Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Luźne rozmyślania na temat zużywającego się sprzegła. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=31571)

chemik 27.03.2018 11:33

Luźne rozmyślania na temat zużywającego się sprzegła.
 
Tak sobie siedzę w robocie, więc mam czas na filozofię i przemyślenia. Zatem kilka faktów:

1. Sprzęgło zużywa się przez wytarcie okładzin ciernych.
2. Skoro okładziny cierne się ścierają, to uwalniane są drobne cząstki, taki pył.
3. W większości motocykli zastosowane jest sprzęgło mokre, pływające w tym samym oleju, którym smarowany jest silnik.

I teraz zagwozdka - logicznie rozumując wytarty materiał z tracz sprzęgła dostaje się do oleju. Nie szkodzi to silnikowi? To tak trochę jakby piachu do oleju sypać. Wiem, że tego startego materiału jest znikoma ilość.
Ot, wtorek w robocie, za oknem leje, problem "z dupy".
Zapraszam do dyskusji. ;)

nicek27 27.03.2018 11:41

Eno aż tak to się sprzęgło nie wyciera . Poza tym czasowa wymiana oleju zrobi swoje. Nie ma sie czym martwić. Jeśli już to Ducati z suchym sprzęgłem i rozkmina z głowy.:D

:)

jamarjan 27.03.2018 11:43

Jest też filtr oleju, zaraz za smokiem i pompą.

chemik 27.03.2018 11:44

Cytat:

Napisał jamarjan (Post 576975)
Jest też filtr oleju, zaraz za smokiem i pompą.

Wiedziałem, że ktoś to napisze wierząc w jego skuteczność. ;)

Tank 27.03.2018 11:54

Czyli filtry są wkladane tylko po to, by podrozyc koszt obsługi motocykla przez koniecznosc ich wymoany? :)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

chemik 27.03.2018 11:56

Cytat:

Napisał Tank (Post 576981)
Czyli filtry są wkladane tylko po to, by podrozyc obsługę motocykla przez koniecznosc ich wymoany? :)

Nie. Filtry mają swoją gradację, czyli w uproszczeniu wielkość cząstek, które wychwytują. Obawiam się, że nie są one skuteczne w przypadku tak małych cząstek, jak te powstałe w wyniku wycierania się sprzęgła.

strobus1 27.03.2018 13:28

Cytat:

Napisał chemik (Post 576982)
Nie. Filtry mają swoją gradację, czyli w uproszczeniu wielkość cząstek, które wychwytują. Obawiam się, że nie są one skuteczne w przypadku tak małych cząstek, jak te powstałe w wyniku wycierania się sprzęgła.

Porównaj trwałość sprzęgła z ilością oleju i filtrów oleju które w okresie trwałości wymienisz. Stosunek wyniesie około minimum 10 / 1.
Realny problem jest w motocyklach sportowych, tyle, że częstotliwość wymiany oleju w nich liczona jest w motogodzinach. Są firmy stosujące dwa obiegi oleju gdzie jeden odpowiada za skrzynię biegów ze sprzęgłem a drugi obsługuje układ korbowo - tłokowy i głowicę.
Moja husqa ma trzy filtry na 1,5l oleju :D
Zużycie sprzęgła to nie tylko zużyte tarcze, które zresztą najłatwiej wymienić.
Moim zdaniem nie potrzebnie dzielisz włos na czworo.
zdrowia

yeuop 28.03.2018 07:43

Fajny temat, nigdy o tym nie pomyslalem jakos.
Za to cale zycie zastanawiam się nad tym, dlaczego na drodze po kilku latach nie zbiera się cienka warstewka gumy? Powinna!

voytas 28.03.2018 08:49

Cytat:

Napisał yeuop (Post 577085)
Fajny temat, nigdy o tym nie pomyslalem jakos.
Za to cale zycie zastanawiam się nad tym, dlaczego na drodze po kilku latach nie zbiera się cienka warstewka gumy? Powinna!

zbiera się , ale w płucach

Ziarko 28.03.2018 08:50

Cytat:

Napisał chemik (Post 576982)
Nie. Filtry mają swoją gradację, czyli w uproszczeniu wielkość cząstek, które wychwytują. Obawiam się, że nie są one skuteczne w przypadku tak małych cząstek

pytanie czy muszą być aż tak gęste? skoro nie są na tyle gęste a silniki pracują znacznie dłużej niż te sprzęgła?

Przez tyle lat eksploatacji, ile miałeś zajechanych silników przez starte sprzęgło? Wniosek - że problem jest chyba nie jest istotny.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.