 18:57

Fajna koncepcja. Kibicuję i ustawiam się w kolejce.

Robin 09.05.2016 19:30

Małem kupować orginał na zapas, ale skoro jest opcja innego mocowania zębatki zdawczej to ustawiam się w tej kolejce.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Mallory 09.05.2016 21:05

Popytam o ich opinię o wytrzymałość w stosunku do oryginału oraz opcję innego mocowanie. Zobaczymy.

Marco Polo 09.05.2016 22:11

Obserwuję temat ;)

hero 09.05.2016 22:54

Poruszyl ten temat moje dupsko i umysl i bede go sledzil a na Mallorego bede glosowal w nastepnych wyborach jak cos u Swiadka wskura. A jak bedzie mocne i dzialac przynajmniej jak oryginal to do stol swego zaprosze. A jak lepsze to i butelczyne alkocholu 17to letniego sprezentuje.

lezan81 10.05.2016 00:46

Biorąc pod uwagę jakość wałków rozrządu produkowanych przez inżyniera Świątka, nie zaryzykowałbym montażu w motocyklu. Za dużo pieprzenia z wymianą żeby za kilka tysięcy kilometrów znowu go zmieniać.

Cezarus 10.05.2016 05:58

Mam zupełnie odwrotne doświadczenia niż Ty z walkami regenerowanymi u Świątka i to do ciężarówek . Sprawdzone na dużej liczbie sztuk .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mallory 10.05.2016 07:59

Spokojnie - na razie nikt nikomu nic nie obiecał:)))
Wysłałem pytanie o wytrzymałość w stosunku do oryginału oraz o możliwość zastosowania nakrętki zabezpieczającej od XTZ750. Zobaczymy. Mnie najbardziej interesuje opinia/gwarancja wytrzymałości.
Nawet gdyby nic nie wyszło z zamówienia grupowego to będzie wytyczona droga dla tych co mają problem, a Honda nie daje części na rozwiązanie tego problemu.

Kazmir 10.05.2016 13:48

Cytat:

Dochodzi sprawa kwestia, żeby czy nie zrobić lepiej niż fabryka a mianowicie żeby był gwintowany i nakrętką zabezpieczony jak w super tenerze. Trzeba by im wysłac wałek na wzór.
Miałem Ci o tym napisać. Może przejrzałbyś te mocowania zębatki w innych moto.
Stożek występuje plus mocowanie śruba / nakrętka?
Też na taką kwotę się piszę.

kraft90 10.05.2016 14:11

jeżeli coś takiego wypali to również jestem chętny.

marekw 10.05.2016 21:03

Orginalne zebatki przednie hondy nie pasują na lancuch did i rk a czemu to kto wie.

Mallory 11.05.2016 08:27

Marekw:
Ja mam oryginał honda zębatkę i łańcuch Did złoty i pięknie pasuje.

marekw 11.05.2016 08:37

To pewnie wyszła jakas wadliwa partia zębatek ponieważ. spotkałem sie 2 przypatkami nie pasujacych zębów orginalnych zębatek na łańcuch

Mallory 11.05.2016 08:38

Ciąg dalszy historii z wałkiem i firmą Świątek.
Więc jestem w kontakcie w szefem firmy (dzisiaj telefonicznym) i na razie wygląda to tak:
Wytrzymałość:
Wałek taki musi być wykonany jako element ulepszany cieplnie (wytrzymały). Oni robią generalnie takie elementy - w tym się specjalizują. W porównaniu do oryginału - będzie podobna wytrzymałość, ale zależy to od dostępnego materiału i testów.
Testowanie materiału:
Trzeba dostarczyć im wałek na wzór - może być zużyty wieloklin. Będą testować jak jest utwardzanym czy powierzchniowo czy na całej grubości.
Najlepiej byłoby dostarczyć im z kołami zębatymi, które z tym wałkiem pracują.
Wałek ulepszany:
Mogą eksperymentalnie zrobić wałek ulepszany i azotonasiarczany. Będzie wtedy wytrzymały i twardy ale to trzeba będzie przetestować na jakimś motocyklu.
Ilość:
Najlepiej zrobić byłoby 1-3 sztuki i zamontować je w motocyklach i przetestować.

Tak to wygląda.
Dawajcie opinie - co sto głów to nie trzy;);)

Ja proponuję następujące rozwiązanie:
nie zamawiać od razu hurtowo, tylko jeżeli ktoś będzie miał już duży problem i będzie musiał remontować, to uderza do firmy Świątek powołując się na forum FAT i ustaloną cenę, wysyła im wałek i zębatki. Oni robią pomiary, robią schemat dla siebie i ten ktoś decyduje się czy chce: standardowy jak oryginał, ulepszany czy z nakrętką na wieloklinie.
Kolejni będą mieli łatwiej.

Mallory 11.05.2016 11:29

ale jeżeli zdecydujemy się na zbiorcze zamówienie - to ja kupuję i się tym zajmę.

Mallory 11.05.2016 13:28

Kolejny post pod postem - sorry, ale mam pomysł.
Robimy zrzutę na testowy wałek - załóżmy po 20 PLN. Zainteresowanych pewnie się 18 znajdzie. Wysyłamy do Świątka zamówienie na testowy wałek, ale z gwintem jak w XTZ. Wałek wędruje do forumowego magazynku (zresztą ja też mogę go przechować).
I czekamy, wałek leży gotowy i też czeka.U Świątka mają w "razie w" gotowe schematy i nastawy.
Gdy znajdzie się chętny do założenia i testowania w swojej afryce to go od nas dostanie jako beta tester za darmo - chociaż z opinii od mechaników i wysyłanych na priv jakość będzie bardzo dobra.
Kto chętny na zrzutę dla dobra królowej?

ferolo 11.05.2016 14:30

Ja się dorzucę

Lepi 11.05.2016 14:32

Magazynek to będziesz musiał sam założyć. Dla dobra sprawy chętnie się dołożę. A może skubniesz z forumowej kasy? Leży i się kisi ;) Dla dobra sprawy.

motomysz 11.05.2016 17:37

I ja dorzuce 20 zlotowek!

Kali89 11.05.2016 17:40

Tez mogę coś dorzucić

cezeters 11.05.2016 18:17

A jak pomysl sie sprawdzi i wałek też, to patent i na ebay. a kasiora na FAT na serwer itp itp . Chętnych ba świecie by było trochę.

Mallory 11.05.2016 18:37

Więc nie ma co gadać trzeba działać. Lubię takie akcje gdzie duch zwycięża z materią:)))

Ustalmy zasady:
kasę zbieram ja, jak się zbierze 18 chętnych to podaję numer konta do wpłat, szukamy wałka na wzór (może być używany) a ja się zajmuję resztą. Dostarczenie do Świątka, przelanie mu kasy, odebranie wałka z LOGO FAT nr 1 i przechowywanie go.
Jeżeli znajdzie się ktoś kto akurat rozpoławia silnik i chce użyć wałka nr 1 dostaje go za darmo. W zamian wykonuje sesję zdjęciową oraz co 2-3 tysiące km ściąga zębatkę i sprawdza stan wieloklinu - także podsyła zdjęcia, aż do przebiegu powiedzmy 30 tyś.

Mallory 11.05.2016 18:39

Proszę się dopisywać - Lista Hall of Fame - rozwiązanie problemu wałka.
zrzuta 20 PLN - jażeli chętnych będzie więcej niż 18 to zrzuta automatycznie mniejsza:)))
1. Mallory
2. Ferolo
3. Lepi
4. Motomysz
5. Lizak
6. Cezeters

kraft90 11.05.2016 19:01

Proszę się dopisywać - Lista Hall of Fame - rozwiązanie problemu wałka.
zrzuta 20 PLN - jażeli chętnych będzie więcej niż 18 to zrzuta automatycznie mniejsza))
1. Mallory
2. Ferolo
3. Lepi
4. Motomysz
5. Lizak
6. Cezeters
7. Kraft90

Andrzej998 11.05.2016 19:03

Proszę się dopisywać - rozwiązanie problemu wałka.
zrzuta 20 PLN - jażeli chętnych będzie więcej niż 18 to zrzuta automatycznie mniejsza))
1. Mallory
2. Ferolo
3. Lepi
4. Motomysz
5. Lizak
6. Cezeters[/QUOTE]
7. Kraft90
8.wschód

Mallory 11.05.2016 19:17

Cytat:

Napisał wschód (Post 482944)
Proszę się dopisywać - rozwiązanie problemu wałka.
zrzuta 20 PLN - jażeli chętnych będzie więcej niż 18 to zrzuta automatycznie mniejsza))
1. Mallory
2. Ferolo
3. Lepi
4. Motomysz
5. Lizak
6. Cezeters
7. Kraft90
8.wschód

Mamy już chętnego z rozpołowionym silnikiem (i nie jestem to ja:)))
Dopisywać się - załatwmy to szybko to testy jeszcze tej wiosny.

Dzieju 11.05.2016 19:25

Cytat:

Napisał Mallory (Post 482940)
Jeżeli znajdzie się ktoś kto akurat rozpoławia silnik i chce użyć wałka nr 1 dostaje go za darmo. W zamian wykonuje sesję zdjęciową oraz co 2-3 tysiące km ściąga zębatkę i sprawdza stan wieloklinu - także podsyła zdjęcia, aż do przebiegu powiedzmy 30 tyś.

Wszystko pięknie tylko powstaje pytanie : jeśli wałki bez problemu robią ponad 200tyskm to 30tyskm dużo nie powie.
Ale z drugiej strony zrobienie tych 30tyskm trochę czasu zajmie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.