Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Zastosowanie praktyczne (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Montana- kabel do zasilania (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=19423)

Michal 04.11.2013 11:07

Montana- kabel do zasilania
 
Cześć
Chcialbym wyprowadzić sobie w moto kabel do zasilania montany. Nie chce gniazda zapalniczki i ładowarki do gniazda, bo połaczenie jest niepewnie i zajmuje duzo miejsca.
Wiem, że istnieje uchwyt z zasilaniem, mam taki w LC8, ale w Husabergu mam uchwyt Ram i chce zeby tak pozostało.
Czy istnieje możliwość zakupienia samego kabla ? Coś takiego dało się zrobic w starej 60csx, chciałbym tak samo.

Miszel 04.11.2013 13:02

Prawie na pewno nie można kupić samego kabelka.
Jeśli chcesz koniecznie robić coś na własną rękę to czeka cię ciężkie rzeźbienie:

1. Montana jest zasilana z uchwytu przez piny łączące się z gładkimi stykami na obudowie gpsa. Nie bardzo widzę możliwość sensownego doprowadzenia 'prundu' do tych styków kabelkiem domowej roboty (czyli bez uchwytu). Jeśli jednak będziesz próbować to: z siedmiu pinów w uchwycie ten środkowy pin to '+' , a sąsiedni z prawej '-'

2. Można zasilać Montanę po USB. Ale po otwarciu gumowej zaślepki całość przestaje być wodoszczelna, a kabelek łatwo wysunie się przy wstrząsach. Całość trzeba by skutecznie uszczelnić i wzmocnić.

Jest inne rozwiązanie:
Oryginalny uchwyt motocyklowy do Montany jest tak zrobiony żeby można go łatwo dopiąć do RAMmount, więc z rzeźbienia zostaje ci tylko wykonać szybkozłączkę na kablu tuż pod uchwytem. Coś tak jak tutaj:
http://advrider.com/forums/showpost....postcount=9323
Można wtedy łatwo przenosić sam uchwyt między motocyklami.
Zdrówko,
Miszel

Evvil 04.11.2013 13:55

Sprawdź jakie napięcie i natężenie jest potrzebne do ładowania montany. Domyślam się że podobne jak do innych nawigacji - wówczas możesz odciąć wtyk zapalniczkowy i dolutować kable z zasilacza który podpina się bezpośrednio do instalacji motocykla -np. w larku tak jest - w komplecie jest kabel który ma dzynks z którego kable idą wprost do instalacji 12V. Jeśli napięcie i natężenie prądu są takie same, możesz zalutować sobie coś takiego, przypiąć i po sprawie a całą instalacje możesz sobie schować gdzieś.

Miszel 04.11.2013 14:13

Racja, ale Michalowi chodzi raczej o drugi koniec tego interesu, czyli Montana<->kabel zasilający. I tu już tak prosto nie jest. To nie Lark, to Garmin :D
Długo jeździłem z Montaną podłączoną na sztywno kablem do klem akumulatora i nic jej nie było. Tu chodzi o co innego - Pytający ma jedną Montanę, jeden oryginalny uchwyt i dwa motocykle - co zrobić żeby łatwo/szybko/tanio przekładać nawigację z jednego moto do drugiego.

Zdrówko,
Miszel

zombi 04.11.2013 14:16

- Natężenie musi być niemniejsze niż wymagane (może być większe)
- co do napięcia to muzi się zgadzać. Niektóre urządzenia np. stary garmin, pracuja w dość dużym zakresie napięcia. Warto poszukać takiej informacji o instrukcji lub innej karcie produktu. Znacznie to ułatwi dopasowanie zasilacza

Michal 04.11.2013 15:48

Wiem o fabrycznym uchwycie, mam taki w lc8, dziala super, ale tam jest zamontowany na stale, cala nawigacja jest schowana za szybą, nie straszne jej tam gałęzie, itp.
Na Husabergu ma być wpieta w Ram, tak mam od dawna i jestem zadowolony.
Na bateriach ona daje radę dosć długo ( jeśli jest wyłączone podświetlenie), ale chciałbym mieć mozliwośc podładowania jej chociaż raz na jakiś czas, nie musi byc podłączona w czasie jazdy. Zostaje wiec wtyk mini usb.
Pytanie brzmi jak wyprowdzić przewód usb, tak abym nie musiał stosować ładowarki do gniazda zapalniczki i samego gniazda ?
Garmin chyba wymaga jakos wiecej prądu (A) niż normalne urządzenia na mini usb, bo większość uniwersalnych ładowarek go nie ładuje.

Evvil 04.11.2013 16:58

Otóż, wtyk mini usb podaje zdaje się max 5V przy natężeniu 0,9A, czyli zasilisz urządzenie o poborze mniejszym niż 5*0,9(W). Sprawdź ile pobiera w trybie pracy Garmin (pewnie w papierach jest). Jeśli mniej niż powiedzmy 4W to przez mini usb jesteś w stanie doładowywać je w trakcie użytkowania. Jeśli więcej - to tylko żeby doładować w czasie nieużywania (chodzi o bilans).

Natomiast skoro wiemy już to, to mozemy wyjść założenia że wystarczy na przewód mini usb podać taki właśnie woltaż. Dowolną ładowarką wpinaną w układ elektryczny motocykla. Kabelek mini usb pociąć, zlutować np. z ładowarką larka czy podobną i przed próbami podpięcia do garmina zmierzyć kontrolnie czy się zgadza napięcie i natężenie (porty mini usb są chyba delikatniejsze trochę niż gniazdka ładowania).

Tu masz schematy wtyczek usb:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus

Polutowanie plusa i minusa powinno wystarczyć do zasilania garmina.

Teoretycznie powinno zadziałać. W praktyce - można zaryzykować.

Rychu72 05.11.2013 07:57

Mam zrobione tak jak pisze Miszel w drugim poście. Przerzucam sobie między Afryką, a DRką i nie ma problemu. Demontaż i montaż to kwestia trzech minut. W DRce i Afrze mam wyprowadzone kable za czachą.
Jak jadę DRką na jeden dzień to w DRce mam uchwyt montany bez ładowania i to spokojnie starcza.

Michal 05.11.2013 09:49

Czyli najprościej będzie kupić jakąś ładowarke samochodową i ja pociąć, wykorzystać sam zasilacz. Dzieki.

Evvil 05.11.2013 10:04

Dokładnie. Multimetr i lutownica do ręki i można klecić i kombinować.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.