Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Clutchless shifting (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33205)

radiolog 11.10.2018 16:35

Clutchless shifting
 
Znany sposób, ale według jednych niszczy, a drugich nie niszczy skrzyni.
a jaka jest prawda. Powiedzmy, że ktoś tak zjechał 100000 km i nie było żadnych uszkodzeń.

operator99 11.10.2018 17:41

Prawda zapewne leży po środku,wiele osób zmienia biegi w ten sposób oczywiście trzeba mieć wprawę i raczej nic się nie niszczy

Emek 11.10.2018 17:46


radiolog 11.10.2018 18:36

Cytat:

Napisał Emek (Post 605587)

Właśnie to oglądałem, ale potem było kilka innych filmików, z pourywanymi zębami.
Patrząc na to na zimno, to jakby szkodziło, to nie byłoby qiuckshifterów, które głównie kontrolują właśnie gaz, tylko szybciej niż ręka, w dodatku quickshifter w najnowszym wydaniu działa też w dół,a downshifting może bardziej obciązać skrzynię niż upshifting.
Mnie w każdym razie taki sposób przypadł do gustu, jedynie z 1 na 2 jest większe szarpnięcie, ale to wynika z luzu między 1 a 2 i trzeba mieć większe doświadczenie.
W każdym razie następna Afryka bedzie napewno manual z quickshifterem.
Ciekawe czy ktoś jeżdził DCT a potem manualem z quickshifterem i co lepsze.

Emek 11.10.2018 18:47

W mojej ocenie zmiana biegów bez sprzęgła w normalnym użytkowaniu ma sens wyłącznie w określonych przypadkach lub w sporcie gdzie liczy się czas. Quckshifter w motocyklu co waży ćwierć tony, ma niecałe 100 koni i jest przeznaczony do turystyki ma taki sam sens jak montaż wielkiego spojlera na tylnej klapie Nubiry lub dźwigni do zmiany biegów nogą w DCT. Jak da to radość właścicielowi to proszę bardzo i nic mi do tego.

Novy 11.10.2018 18:54

Cytat:

Napisał radiolog (Post 605602)
Właśnie to oglądałem, ale potem było kilka innych filmików, z pourywanymi zębami.
Patrząc na to na zimno, to jakby szkodziło, to nie byłoby qiuckshifterów, które głównie kontrolują właśnie gaz, tylko szybciej niż ręka, w dodatku quickshifter w najnowszym wydaniu działa też w dół,a downshifting może bardziej obciązać skrzynię niż upshifting.
Mnie w każdym razie taki sposób przypadł do gustu, jedynie z 1 na 2 jest większe szarpnięcie, ale to wynika z luzu między 1 a 2 i trzeba mieć większe doświadczenie.
W każdym razie następna Afryka bedzie napewno manual z quickshifterem.
Ciekawe czy ktoś jeżdził DCT a potem manualem z quickshifterem i co lepsze.

Zastanawia mnie jaka jest różnica między quickshifterem, a automatyczną (DCT) skrzynią biegów? Myślę, że skoro jest gotowe rozwiązanie w postaci DCT to po co pakować quickshiftera, który w wyniku nieumiejętnej zmiany biegów może (nie musi) zniszczyć zęby i pozbawić właściciela gwarancji.

Cytat:

Napisał radiolog (Post 605602)
Ciekawe czy ktoś jeżdził DCT a potem manualem z quickshifterem i co lepsze.

Moja NATka jest z DCT, w Portugalii z Mykiem mieliśmy wypożyczone NATki ze skrzynią manualną, więc moja opinia nie do końca będzie miarodajna, bo nie miała quickshiftera, ale wielokrotnie zmieniałem biegi bez sprzęgła.

Wrzucanie biegu w górę lub zrzucanie w dół to naprawdę nie problem i mówię tu o różnych pojazdach. Oczywiście mówię o rozsądnym wrzucaniu lub zrzucaniu biegów, nie na siłę.
Trzeba dodać delikatnie gazu, czasem wystarczy musnąć sprzęgło i bieg sam wskakuje.

radiolog 11.10.2018 19:17

Od 2018 jest możliwość zamówienia fabrycznego quickshiftera, więc o stracie gwarancji nie ma mowy. Bez pałowania biegi bez sprzęgła też wchodza bez zgrzytów i dziwnych dźwięków i powiem,że jest to o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze.

bicio 11.10.2018 20:04

Zmieniam biegi bez sprzęgła od jakiś 7 lat, za to używam go bardzo intensywnie w terenie bo wynika to po prostu z techniki jazdy. Nie zaglądałem nigdy do skrzyń w swoich motocyklach, ale też nie było potrzeby. Myślę że jakieś 70-80 tyś km zrobiłem w ten sposób i nic negatywnego się nie zadziało. Zauważyłem też, że w liściach można wbijać biegi w zasadzie bez odejmowania gazu, wystarczy trzymać go równo przez chwilę.
Z tego co wiem Misza zmielił tryby podczas wbijania dwójki jadąc na kole, ale to raczej wyjątek.

radiolog 11.10.2018 20:11

I o taką opinie mi chodzi 😶 w terenie sprzeglo to jednak podstawa

Mhv 12.10.2018 07:51

Cytat:

Napisał bicio (Post 605621)
za to używam go bardzo intensywnie w terenie bo wynika to po prostu z techniki jazdy.

Z ciekawości i poważnie - napisz o tym proszę dokładniej. Rozumiem, że czasem strzał jak coś przeskoczyć trzeba, ale poza tym?

kudlacz 12.10.2018 08:30

Temat już był kiedyś wałkowany z tymże miał polską nazwę więc żadna nowość.
Mhv idź pozmieniaj biegi bez sprzęgła, a zobaczysz ze to nie boli. Sam też jeżdżę bez sprzęgła (oczywiście całkowicie ze sprzęgła nie zrezygnowałem) czy to na asfalcie czy w terenie , i jest OK, kwestia wyczucia i odrobinę wprawy. Na początek potrzeba trochę zdecydowania w zamiarze zmiany biegu.

Dentka 12.10.2018 09:04

Ja miałem 2-3 strzały łańcucha jak się zakopałem łańcuch 4kkm

Mhv 12.10.2018 09:04

Kudlacz :)wiem, sam czasem zmieniam bez sprzęgła w górę i w dół..choć moim zdaniem sprawdza się to najlepiej przy zapierd%$@&@aniu....
Mój błąd, niewłaściwie zaznaczyłem cytat..poprawiłem..chodziło mi o to intensywne sprzęglenie w terenie..gdzie/jak/w jakim celu:)

Nynek 12.10.2018 09:14

Po co zmieniać biegi bez sprzęgła w trakcie normalnej spokojnej jazdy, kiedy mamy czas na wszystko? Taka zmiana ma sens przy ostrym dzidowaniu.

robertG7 12.10.2018 09:25

Cytat:

Napisał Nynek (Post 605729)
Po co zmieniać biegi bez sprzęgła w trakcie normalnej spokojnej jazdy, kiedy mamy czas na wszystko? Taka zmiana ma sens przy ostrym dzidowaniu.

Może to taka moda, że wszystko szybciej, lepiej, taka gonitwa szczurów :)

JarekO 12.10.2018 09:50

Cytat:

Napisał robertG7 (Post 605736)
Może to taka moda, że wszystko szybciej, lepiej, taka gonitwa szczurów :)

A może zwyczajnie komuś nadgarstek przestaje wyrabiać i w ten sposób go oszczędza?

zaczekaj 12.10.2018 09:58

Cytat:

Napisał Mhv (Post 605713)
Z ciekawości i poważnie - napisz o tym proszę dokładniej. Rozumiem, że czasem strzał jak coś przeskoczyć trzeba, ale poza tym?



A tak poza tym praca sprzęgła przydaje się nie tylko do pokonywania belek czy innych przeszkód ale też podjazdy. Praca sprzęgłem pozwala utrzymać zapas mocy i optymalny zakres obrotów silnika. Zwróć uwagę, że w jeździe enduro kierowcy cały czas trzymają palce na klamce sprzęgła i hamulca. Dobrze jest mieć ten nawyk.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

radiolog 12.10.2018 09:59

Sprawdza się to jak jest zimno, palce nie marzną na klamce hehe.
Ale dziala to na szybko i na srednio szybko tez, najgorzej w ruchu w terenie zabudowanym

Mhv 12.10.2018 10:53

Cytat:

Napisał zaczekaj (Post 605749)
A tak poza tym praca sprzęgła przydaje się nie tylko do pokonywania belek czy innych przeszkód ale też podjazdy. Praca sprzęgłem pozwala utrzymać zapas mocy i optymalny zakres obrotów silnika. Zwróć uwagę, że w jeździe enduro kierowcy cały czas trzymają palce na klamce sprzęgła i hamulca. Dobrze jest mieć ten nawyk.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ok, ale czy rozmawiamy o sprzętach lekkich typu EXC, WR lub wręcz o trialowaniu..czy o cięższych AT/LC8/NAT itp, sądziłem że o tej drugiej grupie i tu sprawa wygląda wydaje mi się nieco inaczej.

Emek 12.10.2018 10:58

Waga motocykla nie ma tu znaczenia.

consigliero 12.10.2018 13:01

Czasem zdarza mi się nie używać sprzęgła, spowodowane jest to głównie zmęczeniem. Po ostatniej wycieczce mam ból nadgarstka w lewej ręce i ból mięśnia przywodzącego nadgarstek w prawej ( tam pewnie dochodzą zmiany związane ze złamaniem nadgarstka) . Mając to na względzie jak mam okazję to zmieniam biegi bez sprzęgła. Mam też nowe linki gazu wymienione profilaktycznie przed tym ostatnim weekendem i może trzeba trochę czasu aby przestały stawiać opór . Biegi bez sprzęgła zmieniam od początku ale jak napisałem jest to wynikiem tylko i wyłącznie kwestią zmęczenia, gdy mam problemy to ułatwiam sobie pracę oszczędzając rękę. Obecnie zastanawiam się nad tempomatem aby dać szansę odpocząć prawej dłoni. Podczas jazdy na stojąco przeważnie też zmieniam biegi bez sprzęgła. Znajomy który zawodowo zajmuje się motocyklami mając okazję przejechać się moim motocyklem, stwierdził że moja skrzynia biegów pracuje lepiej jak ta montowana w nowszych motocyklach.

bicio 12.10.2018 20:46

Cytat:

Napisał Mhv (Post 605766)
Ok, ale czy rozmawiamy o sprzętach lekkich typu EXC, WR lub wręcz o trialowaniu..czy o cięższych AT/LC8/NAT itp, sądziłem że o tej drugiej grupie i tu sprawa wygląda wydaje mi się nieco inaczej.

To zależy gdzie i jak jeździsz, ale korzystanie ze sprzęgła jako dopełnienia gazu przydaje się wszędzie gdzie potrzebujesz trakcji, pozwala kontrolować motocykl, ułatwia utrzymanie równowagi etc.
Najprostsze ćwiczenia - slalom, ósemka - użycie sprzęgła gazu i hamulca pozwala wykonać je sprawniej, pewniej i w sposób kontrolowany. A ósemka i slalom to symulacja sytuacji w której codziennie znajduje się każdy kierujący motocyklem.
Warto ćwiczyć i kupno triala wcale nie jest takie od czapy, choć można na tym co się ma pod ręką :)

W LC8 gdzie reakcja na gaz jest jaka jest bez użycia sprzęgła ciężko o trakcję, a przy niskich obrotach łatwo go zdusić. Na jedynce staram się nie jeździć właśnie ze względu na trakcję, dużo lepiej jest na dwójce i sprzęgle.

W AT przyjarałem kiedyś bo na półsprzęgle próbowałem ruszyć z dwójki na stromym podjeździe - nie polecam.

Agent 16.10.2018 13:31

Ja na waszym miejscu zadałbym sobie kilka pytań:
- czy zamiast zmieniać biegi z miedzygazem, lepiej palić sprzęgło nadużywając go w terenie i przy małych prędkościach?
- czy znacie przypadki zerwania linki sprzęgła w takich sytuacjach i jak sie to skończyło?
- ilu znacie kierowników, którzy zepsuli skrzynię, a ilu którzy spalili sprzęgło?
- kiedy jesteś bardziej stabilny/a na moto, jak trzymasz kierę ośmioma palcami, czy sześcioma, szczególnie gdy szarpie w terenie?
- czy jazda na półsprzęgle wynika z braku moich umiejętności, czy rzeczywistej potrzeby?

Na asfalcie w trakcie bezstresowej jazdy to bez znaczenia jak zmieniasz biegi. W terenie owszem ma.

majki 16.10.2018 16:14

Od dłuższego czasu zmieniam biegi w NAT bez sprzęgła (w górę od 3). Biegi wchodzą płynniej i ciszej niż ze sprzęgłem, a do tego prawie nie zdarzają się wypadnięcia 5ki (o czym już pisałem w innym temacie). Niestety coś jest nie tak ze skrzynią w CRFie i dokładnie czuję pod butem różnicę w zmianie na 5 (wchodzi jakby z podwójnym kliknięciem, dwuetapowo) i na pozostałe biegi (płynnie, bez 'przeskoków'). W dól też czasem zmieniam bez sprzęgła, ale rzadko, bo tu nie ma większej różnicy. Oczywiście wszystkie zmiany z międzygazem i naciskiem na dźwignię. Faktycznie dużo lepiej się zmienia bez sprzęgła przy bardziej dynamicznej jeździe na asfalcie/szutrze...w terenie różnie robię - zależnie od warunków itd.

I ciekawostka,wg mnie CRFa dużo lepiej przyjmuje zmianę bez sprzęgła niż LC8... ;)

madafakinges 16.10.2018 16:34

Moja się dotarła i chodzi miodzio, nie pamiętam kiedy ostatni raz mi się zdarzyło wypadnięcie biegu. A zdarzało się przy niechlujnie zapięciu z 3. na 4.
Więcej jeździć i dotrzeć sprzeta.

majki 16.10.2018 17:02

10tkm zrobione, nadal jak się zapomnę i użyję sprzęgła do wbicia 5tki to jest często zonk... Tak wiem, pewnie jeszcze z 15tkm i się 'ułoży'... :p

JarekO 16.10.2018 17:38

Cytat:

Napisał majki (Post 606467)
10tkm zrobione, nadal jak się zapomnę i użyję sprzęgła do wbicia 5tki to jest często zonk... Tak wiem, pewnie jeszcze z 15tkm i się 'ułoży'... :p

A w R12GS LC jak w masło. Góra i dół. Tylko strzał w komin jako skutek uboczny :).

madafakinges 16.10.2018 17:41

Cytat:

Napisał JarekO (Post 606470)
A w R12GS LC jak w masło. Góra i dół. Tylko strzał w komin jako skutek uboczny :).

I tak bym się nie zamienił:haha2:

JarekO 16.10.2018 17:44

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał madafakinges (Post 606471)
I tak bym się nie zamienił:haha2:

A na taki:

Załącznik 84007

Ubolewam na swój sposób, że tylko dwa dni było mi dane na nim polatać.....

Emek 16.10.2018 17:49

Cytat:

Napisał JarekO (Post 606470)
A w R12GS LC jak w masło. Góra i dół. Tylko strzał w komin jako skutek uboczny :).

Tylko od dźwięku jaki towarzyszy zmianie biegów w GS to włosy dęba stają. Jakby Niemiec zwrotnice łomem przestawiał :D.

JarekO 16.10.2018 17:54

Cytat:

Napisał Emek (Post 606473)
Tylko od dźwięku jaki towarzyszy zmianie biegów w GS to włosy dęba stają. Jakby Niemiec zwrotnice łomem przestawiał :D.

To wiadomo. Co nie zmienia faktu, ze w tym egzemplarzu przez 12h jazdy było tak jak pisałem wyżej :). Zło wcielone ta maszyna.

madafakinges 16.10.2018 17:55

Cytat:

Napisał JarekO (Post 606472)
A na taki:

Załącznik 84007

Ubolewam na swój sposób, że tylko dwa dni było mi dane na nim polatać.....

http://www.reactiongifs.com/r/dracula.gif

majki 16.10.2018 19:14

Cytat:

Napisał JarekO (Post 606472)
A na taki:

Załącznik 84007

Ubolewam na swój sposób, że tylko dwa dni było mi dane na nim polatać.....

Brat ma 12LC ADV...ja podziękuję...moje piszczele się nie lubią z wiszącymi cyckami... :dizzy:

JarekO 16.10.2018 19:16

Cytat:

Napisał majki (Post 606488)
Brat ma 12LC ADV...ja podziękuję...moje piszczele się nie lubią z wiszącymi cyckami... :dizzy:

To jakiegoś starego ma. W tym co jeździłem non stop się prężyły :).

majki 16.10.2018 19:24

Hmmm...może Ci się motory pomyliły...w tym się prężą...w beemfe niespecjalnie...:hehehe:

https://i.wpimg.pl/O/730x0/m.autokul...f80b9eff64.png

radiolog 16.10.2018 19:56

Cytat:

Napisał JarekO (Post 606470)
A w R12GS LC jak w masło. Góra i dół. Tylko strzał w komin jako skutek uboczny :).

To raczej efekt fabrycznego elektronicznego quickshiftera, a nie ręcznego jak w NAT

JarekO 16.10.2018 20:04

Cytat:

Napisał radiolog (Post 606497)
To raczej efekt fabrycznego elektronicznego quickshiftera, a nie ręcznego jak w NAT

Bingo!

JarekO 17.10.2018 23:22

Teraz zupełnie poważnie. Miałem dziś epizod z nówką CRF1000. Rozdziewiczałem od pierwszego km. Skrzynia jak dla mnie w porządku. Zmiana do góry bez sprzęgła lux!

yeuop 18.10.2018 00:24

W zyciu bym dobrowolnie nie zmienial biegow bez uzycia sprzegla.
Ale widocznie takie czasy fejsbukow i awersji do sprzegla....

Nie rozumiem :)

Tank 18.10.2018 04:12

Najwyraźniej. Zwlaszcza zasady działania skrzyni motocyklowej. :)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

yeuop 18.10.2018 06:09

Wiecie co, tylko nie zapomnijcie napisac potem w ogłoszeniu sprzedaży waszego motocykla, ze zmienialiscie biegi bez spregla :)

A jeśli nie rozumiem zasady działania skrzyni biegow, to proszę o rzeczowe wyjaśnienie, dlaczego zmiana bez sprzegla jest lepsza dla skrzyni i silnika.

Emek 18.10.2018 06:43

Zajrzyj na początek dyskusji.

Misza 18.10.2018 06:55

Zmiana biegów bez sprzęgła jest zdrowsza dla silnika niż ze sprzęgłęm. Warunek - właściwa synchronizacja obrotów. Czy ma sens? Oczywiście ma też sens w odpowiednich warunkach. W terenie podczas technicznej wolnej jazdy trzeba trochę podziałać sprzęgiełkiem.

Tak jak bajsep zaznaczył - udało mi się rozwalić skrzynię i było to chyba właśnie podczas wbijania dwóji na gumie. Nie były to idealne warunki do zmiany bez sprzęgła :D Na synchronizację obrotów nie było czasu :D

Mhv 18.10.2018 08:03

Zmiana biegów bez sprzęgła to nie problem dla silnika/skrzyni - przy założeniu, że robi się to jednak umiejętnie.

Jazda na 1/2sprzęgle:)..cóż..całkowicie rozumiem istotę i sens na bardzo technicznych odcinkach (szczególnie na lekkich sprzętach lub trialu) ale jadąc np. na AT czy innej (bardziej turystycznej) maszynie z liniowo oddawaną mocą, która dodatkowo jest od dołu dostępna raczej bym tego unikał. Dodatkowo, jak zaczynałem jeździć na AT to wszyscy krzyczeli: w terenie nie ma sprzęgła!:)

tommi 18.10.2018 08:14

Cytat:

Napisał Mhv (Post 606762)
Zmiana biegów bez sprzęgła to nie problem dla silnika/skrzyni - przy założeniu, że robi się to jednak umiejętnie.

Jazda na 1/2sprzęgle:)..cóż..całkowicie rozumiem istotę i sens na bardzo technicznych odcinkach (szczególnie na lekkich sprzętach lub trialu) ale jadąc np. na AT czy innej (bardziej turystycznej) maszynie z liniowo oddawaną mocą, która dodatkowo jest od dołu dostępna raczej bym tego unikał. Dodatkowo, jak zaczynałem jeździć na AT to wszyscy krzyczeli: w terenie nie ma sprzęgła!:)

Nie sądzę, żeby ktokolwiek jechał ciągle na 1/2 sprzęgła - ja tak robię, jak mam wbitą dwójkę i 2k rpm, a potrzebuję dać w palnik nie mając możliwości redukcji na 1ke, 1/2 sprzęgła, gaz, puszczam klamkę i tylne koło mieli już przy 5k rpm.
Pod koniec lat 90tych zawsze tak malarem się brało bokiem zakręty w zimę/na szuterkach ;).

Yeopie, pamiętaj, żeby dopisać, że łańcucha nigdy nie regulowałeś, no bo no wiadomo ;)

Mhv 18.10.2018 08:49

No przecież nie chodziło o ciągłą jazdę..chyba temat trzeba zgłębić na jakimś wyjeździe na żywca:)

JarekO 18.10.2018 08:56

Cytat:

Napisał Mhv (Post 606762)
Zmiana biegów bez sprzęgła to nie problem dla silnika/skrzyni - przy założeniu, że robi się to jednak umiejętnie.

Jazda na 1/2sprzęgle:)..cóż..całkowicie rozumiem istotę i sens na bardzo technicznych odcinkach (szczególnie na lekkich sprzętach lub trialu) ale jadąc np. na AT czy innej (bardziej turystycznej) maszynie z liniowo oddawaną mocą, która dodatkowo jest od dołu dostępna raczej bym tego unikał. Dodatkowo, jak zaczynałem jeździć na AT to wszyscy krzyczeli: w terenie nie ma sprzęgła!:)

Na "klocach" podczas pokonywania technicznych odcinków praca sprzęgłem też ma sens. Ja przynajmniej wykorzystuję taką możliwość.

KORNIK 18.10.2018 11:25

2 Załącznik(ów)
A tak wygląda kawałek skrzyni po nieumiejętnej zmianie biegów bez sprzęgła.

Lucky Luke 18.10.2018 13:31

Większość nie wie o co chodzi ze z międzygazem , także lepiej niech zmieniają ze sprzęgłem.

Ja jak mam czas zmieniam ze sprzęgłem, jak pałuję w terenie to czasem bez.
Za to redukuję zawsze z międzygazem.
I zasada: noga zaczyna -> noga kończy.

yeuop 18.10.2018 20:54

Ok, prosze o wyjasnienie.
Kiedy zmieniamy biegi ze sprzeglem, wlasnie to sprzeglo jest tym, co koryguje (poprzez poczatkowy slizg) roznice w obrotach.
Co sie dzieje w sytuacji zmiany biegow bez sprzegla? Silnikiem nagle szarpnie (bo nagle musi pracowac wolniej/szybciej), a nam sie wydaje, ze jest ok? Przeciez silnik tez ma swoja bezwladnosc i takie szarpanie nim dobrze mu nie robi. A tlumaczenie typu 'no bo to trzeba umiec zmieniac biegi bez sprzegla' jest raczej slabe.
Zatem prosze o odpowiedz na pytanie - co dokladnie koryguje obroty podczas zmiany biegow bez sprzegla?
I nie przyjmuje odpowiedzi, ze jest nia ujecie gazu - to sa dwie zupelnie rozne rzeczy.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.