Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Sprowadzenie motocykla (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=13318)

Włóczykij 28.04.2012 09:10

Sprowadzenie motocykla
 
Witam
mam zamiar sprowadzić motor z Niemiec, przekopałem internet na temat opłat, zasad sprowadzania, ale znajduję informacje tylko do 2009r, a wiadomo, prawo się zmienia, czy mógłby mi ktoś pomóc/poradzić w tych sprawach? Na co mam się szykować, na co uważać
Drugą rzeczą jest to ile kosztuje wynajęcie firmy która sprowadza z zagranicy, tak na oko, chodzi o odległość 800km w jedną stronę

Pozdrawiam Rafał :)

Reinchardt 28.04.2012 09:17

Hej, może moja odpowiedź nie jest do końca rzeczowa ale nie myślisz o zakupie tu na miejscu? W dziale PiD jest Franz, który cieszy się ogólnoforumowym zaufaniem, a maszyny, które sprowadza z tego co kojarzę są własnie z Niemiec. Takie zakupy dadzą Ci pewność posiadania dobrego sprzętu. A odnośnie Twojego pytania niech wypowiedzą się inni. Pozdrawiam

Włóczykij 28.04.2012 09:52

także o Jego ofertach myślałem, ale utrafiłem piękną Africzkę, rozmawiałem już z właścicielem, teraz kwestia tylko sprowadzenia i tu są schody:/

Marcin-BB 28.04.2012 13:12

A w czym konkretnie jest problem??
W sprowadzeniu używanego motocykla z Niemiec nie ma jakichś mega sztuczek czy tajemnic. Dobrze jest jednak udać się do właściwego dla miejsca zameldowania Wydziału Komunikacji i dopytać się jakie dokumenty są potrzebne oraz gdzie je można załatwić.
Pozostaje kalkulacja kosztów... i w drogę- do odważnych świt należy!:D

chemik 28.04.2012 14:15

Jeśli chcesz wracać na kołach to musisz wykupić tablice celne (chyba 50 Euro) ważne przez miesiąc no jakieś ubezpioeczenie OC na ten okres...
A jeśli na lawecie to żadnych tablic nie wykupujesz...
W obu przypadkach musisz mieć umowę kupna - sprzedaży lub fakturę VAT...
W obu przypadkach musisz mieć "brief"...
Wszystkie dokumenty dajesz do tłumaczenia - koszt ok. 200 PLN...
Moto oddajesz na przegląd... Jeśli masz tablice celne to jedziesz na kołach... Jeśli nie masz to jedziesz na lawecie... Generalnie diagnosta nie jest osobą, która powinna wnikać w to jak pojazd przybył na przegląd, ale niektórzy się czepiają... Oni taką informację gdzieś tam wpisują, ale ci mniej czepialscy po prostu piszą, że na lawcie...
Z tłumaczeniami (i oryginałami) idziesz do urzędu skarbowego...
Z tłumaczeniami (i oryginałami), świstkiem z przeglądu i świstkiem z US idziesz do wydziału komunikacji...
Za transport liczą sobie przeważnie 1 PLN za kilometr...

Kali89 28.04.2012 15:05

Gdzie te moto stoi? Mógłbym Ci to przywieść.

Włóczykij 28.04.2012 16:23

właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło! :)
Jeszcze nurtuje mnie sprawa z tym Vatem, zamiast cła jest teraz ten Vat, nalicza się go od roku pojazdu i od mocy(z tego co się orientuję to w autach wlicza się jeszcze katalizator jako zniżka vatu), ale jak to jest z motorami? Może ktoś wie jak takowy przelicznik działa?
moto stoi koło Hamburga, ale ściąganie przez kogoś innego biorę za ostateczność:)

chemik 28.04.2012 17:51

Cytat:

Napisał Włóczykij (Post 236560)
Jeszcze nurtuje mnie sprawa z tym Vatem, zamiast cła jest teraz ten Vat, nalicza się go od roku pojazdu i od mocy(z tego co się orientuję to w autach wlicza się jeszcze katalizator jako zniżka vatu),

Pomyliłeś VAT z akcyzą...
Żadnego VATu nie płacisz... Po prostu jak kupujesz moto od firmy (np. z komisu) to nie dostajesz umowy kupna-sprzedaży, tylko właśnie fakturę VAT...
Akcyzę płaci się od aut osobowych... Są dwie stawki za silniki o pojemności do 2 litrów i powyżej 2 litrów pojemności...
Od motocykli akcyzy nie ma (i właśnie po to idziesz do US - po świstek)...
Dzwoń, jak kolega wcześniej napisał, do Wydziału Komunikacji, a następnie do US - tam ci wszystko ładnie wytłumaczą...

Włóczykij 28.04.2012 18:05

toś mnie teraz oświecił:D święcie byłem przekonany że to tyczy się także motorów i dziękuję za poprawienie mnie że to akcyza a nie vat:)
czyli że nie będę musiał płacić za dodatkowe jakieś tam formalności? tylko cena motoru, koszt sprowadzenia+koszty rejestracji w kraju i przeglądy, tak?

Kali89 28.04.2012 18:07

Wszystko już Ci koledzy wytłumaczyli. Pozostaje kwestia tego jak chcesz moto przyprowadzić czy na kolach czy na lawecie?

Włóczykij 28.04.2012 18:24

za co bardzo serdecznie wszystkim dziękuję:)
mój plan był taki żeby po prostu zapakować go do busa, na kołach napewno nie będę wracał bo nie ma przeglądu

chemik 28.04.2012 19:15

Cytat:

Napisał Włóczykij (Post 236569)
czyli że nie będę musiał płacić za dodatkowe jakieś tam formalności? tylko cena motoru, koszt sprowadzenia+koszty rejestracji w kraju i przeglądy, tak?

Płacisz za tłumaczenia, przegląd, za świstek w US i za samą rejestrację...
Teraz spostrzegłem, żeś z KK... Tam w Wydziale Komunikacji na informacji siedzi taka baba ze śląsko-wiejskim akcentem... Generalnie odstrzela petentów, ale wystarczy trochę uporu i zadawanie pytań do skutku aż przełamiesz ją i wtedy ci wszystko ładnie wytłumaczy...
W US panie są miłe i słodkie jak budyń z soczkiem... Wszystko ładnie wytłumaczą, papiery wypełnić pomogą pokazaując palcem gdzie co wpisać... Kiedyś zapłaciłem im przy rejestracji moto 160 PLN za dużo i tak się przejęły, że sama kierowniczka wydziału wzięła mnie do siebie i pomagała sprawę załatwić... Byłem chwilowo dla nich najważniejszym petentem...

Włóczykij 28.04.2012 19:37

no proszę, proszę, jaki ten świat mały! już sam nick mógł mi sugerować skąd jesteś:)
dzięki wielkie za pomoc, po weekendzie oblatam wszystko co trzeba i podowiaduję się co i jak, jeszcze raz dziękuję bo w tym świecie papierków to jeszcze nie jestem doświadczony, no ale jak ktoś tu to słusznie zaznaczył: "do odważnych świat należy!"

Kali89 28.04.2012 19:42

Po co masz latać dwa razy? Przywieź sprzęt i załatwiaj, jak będziesz miał przetłumaczone papiery to rejestrujesz w jeden dzień.

chemik 28.04.2012 21:55

Cytat:

Napisał Włóczykij (Post 236576)
no proszę, proszę, jaki ten świat mały! już sam nick mógł mi sugerować skąd jesteś:)

Żeby ci jeszcze bardziej zamotać - jestem z Wrocławia, a mój nick nie ma nic wspólnego z nazwą kędzierzyńskiego klubu sportowego, który upadł w 1999, a w 2006 go reanimowano. Natomiast zdumiewa mnie fakt, że w Kędzierzynie każdy mur, ściana, przystanek ma nabaźgrane sprayem "CHEMIK". W mojej ocenie świadczy to o skrajnym debiliźmie, gdyż ci, którzy takie napisy odstawiają siłą rzeczy nie mogą pamiętać, czego one dotyczą, co oznaczają. Po prostu odtwarzają to co sami przeczytali bez pomysłu na swoje "grafiti".

Włóczykij 28.04.2012 22:17

chemikowcem to tam nigdy nie byłem i nie będę:)
zgadzam się z Tobą, ale to takie teraz pokolnie "JP" wchodzi w ten wiek, choć jakby nie patrząc też jestem świeżym pokoleniem
po prostu jak powiedziałeś że wiesz jak to u nas jest w urzędach i patrząc po nicku to jakoś tak mnie się to skojarzyło, ale jeśli jakoś Cię to uraziło, moje przypuszczenie, to przepraszam

chemik 29.04.2012 07:48

Cytat:

Napisał Włóczykij (Post 236586)
...ale jeśli jakoś Cię to uraziło, moje przypuszczenie, to przepraszam

Skądże takie podejrzenia? Co mogło mnie urazić? Zostaw ten temat i sprowadzaj moto...

PS

Nie wpakuj się na minę, bo odnoszę wrażenie, że tego moto na oczy nie widziałeś, a znasz tylko z opisów... Wspominałeś też, że nie ma badań technicznych, a to już jakiś sygnał jest...

nefliqs 09.08.2012 14:53

Odświerze temat.
A jak wygląda z wymeldowaniem moto w Niemczech? Konieczne? Ja to załatwiam? Niemiec? Znajduje różne informacje i to sprzed 2-3 lat. Pytałem się w Wydziale Komunikacji i robili oczy, że oni niby czegoś takiego nie potrzebują. To jak przywiózłbym go na lawecie to co się dzieje z niemieckimi blachami? Niemiec je bierze?

Franz 09.08.2012 16:18

Cytat:

Napisał nefliqs (Post 253317)
Odświerze temat.
A jak wygląda z wymeldowaniem moto w Niemczech? Konieczne? Ja to załatwiam? Niemiec? Znajduje różne informacje i to sprzed 2-3 lat. Pytałem się w Wydziale Komunikacji i robili oczy, że oni niby czegoś takiego nie potrzebują. To jak przywiózłbym go na lawecie to co się dzieje z niemieckimi blachami? Niemiec je bierze?

Najlepiej jak moto wymeldowane. Jeśli nie- przejmujesz jego ubezpieczenie i opłaty .
Zdarzyło mi się nie wymeldować i zapomnieć i zapłaciłem.
Motocykl można wyrejestrować samemu. Robię to w Goerlitz.
Najcześciej Niemiec wyrejestrowuje sam i nie chce nam zarejestrowanego oddać, by nie płacił za nas szkód ( gdybyśmy jego motocyklem jakieś wyrządzili).Blachy się ściąga do wyrejestrowania.Potrzebne dokumenty
to brief i fahrzeugschein + te blachy.
Koszt rejestracji w Polsce to około 500 zł
nie ma żadnych ceł, akcyz i tepe. Koszt rejestracji nie zależy od kwoty umowy.Jest stały. Nie ma więc sensu zaniżać.
Uważać trzeba aby na umowie nie było mniej niż 6 tys km i conajmniej
pół roku ma być zarejestrowny bo nas zczapią i zapłacimy dodatkowo 22% Vatu.

Bartasso 09.08.2012 16:22

wymeldowuje Niemiec ty otrzymujesz brief to tłumaczysz i rejestrujesz.

nefliqs 09.08.2012 16:27

A w jakich godzinach oni mają otwarte urzędy? Coś słyszałem, że niekiedy są czynne w sobote. Innymi słowy czy idzie załatwić to w weekend?

Wegrzyn 09.08.2012 18:52

Jeszcze się nie spotkałem z otwartym urzędem w weekend. Często w niektóre dni tygodnia czynne jest do 12.

tomekv4 09.08.2012 19:19

Nie ma zasady że wymeldowuje Niemiec. Zeby wymeldować trzeba tylko mieć brief, schein i tablicę. Z tym że najczęściej Niemiec nie chce oddać zameldowanego bo ewentualne szkody. Poza tym do momentu wymeldowania płaci za ubezpieczenie i podatek od posiadania bodajże. W chwili wymeldowania automatycznie jego urząd skarbowy i ubezpieczyciel dostają informację z urzędu i Szwab ma świety spokój. Tablice można zabrać po wymeldowaniu lub niezabierac - obojetne.
Wszystkie urzędy u nich są w weekendy pozamykane. W piątki najczęściej do 12tej. W tygodniu 7-13tej, a jeden dzień dłużej do 17tej na przykład

Lepi 09.08.2012 20:41

Cytat:

Napisał tomekv4 (Post 253345)
Wszystkie urzędy u nich są w weekendy pozamykane.
...

Na pewno nie wszystkie. Bywałem w soboty. Można sprawdzić w necie przecież. Jakby co mogę pomóc.

Bartasso 09.08.2012 21:46

Cytat:

Napisał nefliqs (Post 253334)
A w jakich godzinach oni mają otwarte urzędy? Coś słyszałem, że niekiedy są czynne w sobote. Innymi słowy czy idzie załatwić to w weekend?

musisz sprawdzić stronę danego urzedu, niektore sa otwarte w soboty

nefliqs 10.08.2012 19:52

Dzięki chłopy za pomoc!:)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.