Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Honda - inna niż AT & NAT (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=185)
-   -   Transalp - stuki (z okolic sprzegla) na luzie (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28694)

ŻUKU 16.03.2017 17:20

Cytat:

Napisał mariusz1984_katowice (Post 522896)
Okazuje sie ze rzeczywiscie kiedy tarcze i sprezyny sa zalozone to kosz jest usztywniony - nie kiwa sie na boki,

Ma jedynie luz ok 0.5 mm wzdluz walka skrzyni biegow - co wynika z dlugosci tulejki, i chyba tak to ma byc - musi miec luz zeby obracac sie na tulejce przy wcisnietym sprzegle, Moim zdaniem troche zbyt duzy luz.

No i nie wiem co jest powodem tych stukow - wymiana tulejki to slepa uliczka, ... zostaje mi zostawic to w spokouju (nie bede roznitowywal kosza, bo z tego co czytalem to nikt go maszynowo nie zanituje z powrotem) - no chyba ze dzwignia zmiany biegow tak stuka,

Jezeli ktos mialby jeszcze pomysl - prosze o rade,

Mariusz

Trzba ronitować kosz i wmienić sprężyny naciskowe i jest cisza.

Kazmir 16.03.2017 20:28

Cytat:

Sprężyny nie stukają ponieważ poddają się sile odśrodkowej
Pewnie zgodziłbym się z tobą, ale.......
Silnik ma na wolnych obrotach (przynajmniej mój) - 900obr/min
"Primary reduction" to: dla XRV 750 = 1,763 XL600V= 1,888
Po tym "zabiegu" kosz sprzęgła kręci się około 500obr/min
Gdyby sprężyny były ustawiane wzdłużnie do siły odśrodkowej pewnie przyznałbym ci rację, ale ustawiane są poprzecznie. Gdyby nasz kosz sprzęgła był silnikiem elektrycznym zasilanym stabilizowanym napięciem i jego wahania niczym by się nie różniły od napędu talerza w gramofonie Hi-Fi to tez bym ci przyznał rację, ale silnik AT na wolnych obrotach ma prace daleko odbiegająca od stabilnych obrotów i kosz robi za ......małe dzieci się tym bawią. Dodatkowo, żeby było ciekawiej to dochodzi czasami spory luz na łożyskowaniu kosza. Tak mi się wydaje, bo ja bardziej na WSK-ach 125 się znam:)

Cezarus 16.03.2017 20:49

Kazmir, na zdrowy rozum tak jest , ale weź nowy kosz i zobacz czy sprężyny nie sa luźne.... zapewniam Cię , że są , a kosz nie hałasuje . Sprawdzone na BMW serii K 1200 i 1300 , które mają najbardziej hałasujące kosze sprzęglowe we wszechświecie ;)

Kazmir 16.03.2017 21:18

Dlatego kiedyś rozważałem te sprężyny zastąpić innym materiałem, ale to było kiedyś, jak byłem nakręcony na przeróbki. Powiem ci, że nowego kosza nie trzymałem w ręku.

mariusz1984_katowice 17.03.2017 20:48

Rozmawialem dzisiaj z pewnym panem w jednym z bardziej znanych sklepow z czesciami,

Padla sugestia ze moze to byc luz pompy oleju - rzeczywiscie mogloby to stukac, ale po sprawdzeniu wydaje sie OK - luz ok 10mm, lancuszek moim zdaniem chodzi bez problemu,

Sprezyny powiedzialbym ze powinny grzechotac ... natomiast to co Cezarus napisal wydaje sie bardzo sensowne - niewywazony kosz bedzie chodzil na (przewidzianym) luzie i dudnil,

Zastanawiam sie jeszcze nad dzwignia zmiany biegow ... u mnie porusza sie swobodnie i opiera sie o obudowe - moze dudnic - szkoda ze tego nie sprawdzilem wczesniej.

mariusz1984_katowice 17.03.2017 20:49

To moze byc to niewywazenie ... trzy sprezyny maja luz a trzy nie.

Cezarus 17.03.2017 21:11

Cytat:

Napisał mariusz1984_katowice (Post 523277)
To moze byc to niewywazenie ... trzy sprezyny maja luz a trzy nie.

I tak ma być .....

mariusz1984_katowice 17.03.2017 21:31

"I tak ma byc" ? :) ... - mozesz napisac cos wiecej na ten temat ?

- czy chodzi o to ze kosz raz "kompresuje" w jedna a raz w druga strone ?

Mariusz

mariusz1984_katowice 17.03.2017 21:42

Hmmm, zastanawia mnie jeszcze jeden fakt ... - pierwszy raz dziwne stukanie uslyszalem po "glebie" (albo zaczalem je zauwazac).

W Marcu zeszlego roku - samochod w serwisie, trzeba bylo dojechac do pracy a spadl snieg. Jak wyjezdzalem z garazu (na niewielkiej gorce) to stracilem rownowage i TA wyladowal na prawym boku ....

Powinienem byl w pierwszej kolejnosci dokladnie sie przyjrzec wydechowi - czy cos sie nie przekrecilo, przygielo i nie stuka.

Cezarus 17.03.2017 21:50

Nie kompresuje w "dwie strony " , ale dwa rodzaje sprężyn zapewniają progresję podczas obciążania (obrazowo jak ruszasz delikatnie bez gazu to działają najpierw trzy sprężyny te , które nie ruszają się w koszu ....jak ruszasz z piskiem tylnego koła to działają najpierw te co wcześniej , ale pokonujesz ich opór i działają też te "luźne" ).
Przyczyną stuków (jeżeli oczywiście pochodzą od sprzęgła) jest tylko luz na tulei i jego niewyważenie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.