Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Honda - inna niż AT & NAT (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=185)
-   -   Transalp - stuki (z okolic sprzegla) na luzie (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28694)

mariusz1984_katowice 14.03.2017 08:39

Transalp - stuki (z okolic sprzegla) na luzie
 
Czesc,

Pisze co prawda na temat problemu w TA 1992 - ale AT z tego samego rocznika miala bardzo podobna budowe sprzegla (roznica jedyni w lozysku kosza) - bycmoze wiec ktos bedzie w stanie mi poradzic,


Rok temu stwierdziem ze po zimie pojawily sie jakies dziwne stuki (metaliczne dudnienie) na luzie w moim TA (z wcisnieta klamka stuki cichna),
Po otworzeniu pokrywy okazalo sie ze sprzeglo jest juz nie pierwszej swiezosci (lekko przytarte, chociaz tarcze cierne w dobrym stanie) - no i wymienilem je.

Myslalem ze stuka tuleja kosza sprzeglowego (czesci 1,2,3 z rysunku ponizej) - na ktorej kreci sie zebatka oleju (przy wcisnietym sprzegle). Wyszlo tak z z pomiarow suwmiarka elektroniczna.

Kupilem tulejke (150zl) no i tydzien temu zabralem sie do wymiany - okazalo sie jednak ze stara tuleja i nowa tuleja maja taka sama srednice zmierzona suwmiarka (czyli ze tuleja nie byla zuzyta).

Obecnie zastanawiam sie czy wydac jeszcze 170 zl na zebatke i sprobowac ja wymienic.

Z pomiarow wychodzi ze tulejki maja okolo (mozliwy blad pomiarowy) 31.94mm, zebatka 32.06-08mm - czyli 0.12mm roznicy.
Ciezko to dobrze zmierzyc - szczegolnie srednice wewnetrzna zebatki.

Czy ktos bylby w stanie z wlasnego doswiadczenia (czyli udalo sie usunac stuki) poradzic czy problem rzeczywiscie lezy w tulejce/zebatce ... czy moze cos innego - na przyklad te nieszczesne sprezyny (nie wierze ze tak stukaja).

http://i68.tinypic.com/2m7g3lk.jpg

http://i68.tinypic.com/294rsr6.jpg

http://i67.tinypic.com/wtso06.jpg

Mhv 14.03.2017 08:55

Rozumiem że czytałeś zylion postów o klekoczącym sprzęgle, koszu, sprężynach, tulejkach, które to posty możesz znaleźć w tym dziale? To naprawdę temat o którym napisano sporo. Zacząłbym od tego.

Edyta:
choćby http://africatwin.com.pl/showthread....highlight=kosz

mariusz1984_katowice 14.03.2017 21:01

Czesc,

Oczywiscie ze czytalem ...

Po prostu nie wierzylem ze to moze byc wina tych sprezyn ... - szczegolnie ze co najmniej polowa ludzi ktorzy probowali je wymienic ostatecznie wracala do puntku wyjscia.

Moze jedyne co zostaje mi to uwierzyc,

Same sprezyny dzwonia troche - maja luz, ale lekkie dzwonienie nioslo sie jako metaliczne dudnienie na zewnatrz ?

Co innego dylajacy sie na wszystkie strony kosz - myslalem ze tak nie powinno byc, dlatego tez wymiana tuleji i zebatki (zebatki nie wymienilem na razie),

kudlacz 14.03.2017 21:07

lekko dzwonią razy (X) rpm dają niezłego dzwona:) ;)

ural2 14.03.2017 21:20

Zobacz jakie masz wcięcia (odciski) po tarczach na koszu. Może to jest przyczyną stukania.

Kazmir 14.03.2017 21:50

Cytat:

Zobacz jakie masz wcięcia (odciski) po tarczach na koszu. Może to jest przyczyną stukania.
Cytat:

pojawily sie jakies dziwne stuki (metaliczne dudnienie) na luzie w moim TA (z wcisnieta klamka stuki cichna)
Na luzie tarcze sprzęgła są ściśnięte czyli.....;)

ural2 14.03.2017 22:03

Chyle czoła, ma kolega rację. Nie doczytałem :)

mariusz1984_katowice 15.03.2017 08:13

Wciecia na zdjecia wygladaja na duze ... w rzeczywistosci jednak sa to tylko "odciski" - nie sa glebokie i nie o ostrych krawedziach, tarcze spokojnie moga sie poruszac,

Dudnienie jest z czestotliwoscia okolo 3-4 razy na sekunde,

Mysle ze moze sie niesc dzwonienie tych sprezyn - jednak jak trzymam kosz i szybko poruszam nim to wysokosc dzwieku jest zupelnie inna (wyzsza ...dzwoni).



Zuzyte sprezyny moglyby powodowac jakies stuki samego kosza (jak jedna tarcza obraca sie wzgledem drugiej przy obciazeniu) - musze to sprawdzic.
W sumie dziwne by to bylo bo pod obciazeniem z zebatki walka sprezyny caly czas powinne byc scisniete.



Czy u was tez kosz dyla sie w jedna i druga strone ? ... teraz sie zastanawiam i chyba popelnilem blad - stwierdzilem ze sie dyla bez zamontowanych sprezyn - a jak zamontuje sprezyny to one docisna czesci 8-23-2-1-3 do lozyska walka skrzyni biegow i nie bedzie sie kiwal.

mariusz1984_katowice 15.03.2017 22:06

Okazuje sie ze rzeczywiscie kiedy tarcze i sprezyny sa zalozone to kosz jest usztywniony - nie kiwa sie na boki,

Ma jedynie luz ok 0.5 mm wzdluz walka skrzyni biegow - co wynika z dlugosci tulejki, i chyba tak to ma byc - musi miec luz zeby obracac sie na tulejce przy wcisnietym sprzegle, Moim zdaniem troche zbyt duzy luz.

No i nie wiem co jest powodem tych stukow - wymiana tulejki to slepa uliczka, ... zostaje mi zostawic to w spokouju (nie bede roznitowywal kosza, bo z tego co czytalem to nikt go maszynowo nie zanituje z powrotem) - no chyba ze dzwignia zmiany biegow tak stuka,

Jezeli ktos mialby jeszcze pomysl - prosze o rade,

Mariusz

Cezarus 15.03.2017 22:45

Sprężyny nie stukają ponieważ poddają się sile odśrodkowej ....problem leży w luzie , który powoduje niewyważenie .

ŻUKU 16.03.2017 17:20

Cytat:

Napisał mariusz1984_katowice (Post 522896)
Okazuje sie ze rzeczywiscie kiedy tarcze i sprezyny sa zalozone to kosz jest usztywniony - nie kiwa sie na boki,

Ma jedynie luz ok 0.5 mm wzdluz walka skrzyni biegow - co wynika z dlugosci tulejki, i chyba tak to ma byc - musi miec luz zeby obracac sie na tulejce przy wcisnietym sprzegle, Moim zdaniem troche zbyt duzy luz.

No i nie wiem co jest powodem tych stukow - wymiana tulejki to slepa uliczka, ... zostaje mi zostawic to w spokouju (nie bede roznitowywal kosza, bo z tego co czytalem to nikt go maszynowo nie zanituje z powrotem) - no chyba ze dzwignia zmiany biegow tak stuka,

Jezeli ktos mialby jeszcze pomysl - prosze o rade,

Mariusz

Trzba ronitować kosz i wmienić sprężyny naciskowe i jest cisza.

Kazmir 16.03.2017 20:28

Cytat:

Sprężyny nie stukają ponieważ poddają się sile odśrodkowej
Pewnie zgodziłbym się z tobą, ale.......
Silnik ma na wolnych obrotach (przynajmniej mój) - 900obr/min
"Primary reduction" to: dla XRV 750 = 1,763 XL600V= 1,888
Po tym "zabiegu" kosz sprzęgła kręci się około 500obr/min
Gdyby sprężyny były ustawiane wzdłużnie do siły odśrodkowej pewnie przyznałbym ci rację, ale ustawiane są poprzecznie. Gdyby nasz kosz sprzęgła był silnikiem elektrycznym zasilanym stabilizowanym napięciem i jego wahania niczym by się nie różniły od napędu talerza w gramofonie Hi-Fi to tez bym ci przyznał rację, ale silnik AT na wolnych obrotach ma prace daleko odbiegająca od stabilnych obrotów i kosz robi za ......małe dzieci się tym bawią. Dodatkowo, żeby było ciekawiej to dochodzi czasami spory luz na łożyskowaniu kosza. Tak mi się wydaje, bo ja bardziej na WSK-ach 125 się znam:)

Cezarus 16.03.2017 20:49

Kazmir, na zdrowy rozum tak jest , ale weź nowy kosz i zobacz czy sprężyny nie sa luźne.... zapewniam Cię , że są , a kosz nie hałasuje . Sprawdzone na BMW serii K 1200 i 1300 , które mają najbardziej hałasujące kosze sprzęglowe we wszechświecie ;)

Kazmir 16.03.2017 21:18

Dlatego kiedyś rozważałem te sprężyny zastąpić innym materiałem, ale to było kiedyś, jak byłem nakręcony na przeróbki. Powiem ci, że nowego kosza nie trzymałem w ręku.

mariusz1984_katowice 17.03.2017 20:48

Rozmawialem dzisiaj z pewnym panem w jednym z bardziej znanych sklepow z czesciami,

Padla sugestia ze moze to byc luz pompy oleju - rzeczywiscie mogloby to stukac, ale po sprawdzeniu wydaje sie OK - luz ok 10mm, lancuszek moim zdaniem chodzi bez problemu,

Sprezyny powiedzialbym ze powinny grzechotac ... natomiast to co Cezarus napisal wydaje sie bardzo sensowne - niewywazony kosz bedzie chodzil na (przewidzianym) luzie i dudnil,

Zastanawiam sie jeszcze nad dzwignia zmiany biegow ... u mnie porusza sie swobodnie i opiera sie o obudowe - moze dudnic - szkoda ze tego nie sprawdzilem wczesniej.

mariusz1984_katowice 17.03.2017 20:49

To moze byc to niewywazenie ... trzy sprezyny maja luz a trzy nie.

Cezarus 17.03.2017 21:11

Cytat:

Napisał mariusz1984_katowice (Post 523277)
To moze byc to niewywazenie ... trzy sprezyny maja luz a trzy nie.

I tak ma być .....

mariusz1984_katowice 17.03.2017 21:31

"I tak ma byc" ? :) ... - mozesz napisac cos wiecej na ten temat ?

- czy chodzi o to ze kosz raz "kompresuje" w jedna a raz w druga strone ?

Mariusz

mariusz1984_katowice 17.03.2017 21:42

Hmmm, zastanawia mnie jeszcze jeden fakt ... - pierwszy raz dziwne stukanie uslyszalem po "glebie" (albo zaczalem je zauwazac).

W Marcu zeszlego roku - samochod w serwisie, trzeba bylo dojechac do pracy a spadl snieg. Jak wyjezdzalem z garazu (na niewielkiej gorce) to stracilem rownowage i TA wyladowal na prawym boku ....

Powinienem byl w pierwszej kolejnosci dokladnie sie przyjrzec wydechowi - czy cos sie nie przekrecilo, przygielo i nie stuka.

Cezarus 17.03.2017 21:50

Nie kompresuje w "dwie strony " , ale dwa rodzaje sprężyn zapewniają progresję podczas obciążania (obrazowo jak ruszasz delikatnie bez gazu to działają najpierw trzy sprężyny te , które nie ruszają się w koszu ....jak ruszasz z piskiem tylnego koła to działają najpierw te co wcześniej , ale pokonujesz ich opór i działają też te "luźne" ).
Przyczyną stuków (jeżeli oczywiście pochodzą od sprzęgła) jest tylko luz na tulei i jego niewyważenie.

Cezarus 17.03.2017 21:55

Mariusz poczytaj ten artykuł może Ci się bardziej rozjaśni : http://www.szrama.pl/oferta-cennik/r...oszy-sprzegla/
To jest jedna z tych firm , które rozgryzły problem.

mariusz1984_katowice 19.03.2017 02:35

Cezarus, dzieki bardzo za linka - przeczytalem,

Po dzisiejszych przemysleniach zdecyduje sie najprawdopodobniej na jedna z dwoch rzeczy:

1) wymiane lozyska slizgowego w koszu (AT na szczescie ... albo moje nieszczescie ... ma lozysko igielkowie) - w zaleznosci od tego jaki bedzie koszt, ... pewnie trzeba bedzie znalezc kogos kto wprasuje lozysko i zrobi w nim kanaly olejowe tak zeby pasowaly do wylotu oleju z walka skrzyni biegow.

2) kupno uzywanego kosza na probe, dla porownania,

Pewnie to wbrew temu co wiekszosc osob radzi - ale wydaje mi sie ze stuki pochodza od luzu pomiedzy koszem a tuleja ...

Mysle ze to dziala tak (potwierdze jak wymienie, albo napisze ze nic nie zrobilem):

Kiedy sprzeglo jest wlaczone (klamka puszczona) to zebatka korbowodu napedza kosz a ten przenosi 1:1 naped na skrzynie biegow ... a wiec kosz jest w polozeniu stalym wzgledem tulejki i wibruje niestabilnie z powodu luzu,

Kiedy sprzeglo jest wylaczone (klamka wcisnieta) to kosz porusza sie wzgledem tulejki i tworzy film olejowy (obrot wytwarza cisnienie) pomiedzy tuleja a koszem. Dodatkowo pomiedzy tarczami sprzegla a przekladkami tworzy sie podobny film olejowy ktory stabilizuje kosz - dzieki czemu po wcisnieciu sprzegla odglosy cichna (prawie w 100%),

Cezarus 19.03.2017 08:45

Mariusz dokładnie tak zrób .....nowa wycentrowana tulejka plus wyważenie całości i myślę, że pozbędziesz się tych dźwięków . Powodzenia w naprawie :Thumbs_Up:

mariusz1984_katowice 20.03.2017 21:00

Kto moze wymienic lozysko slizgowe ?
 
Czy moze ktos bylby w stanie poradzic osobe ktora zna sie na rzeczy i wymieni lozysko slizgowe w koszu sprzeglowym ?

- dobierze odpowiednie lozysko,
- wyjmie stare
- osadzi nowe tak zeby cala konstrukcja byla odpowiedni trwala,

Czy da sie to wogole zrobic tak zeby uzyskac rezultat taki jak fabryczny ?

Rozmawialem z pewna osoba ktora mi uswiadomila ze to co najbardziej usztywnia kosz (majacy luzy) to nie film olejowy a tloczek dociskajacy lozysko oporowe.

Mariusz

mariusz1984_katowice 20.03.2017 21:12

Najlepiej z okolic Katowic, Rybnika - ... lub wysylkowo.

Kazmir 21.03.2017 10:01

3 Załącznik(ów)
Jak widzisz na fotce Honda nie przewidywała wymiany łożyska. Nie ma tego "gołego" łożyska jako element wymienny.
Czy da się? To żaden kosmos! W warunkach domowych można to zrobić. Trzeba dorobić trzpień do wybicia łożyska i ponownego jego osadzenia. Przed wybiciem można nagrzać kosz sprzęgła. Potem można i nagrzać kosz i schłodzić bieżnię zew. łożyska do minusowej temp i równiutko wbić. Oczywiście lepiej to robić na prasie.
Kolejny problem to łożysko. Nie jest to typowe łożysko! Ja trochę musiałem się natrudzić, żeby znaleźć dojście do zakupu. Oczywiście oprócz łożyska trzeba wymienić tuleję (poz 3 oryginał Honda), czyli bieżnie wew. łożyska.
Cytat:

Rozmawialem z pewna osoba ktora mi uswiadomila ze to co najbardziej usztywnia kosz (majacy luzy) to nie film olejowy a tloczek dociskajacy lozysko oporowe.
To mnie zaciekawiłeś ta teorią. Możesz jakoś to rozwinąć? Element (12) ma utrzymać telepiący się kosz sprzęgła?

Mallory 21.03.2017 10:37

Kiedyś już pytałem, ale nie było odzewu. Może teraz ktoś zauważy i coś wie...
Mianowicie wg. mnie ciekawa metoda na klekoczące sprzeęgło opisana przez Zippo tutaj

http://africatwin.com.pl/showthread....ht=zipo&page=4

http://africatwin.com.pl/attachment....2&d=1411164038
czy ktoś wie ile to wytrzymało? I jak się ma po latach?

Artek 21.03.2017 10:54

1 Załącznik(ów)
Mowa o łożysku ślizgowym z trampka. Robota dla tokarza z doświadczeniem. Na forum trampkowym jest temat opisany ale człowiek szuka rozwiązania wszędzie...

Kazmir 21.03.2017 13:33

Cytat:

Mianowicie wg. mnie ciekawa metoda na klekoczące sprzeęgło opisana przez Zippo tutaj
Czy ciekawa? Zmienia się charakterystyka tłumika drgań. Problem w tym, że przy kolejnym szarpnięciu podczas ruszania, lub wbiciu przy wysokich obrotach silnika niskiego biegu i puszczeniu szybko klamki sprężyny znowu będą miały luz. Znowu się "uklepią". Na jakiś czas pomoże taki patent....
Cytat:

Mowa o łożysku ślizgowym z trampka. Robota dla tokarza z doświadczeniem
Odpowiedni materiał i do przodu. Jeszcze prościej niż w AT. Zrobić zamówienie zbiorcze u tokarza i sen spokojny:).

marekw 21.03.2017 15:06

12 tyś po wymianie łożyska i sworzenia oraz tarcz i jest spokój.Do afry pasuje łożysko od jakiejś tam hondy nie pamietam ale można dostać w ASO

Cezarus 21.03.2017 18:24

Cytat:

Napisał Mallory (Post 523827)
Kiedyś już pytałem, ale nie było odzewu. Może teraz ktoś zauważy i coś wie...
Mianowicie wg. mnie ciekawa metoda na klekoczące sprzeęgło opisana przez Zippo tutaj

http://africatwin.com.pl/showthread....ht=zipo&page=4

http://africatwin.com.pl/attachment....2&d=1411164038
czy ktoś wie ile to wytrzymało? I jak się ma po latach?

Tam już koledzy pisali, że to nie dzwonią sprężyny , co z wyważeniem calości , a ja zadam pytanie co z silnikiem jak ta blaszka się oderwie .... (widziałem juz taki silnik ....niestety nie do naprawy ponieważ wszystko w srodku zmielone).

Mallory 21.03.2017 21:13

Cytat:

Napisał Cezarus (Post 523301)
Mariusz poczytaj ten artykuł może Ci się bardziej rozjaśni : http://www.szrama.pl/oferta-cennik/r...oszy-sprzegla/
To jest jedna z tych firm , które rozgryzły problem.

Rozgryzły albo i nie. Albo na tyle rozgryzły że hondy nie robią.
Ich odpowiedź w tej sprawie sprzed kilku miesięcy:
witam.
niestety nie pomoge w naprawie kosza w tej marce..
dawno temu juz zrezygnowalem z naprawy koszy sprzegla marki Honda.
jest kilka rzeczy w tych sprzeglach nie do przeskoczenia..
co do halasow ktore sa po wcisnieciu to zazwyczaj nie jest to nic groznego ale wiadomo jak w kazdym przypadku trzeba to sprawdzic by pewnosc byla calkowita

mariusz1984_katowice 22.03.2017 00:18

Czesc,

Rzeczywiscie temat troche nie do konca trafiony na forum AT - ale na pewno warto poszukac rady i tutaj - przy okazji moze wywiazac sie ciekawa dyskusja ktora i wam w czyms pomoze.

Tulejke mam juz zakupiona ... ale jej wymiary sa dokladnie takie same jak tej starej.

@Kazmir - wydaje mi sie (to tylko teoria) ze kiedy wcisniemy klamke sprzegla to tloczek dociska lozysko oporowe i kosz ma juz dwa punkty podparcia ... jeden zuzyty (lozysko slizgowe lub igielkowe), drugi dobry (lozysko oporowe),

@Mallory/Marcin - pewnie warto rozroznic kilka symptomow zuzytego sprzegla: a) metaliczne dudnienie ... kosz ma luz na tulejce lub jest zle wywazony (bycmoze rowniez przez nierowny docisk sprezyn), b) rzezenie - bycmoze lozysko oporowe, c) grzechotanie - luzne sprezyny lub zdecentrowany kosz, d) uslizgi, przeskoki - moze zuzyte tarcze lub sprezyny dociskowe.

Ktos kiedys powiedzial zeby sobie dac z tym spokoj i ... pewnie mial racje - ja na pewno bym tak zrobil gdyby moj kosz grzechotal.

Temat byl juz oczywiscie walkowany na forum TA (http://forum.transalpclub.pl/viewtop...?f=102&t=20208) - rozmawialem nawet z Damianem ktory dorobil sobie takie lozysko - ale ciezko byloby to zorganizowac, dlatego musze poszukac tokarza ktory podjalby sie takiej wymiany.

@Kazmir - prawda, Honda nie przewidziala wymiany samego lozyska (zupelnie niezrozumiale - poniewaz AT z starszych rocznikow maja lozysko igielkowe), problemem bedzie znalezc pasujace lozysko i odpowiednio je osadzic - dlatego warto poszukac kogos kto zna sie na temacie.

Mariusz

mariusz1984_katowice 22.03.2017 00:30

Co do pomyslu z blaszkami ... ja osobiscie nie chcialbym miec czegos takiego - glownie dlatego ze producent nie przewidzial takiego elementu fabrycznie,

Ciezko stwierdzic jak to sie zachowa - pewnie jezeli kosz bedzie wywazony, podkladki dobrze dobrane (waga, wymiary), to pewnie moze to spelnic swoje zadanie,

Podkladki z wspomnianego tematu byly przyspawane - wiec pewnei sie nie oderwia

Cassini 22.03.2017 10:13

To oglądał ? https://www.youtube.com/watch?v=fAOMrZjCLz8

To, że stuki cichną po wciśnięciu klamki świadczy właśnie że kasuje się luz na wewnętrznej
tulei kosza i to tam masz luz a najpewniej na obu tulejach.
Zrób taki test https://www.youtube.com/watch?v=fAOMrZjCLz8
i napisz czy masz taki luz ?

mariusz1984_katowice 27.03.2017 23:35

A co z lancuszkiem rozrzadu ?
 
Hmmm,

Ten drugi link chyba mial byc inny - w filmie jest tylko mowa o tym ze gosciu zeszlifowal 1/20 cala z tej tuleji ktora zamontowal ... jak dobrze zrozumialem, moj angielski nie jest najlepszy,

Kosz oddalem do tokarza, obiecal ze zrobi mi taka tulejke i ze bedzie trzymac jak oryginal - moze juz za 1-2 dni bede go mial z powrotem.

Mam pytanie co do lancuszka rozrzadu ... nie usmiecha mi sie rozbierac znowu wszystkiego / tanie to nie jest za jakis czas - wiec zastanawiam sie nad wymiana:

Wysuniecie klinu mierzony wedlug manuala (https://goo.gl/photos/vrMmj6hR9jWfpV6i6) ma 5.5 ( 7mm to max ), a wysuniecie wzgledem obudowy napinacza to 4mm / 4.5 mm (6 mm max w Haynesie.

Czyli 1.5 mm do limitu serwisowego,

Na ile wystarczy te 1.5 mm ? - wymieniac go czy przejezdze jeszcze 40-50tys (obecnie 83tys)

Cassini 02.05.2017 14:19

To ile zebrał z tulei jest mało istotne, musiał dać grubszą tulejkę od 1-2mm aby wprasować z odpowiednim wciskiem do aluminium. Najważniejszy jest luz pomiędzy współpracującymi elementami - na filmie mówi, że ustala luz między mosiężną tuleją a tarczą z zębatką 0,03mm


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.